هرمزبان:مدیرکل اداره مطالعه و احداث بنادر صیادی سازمان شیلات ایران با تشریح فعالیت های عمرانی این سازمان گفت که با توجه به تخصیص اعتبارات لازم تا پایان امسال سه پروژه ساخت بندر صیادی در استان هرمزگان افتتاح و به بهره برداری کامل می رسد.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان،سید مصطفی بهشتیان روز چهارشنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا این سه پروژه ها را شامل بندر صیادی گوگسر درجاسک، درگهان از توابع قشم و بندرعباس در حاشیه بازار ماهی فروشان (پشت شهر)عنوان کرد.
وی اظهار کرد: برای ساخت این سه پروژه ملی طی ۱۴سال گذشته تاکنون ۴۸۴میلیاردو ۱۶۳میلیون ریال هزینه شده که برای بهره برداری کامل از آنها نیاز به ۱۵۵میلیارد ریال اعتبار داریم.
وی با اشاره به پیشرفت فیزیکی ۹۴درصدی بندر صیادی بندرعباس(پشت شهر) و اینکه تاکنون برای اجرای آن ۱۵۷ میلیاردو ۱۹۲میلیون ریال هزینه شده افزود: امسال نیزبرای تکمیل این پروژه مبلغ ۲۵ میلیارد ریال تخصیص یافته است.
بهشتیان از اجرای ۲۸۰هزار مترمکعب لایروبی، ۴۵۰مترمربع ساختمان و همچنین ساخت موج شکن های اصلی و فرعی در مجموع به طول یکهزار و ۶۰۰ متربعنوان بخشی از کارهای انجام شده نام برد و گفت: با اجرای ۱۰هزارمترمربع محوطه سازی وساخت تاسیسات زیربنایی، بندر صیادی بندرعباس در مجاورت بازار ماهی فروشان بطور کامل به بهره برداری می رسد.
به گفته بهشتیان ساخت بندر صیادی درگهان قشم نیز درماههای آینده با اجرای ۱۰درصد کار باقی مانده شامل محوطه سازی و احداث ساختمان های پشتیبانی با پهلوگیری(رسمی) شناورهای صیادی و تخلیه صید، افتتاح و به بهره برداری می رسد.
وی گفت: برای احداث بندر صیادی درگهان تاکنون ۱۲۴میلیاردو ۷۰۷میلیون ریال هزینه شده که تکمیل این پروژه نیاز به ۶۰ میلیارد ریال اعتبار دیگردارد که تا پایان امسال تخصیص می یابد.
مدیر کل اداره مطالعه و احداث بنادر صیادی سازمان شیلات ایران از بندرصیادی گوکسر در جاسک با ۹۲ درصد پیشرفت فیزیکی بعنوان سومین بندر صیادی در هرمزگان نام برد که قرار است تا پایان امسال بطور کامل مورد بهره برداری صیادان قراربگیرد.
بهشتیان میزان سرمایه گذاری انجام شده برای اجرای بندرصیادی گوگسر را ۲۰۲میلیاردو ۲۶۴میلیون ریال عنوان و یادآورشد: برای بهره برداری کامل این پروژه شامل ساخت محوطه و تاسیسات پشتیبانی ۷۰میلیارد ریال بودجه لازم داریم.
به گفته وی ورودهای صورت گرفته اتمام این پروژه صیادی به اعتباری بالغ بر هفت میلیارد تومان نیاز خواهد داشت که این میزان اعتبار قرار است به منظور ساخت محوطه ها و تاسیسات پشتیبانی هزینه شود.
وی پیشرفت فیزیکی ساخت تاسیسات زیربنایی و محوطه ها را ۷۰ درصد و میزان لایروبی را ۸۰ درصد دانست و گفت: تا پایان سال جاری شاهد اتمام این پروژه ها و بهره برداری کامل از بندر صیادی گوگسر در شرقی ترین ناحیه ساحلی هرمزگان خواهیم بود.
روستای ساحلی گوکسر با یکهزارو ۵۰۰ نفر جمعیت در بخش لیردف واقع شده که تنها راه امرار معاش اکثریت ساکنان آن و همچنین شش روستای اطراف آن با چهارهزارنفر جمعیت از طریق فعالیت های صیادی تامین می شود.
هر چند عملیات اجرایی ساخت این سه بندرصیادی ازسوی شیلات ۱۴سال پیش آغاز شده اما با توجه به پیشرفت کار از جمله ساخت موج شکن های اصلی و فرعی، صیادان از مزایای آنها -پهلوگیری شناور و تخلیه صید- طی مدت ذکر شده استفاده کرده اند.
دراطلاعات منتشره سازمان شیلات ایران آمده است: در لایحه بودجه امسال با افزایش قابل قبولی، مبلغ ۴۱۰ میلیارد ریال برای طرحهای تکمیل وبهسازی بنادر صیادی کشور اختصاص یافته است.
میزان اعتبارات سال گذشته(۹۴) این بخش ۳۴۰ میلیارد ریال بود که به گفته مسوولان شیلات ایران تنها ۱۸ درصد آن تخصیص یافت .
در آمارهای منتشره شیلات هرمزگان تعداد بنادر صیادی این استان ۲۲بندر اعلام شده که مدیریت بهره برداری ۱۲بندر صیادی به تعاونی های صیادی واگذارشده است.
طبق این آمارها، رتبه اول صادرات آبزیان (۱۰هزارتن به ارزش بیش از ۱۰۰میلیون دلار) و صید کشور(۲۲۰هزارتن) و همچنین تعداد بنادر صیادی، تعاونیهای صیادی(۷۴تعاونی صیادی)، بهره برداران(۲۹هزارو ۱۳۳نفرن) و مراکز امور صیادی به استان هرمزگان اختصاص دارد که آمار فعالان صید و صیادی آن نزدیک به ۳۰هزارنفر اعلام شده است.
هرمزگان با تولید ۲۷درصد میگوی کشور و ۲۲درصد بچه میگو در رتبه دوم قرار دارد درحالیکه ذخایر فانوس ماهیان به میزان دو میلیون تن در انحصار این استان قرار دارد.
در این اطلاعات تعداد شناورهای صیادی هرمزگان چهار هزارو ۴۱۲ فروند اعلام شده که ۶۸درصد آنها ساماندهی شده اند و میزان صید توسط صیادان هرمزگان در آبهای بین المللی با محوریت اقیانوس هند بیش از ۱۰هزارتن اعلام شده است.

منبع: ایرنا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد