آخرین خبرها
خانه » هرمزگان » شهرستان میناب » شهر میناب » میناب هم نوا با شام عزای کودکان اباعبدالله(ع) به سوگ نشست
میناب هم نوا با شام عزای کودکان اباعبدالله(ع) به سوگ نشست

محرم در میناب

میناب هم نوا با شام عزای کودکان اباعبدالله(ع) به سوگ نشست

هرمزبان: مراسم شام غریبان حسینی همزمان با غروب روز عاشورا و با اقامه نماز جماعت مغرب و عشا در شهرستان میناب برگزار شد. …

به گزارش هرمزبان، عزاداران و سوخته دلان مینابی در جای جای شهرستان هرکس به شیوه‌ای شب عاشورا را در غم شهادت اباعبدالله الحسین(ع) با کودکان و اهل بیت امام حسین(ع) همنوا شدند.

هرساله در آخرین ساعات روز عاشورا در میناب با توجه به بافت جمعیتی به رسم دیرینه با آداب خاصی همچون برافروختن شمع، شب‌زنده‌داری و سینه زنی در بقاع متبرکه ،امزاده ها، سر مزار شهدا و حسینیه های شهرستان برگزارشد.

در بسیاری از روستاهای این شهرستان کاروان‌های نمادین پس از اجرای تعزیه بعد از نماز مغرب و عشا به راه افتاده و در بخشی از این کاروان‌ها اسارت کودکان و زنان به نمایش گذاشتند که نشانه رویارویی حق در مقابل تزویر را تداعی می کرد .

عاشقان حسینی در تمامی روستاهای این شهرستان به یاد کودکان اباعبدالله (ع) عزاداری کردند،گریستند ،سیاهپوش شدند و ندای هل من ناصر ینصرنی سردادند.

مراسم شام غریبان تنها مختص به مرکز شهرستان میناب نبود بلکه در بخش سندرک،توکهور و هشتبندی،بندزرک،شهر تیرور،بندرتیاب،نخل ابراهیمی،رضاعلیچی و حکمی میناب نیز با شکوهتر از سال های گذشته برگزار شد.

در مراسم آنچه پس از شهادت امام حسین (ع) بر کاروان کربلا گذشت و توسط حضرت زینب(س) با مقتل خوانی بازگو شد با آداب و رسوم خاصی روایت می‌شود.

شام غریبان یکی از سنت‌های دیرینه‌ای است که در شامگاه عاشورای حسینی برگزار می‌شود و قدمتی به اندازه فرهنگ و آئین بومی مردمان شهرستان میناب دارد.
منبع: میناب جنوب (minabjonoub.ir)
انتهای پیام/

http://www.hormozban.ir/?p=6828
عضویت در کانال تلگرام پایگاه خبری هرمزبان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*