هرمزبان: همواره تلاوت قرآن از سوی بزرگان مورد تشویق قرار می‌گیرد اما در محفلی که سال‌ها قبل در مشهد برگزار شد، وقتی یک قاری نوجوان به تلاوت نپرداخت، از سوی رهبر معظم انقلاب مورد تشویق قرار گرفت.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان، در اهمیت و برکات معنوی تلاوت قرآن کریم از پيشوايان معصوم(ع) سخنان گهرباری به یادگار مانده است و این امر به خودی خود یک ارزش محسوب می‌شود اما همین موضوع ارزشمند آن‌ هنگام که در ظرف و جایگاه مقتضی خود جای نگیرد، می‌تواند حتی به عنوان یک ضدارزش تلقی شود.
محافل و مجالس قرآنی از سالیان گذشته همواره در جوامع مسلمان مطرح و از رونق خاصی برخوردار بوده است. در کشور ما نیز که از یک پیشینه فرهنگی ـ مذهبی برخوردار بوده و معنویت جزئی از تارو پود فرهنگ آن به شمار می‌رود این محافل همواره با اشتیاق و اجتماع مردم برگزار می‌شد، حتی در زمان طاغوت که رژیم شاه از یک طرف با جلسات قرآن برخورد می‌کرد و از سوی دیگر با برپایی مسابقات قرآنی عوام‌فریبانه سعی در ارائه‌ چهره‌‌ای موجه از خود داشت.
و اما در این میان شمار قاریان بابصیرتی که مجذوب این عوام‌فریبی نشده و با حضور نیافتن و تلاوت نکردن خود مهر تأییدی بر این محافل نشدند کم نبوده‌ است. این اتفاق زمانی برجسته‌تر می‌شود که از سوی یک نوجوان انجام شود.
سیدجواد سادات‌فاطمی، استاد بین‌المللی قرآن کریم که دوران نوجوانی وی همزمان با حکومت پهلوی در ایران بوده است، همان نوجوانی است که این جسارت را به خود داده و در محفل شاه قرآن نخواند.
برنامه‌های قرآنی شاه؛ مصداق کامل عوام‌فریبی این رژیم
سیدجواد سادات‌فاطمی، استاد بین‌المللی قرآن کریم در گفت‌وگو با خبرنگار ایکنا این اتفاق را که بعدها به خاطره‌ای شیرین برای وی تبدیل شد، اینگونه برایمان شرح داد: پیش از پیروزی انقلاب، رژیم شاه برای عوام‌فریبی یک سری برنامه‌های قرآنی برگزار می‌کرد که یکی از آن‌ها دعوت از قراء مصری بود.
وی ادامه داد: به عنوان نمونه مرحوم ابوالعینین شعیشع، قاری مشهور مصری که چندی پیش فوت کرد و یا مرحوم خلیل الحصری و برخی دیگر از قاریان مصری را دعوت می‌کردند که در تهران و مشهد جلسات قرآنی ترتیب داده و به قرائت قرآن می‌پرداختند.
این معلم قرآن، برگزاری مسابقات قرائت کشوری را از دیگر برنامه‌های حکومت شاه ذکر و اضافه کرد: البته برگزاری این مسابقات در آن زمان به شکل کنونی و گسترده نبود. این مسابقات دارای یک مرحله کشوری بود و اعلام می‌شد هر فردی که مایل باشد، می‌تواند در آن حضور پیدا کند و در عین حال افراد خاصی در آن شرکت می‌کردند.
وی یادآور شد: در یکی از مسابقات کشوری قرآن که در مشهد برگزار می‌شد، به من پیشنهاد تلاوت در مراسم افتتاحیه شد و من با اینکه نوجوان بودم اما از پذیرش آن امتناع کرده و در جلسه شرکت نکردم، به این دلیل که نکند قرائت و حضور من در برنامه‌های رژیم شاه مهر تأییدی بر این نظام محسوب شود.
وی اظهار کرد: این موضوع بعدها به رهبر معظم انقلاب گزارش و باعث جلب نظر ایشان شد به گونه‌ای که در جلسه‌ای که بعدا در خدمتشان بودیم، مبلغ ۵۰۰ تومان به من هدیه دادند.
هدیه‌ای برای نخواندن قرآن
استاد سادات‌فاطمی در پایان اشاره کرد: ایشان در این جلسه فرمودند: «من همیشه برای خواندن قرآن جایزه می‌دهم اما این‌بار برای نخواندن قرآن جایزه دادم چرا که قرآن باید با هدف خود و در مکان خاص خود خوانده شود و اینکه در محفلی قرآن بخوانیم که موجب سوء استفاده افراد مخالف دین و مذهب شود، قرآن نخواندن شما ارجح و برای بنده بسیار ارزشمند و جالب بود».

منبع: قدس آنلاین / ایکنا

کد خبر: ۳۸۳۵

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد