هرمزبان: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از برنامه ریزی جهت تبدیل شدن قشم به عنوان پایلوت فعالیت های حوزه شیلات کشور خبر داد.

هرمزبان: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم از برنامه ریزی جهت تبدیل شدن قشم به عنوان پایلوت فعالیت های حوزه شیلات کشور خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری هرمزبان، روز چهارشنبه روابط عمومی سازمان منطقه آزاد قشم، حمیدرضا مومنی در دومین نشست کمیته راهبردی شیلات، گفت: در این چارچوب برای ارتقای فعالیت های شیلاتی نیازمند توجه بیشتر به مولفه هایی همچون بازاریابی پیش از تولید، ارتقاء بسته بندی، افزایش تبلیغات و نحوه فروش هستیم.

وی به موضوع بازرگانی به عنوان یکی از مهمترین وظایف کمیته راهبردی شیلات اشاره و اضافه کرد: کمیته راهبردی با شناخت رقبا، رفتار خاص خریداران، نحوه ارایه محصولات و همسویی با بازار نقش مهمی در تعیین سرنوشت فعالیت شیلاتی این منطقه ایفا می کند.

مومنی با اشاره به سهم تعین شده ۴۰ هزار تنی شیلات قشم، اعلام کرد: سازمان منطقه آزاد قشم با نگاه به افزایش این سهم تا ۶۰ هزار تن و بیش از آن، آماده تعیین زمین مورد نیاز برای فعالیت های شیلاتی است.

به گفته وی، قشم موقعیت ویژه ای در حوزه شیلات دارد و چهار نقطه جزیره شامل باسعیدو، کندالو، دوستکو و سلخ و همچنین نقاطی از جزایر هرمز، هنگام و لارک برای فعالیت شیلاتی از شرایط بسیار ایده آل برخوردارند.

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم همچنین از فعال سازی پنجره واحد خدمات در این سازمان با هدف شتاب گیری روند ارایه خدمات به سرمایه گذاران واقعی و توانمند خبر داد و گفت: در حوزه شیلات زمین مورد نیاز به صورت اجاره ای در اختیار فعالان این حوزه قرار می گیرد.

وی به اهمیت نگاه ملی سازمان منطقه آزاد در حوزه سرمایه گذاری ها اشاره کرد و افزود: در زمینه جذب سرمایه گذاران براساس راهبرد دبیرخانه مناطق آزاد کشور به اهمیت ارزش فعالیت ها در سطح کلان و ملی توجه ویژه داریم.

دبیر کارگروه کمیته راهبردی شیلات نیز در این نشست، گفت: موضوع آبزی پروری یکی از مولفه های مهم در حوزه فعالیت های اقتصادی کشور است.

موسی بدیعی از پرورش ماهی در قفس به عنوان یک راهکار مهم در فعالیت های شیلاتی نام برد و افزود: حرکت فعالیت های شیلاتی با رویکرد پرورش ماهی در قفس از مسیر سنتی به سمت صنعتی با هدف تولید بیشتر و درآمد افزون تر، متحول می شود.

وی با اشاره به حمایت سازمان منطقه آزاد قشم در زمینه واگذاری زمین برای فعالیت های شیلاتی، قوانین، مقررات و تعیین راهکار واردات و صادرات این گونه محصولات بدون نیاز به دریافت مجوز از استان را از دیگر امتیازات ویژه سرمایه گذرای شیلات در قشم برشمرد.

عضو کارگروه کمیته راهبردی شیلات نیز در این نشست از قشم به عنوان جزیره فرصت های طلایی از جمله در حوزه شیلات نام برد.

عبدالحمید یزدانی با اشاره به ذخیره گاه عظیم مشترک ایران و عمان در زمینه صید فانوس ماهیان، اعلام کرد: برای بهره برداری ۱۲۰ هزار تن از این محصول در سال از ذخیرگاه مشترک دریای عمان به ۲۰۰ کشتی نیاز داریم.

وی ادامه داد: ۳۵ درصد از غذای مورد نیاز سهم ۴۰ هزار تن آبزی پروری قشم را می توان از صید فانوس ماهیان و تبدیل آن به پودرماهی تامین کرد.

فرزین حقدل معاون اقتصادی و بازرگانی منطقه آزاد قشم نیز در این نشست، گفت: اداره استاندارد قشم با داشتن تفویض اختیار از مرکز، از توان بالای ارایه خدمات در حوزه های مختلف به سرمایه گذران در زمینه واردات کالا به این جزیره و صادرات آن از جمله در حوزه شیلاتی برخوردار است.

مدیر شیلات شهرستان قشم هم از فراهم کردن زیرساخت ها و شتاب گیری روند صدور مجوزها به عنوان مهمترین نیاز حوزه فعالیت های شیلاتی در قشم نام برد.

محمد پرورش گفت: آبزی پروری، صید و صیادی، صنایع شیلاتی، بنادر صیادی و آبزیان حفاظت شده محورهای فعالیت شیلاتی قشم به شمار می رود.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت منطقه آزاد قشم نیز در این نشست، اظهار کرد: برای تکمیل زنجیره توسعه پایدار باید همه مزیت های مربوط به فعالیت در هر حوزه کاری شناسایی کنیم.

جهانگیر مجیدی ادامه داد: صنعت شناورسازی قشم یکی از محورهای توسعه شیلات محسوب می شود که با تعیین دقیق سهم فعالیت های شیلاتی قشم می توان در تولید شناورهای مورد نیاز این حوزه نیز برنامه ریزی کرد./ایرنا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد