×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
شدت خشکسالی در استان هرمزگان در دوره آماری ۵۰ ساله منابع آب

به گزارش هرمزبان به نقل از خبرگزاری برنا در هرمزگان ، هوشنگ ملایی طی گزارشی در این خصوص اظهار داشت : اقلیم هرمزگان گرم وخشک بوده و پراکنش بارندگی و توزیع زمان و مکان ریزش نزولات آسمانی به گونه ای است که بارندگی ناچیز است و شاخص های بحران آب در هرمزگان به مراتب نامطلوب تر از متوسط شاخص کشوری است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گفت : بحران خشکسالی و کاهش ۸۰ درصدی نزولات جوی و همچنین کاهش ۹۵ درصدی رواناب ها نسبت به سال گذشته در استان تنها منجر به کمبود آب از نظر کمی نشده ، بلکه بر کیفیت آب نیز تاثیرات نامطلوبی نهاده است.

ملایی در خصوص وضعت دشت ها نیز بیان داشت : عمده دشت های استان دارای بیلان منفی هستند و از ۷۴ دشت تعداد ۵۴  دشت ممنوعه شده اند که بیش از ۹۵ درصد برداشت از این دشتها انجام می شود و مابقی دشتها نیز از لحاظ پتانسیل آب زیرزمینی ضعیف بوده و از نظر شوری نیز فاقد پتانسیل می باشند.

وی افزود : حفر چاههای جدید ، توسعه منابع آب و افزایش برداشت از چاههای بهره برداری در دشت های دارای بیلان منفی و ممنوعه مجاز نمی باشد.

هوشنگ ملایی با اشاره به افت سطح آب در دشت ها طی بیست سال خشکسالی افزود : بیشترین افت سطح آب طی دوره اندازه گیری در دشتهای کردی شیرازی ، فارغان و سرزه خاروک به ترتیب به میزان ۴۸/۳۹ ، ۷۰/۳۷ و ۲۰ متر بوده است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان با اشاره به وضعیت ذخیره سدهای استان تصریح نمود : ذخیره سد استقلال میناب با ظرفیت کل ۲۴۰ میلیون متر مکعب در حال حاضر میزان حجم مفید ۲ درصد که حداکثر تا خردادماه وارد حجم مرده می شود.

وی افزود : مجموعه سدهای شمیل و نیان با ظرفیت کل ۱۰۰ میلیون متر مکعب نیز با حجم مفید۵ درصد می باشد.

ملایی گفت : در طول دو دهه خشکسالی و کاهش میزان بارندگی سدهای استان هرمزگان هم اکنون با چالش بسیار جدی روبه رو است. 

هوشنگ ملایی در خصوص میزان نیاز آبی استان نیز بیان نمود : تامین آب کل استان از منابع آب سطحی و زیرزمینی در حال حاضر ۵/۱ میلیارد متر مکعب در مصارف شرب – صنعت و کشاورزی می باشد که کاهش۲۰ درصدی در بخش شرب ، صنعت و کاهش ۲۰ درصد سطح زیرکشت در بخش زراعی  را در دستور کار داریم.

وی در ادامه یکی از چالشهای سال آبی تامین آب شرب شهرهای و روستاهای هرمزگان عنوان کرد و افزود : بزرگترین دغدغه استان تامین آب شرب شهرهای بندرعباس و بندر خمیر با جمعیت حدود ۷۰۰ هزار نفر می باشد که قبلا از منابع آب سطحی تامین می شد.

مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان در پایان اظهار داشت : اکنون نگرانی ما ضرورت کف شکنی و جابجایی ۴۰۰ حلقه چاه جهت تامین آب شرب روستاها و شهرهای استان است که با هماهنگی صورت گرفته در شورای حفاظت منابع آب ، تدابیر لازم جهت این امر اتخاذ شده است.

 

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true