×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
خاطرات خواندنی پدر شعر انقلاب در «حال اهل درد»

به گزارش هرمزبان به نقل از خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، حمید سبزواری پدر شعر انقلاب و سراینده بسیاری از سرودهای انقلابی همچون «خمینی ای امام»، «برخیزید…» و «الله اکبر، خمینی رهبر…» در ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ درگذشت. او خاطرات فراوانی از دوران نهضت اسلامی و قبل از آن دارد. وی این خاطرات را در کتاب «حال اهل درد» روایت کرده است که در ادامه به معرفی این کتاب می‌پردازیم.
کتاب خاطرات حمید سبزواری با عنوان «حال اهل درد» در قالب چهار فصل تنظیم شده است؛ فصل اول در ارتباط با خانواده، تولد و محیط اجتماعی زادگاه وی اطلاعاتی ارائه می‌دهد. وی در این فصل خاطرات دوران کودکی و نوجوانی خود را روایت کرده و به وقایعی چون کشف حجاب در سبزوار، فعالیت بهائیان در آنجا و مبارزات مردم سبزوار با رضاخان اشاره می‌کند.
فصل دوم به آغاز فعالیت‌های سیاسی-اجتماعی حمید سبزواری اختصاص دارد که مصادف با ورود متفقین به ایران و اشغال کشور، نهضت ملی شدن صنعت نفت ایران و کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ است. وی در این فصل خاطرات خود را از این وقایع تاریخی روایت می‌کند.
فصل سوم کتاب به خاطرات راوی از نهضت امام خمینی اختصاص دارد. در این فصل حمید سبزواری به روایت خاطراتی از پیش‌زمینه آشنایی با امام خمینی و چگونگی تقلید از ایشان، شرکت در جلسات مخفی و … می‌پردازد. در این فصل همچنین راوی درباره چگونگی پیشبینی پیروزی انقلاب اسلامی در اشعارش مطالبی را عنوان می‌کند.
پدر شعر انقلاب در فصل چهارم و پایانی کتاب خاطرات خود به فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی‌اش پس از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره می‌کند که عمده آن به فعالیت‌های هنری و ادبی و سرودن اشعار انقلابی متمرکز بوده است. وی در این فصل به روایت خاطراتی از نحوه آشنایی با شهید مطهری، آشنایی با مقام معظم رهبری، مقدمه نویسی رهبر انقلاب بر کتاب‌های سبزواری و … می‌پردازد.
در صفحات پایانی کتاب نیز تصاویر کمتر دیده شده از حمید سبزواری منتشر شده است اما نکته قابل توجه در این صفحات پایانی، درج تصاویری از اشعار دست‌نویس حمید سبزواری است که یکی از قدیمی‌ترین دست نوشته‌ها مربوط به مرداد ۱۳۳۴ است.
کتاب حال اهل درد (مروری بر خاطرات و اشعار حمید سبزواری)، با تدوین مصطفی فیض، توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ۲۹۶ صفحه و با قیمت ۲۵۰۰ تومان در سال ۱۳۸۷ منتشر شده است.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true