هرمزبان:معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه در مدت کوتاه پس از توافق شرکت های آمریکایی و اروپایی برای سرمایه گذاری در کیش اعلام امادگی کرده اند،‌ گفت: کیش گیت ورود سرمایه گذاران خارجی به ایران می شود.

هرمزبان:معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه در مدت کوتاه پس از توافق شرکت های آمریکایی و اروپایی برای سرمایه گذاری در کیش اعلام امادگی کرده اند،‌ گفت: کیش گیت ورود سرمایه گذاران خارجی به ایران می شود.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان،علی جیرفتی با بیان اینکه طبیعتا منطقه آزاد کیش از اولویت های هیات های تجاری خارجی برای سرمایه گذاری در ایران است،‌ گفت: در مدت کوتاه پس از توافقات هسته ای ایران و گروه ۱+۵، هیات های تجاری و سرمایه گذار آمریکایی و اروپایی برای انجام مذاکرات نهایی در جزیره حضور یافتند.

وی با تاکید بر اینکه سرمایه گذاران خارجی کیش را به عنوان هاب منطقه برای سرمایه گذاری انتخاب کرده اند،‌ گفت: شرکت های خارجی ظرف چند ماه آینده در عقد قرارداد ها پررنگ تر حاضر می شوند و اکنون در حال مذاکره با وزارتخانه های مختلف هستند.  

جیرفتی با بیان اینکه کیش گیت ورودی سرمایه گذاران خارجی به کشور می شود، گفت:‌ در گام اول اولویت ما سرمایه گذاری و حضور شرکت های خارجی در پروژه های زیربنایی است.

وی ادامه داد:‌ مهم ترین حوزه هایی که شرکت های خارجی برای حضور در آنها ابزار تمایل کرده اند حوزه های نفت، انرژی و معادن است.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری کیش با اشاره به اعلام آمادگی شرکت های مختلف خارجی برای حضور در پروژه های جزیره،  ادامه داد:‌اولویت ما سرمایه گذاری بر روی پروژه های زیرساختی متعلق به سازمان است و قرار بر این است که سازمان لیستی از پروژه های مورد نیاز برای سرمایه گذاری مانند پروژه های بندری و فرودگاهی را به سرمایه گذاران علاقه مند خارجی اعلام کند.  

جیرفتی تاکید کرد:‌ توسعه شبکه های انرژی مانند آب و برق و سرمایه گذاری بر روی پروژه های زیرساختی از اولویت های سازمان است.

وی ادامه داد:‌ فاز اول اول ورود شرکت های خارجی، سرمایه گذاری به روش های مختلف در پروژه های زیرساختی است که توافق هایی هم در این زمینه انجام شده است .

وی با بیان اینکه برخی از این شرکت ها سابقه حضور و سرمایه گذاری در جزیره کیش را داشته اند،‌ گفت:‌ برخی از این شرکت ها قصد ورود به بازار ایران را از طریق کیش دارند و قرار است پشتیبانی دفاتر این شرکت ها در ایران از کیش انجام شود.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش ادامه داد: منطقه آزاد کیش در اولویت شرکت های خارجی برای ورود به بازار ایران است تچراکه می توانند از معافیت های مالیاتی و مزیت های قانونی  منطقه استفاده کنند.

جیرفتی در پاسخ به این سوال که آیا براوردی از میزان ورود سرمایه های خارجی به کیش پیش بینی شده است؟،‌ گفت: هنوز زود است که بخواهیم ارزش ورود سرمایه گذاری های خارجی را تخمین بزنیم  اما چیزی که مشخص است این است که ارزش سرمایه گذاری های خارجی رو به افزایش خواهد بود.

وی با بیان اینکه اولویت ما سرمایه گذاری در پروژه های خرد به سمت پروژه های کلان است، ‌تاکید کرد:‌ قطعا ورود سرمایه گذاران خارجی در چارچوبی خواهد بود که به تولید داخل ضربه وارد نکند و باعث تضعیف بنگاه های تولیدی داخلی نشود.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش در پاسخ به این سوال که آیا سرمایه گذاران خارجی برای حضور در بزرگ ترین میدان گازی مستقل اعلام امادگی کرده اند،‌ گفت: متولی پروژه های نفتی و گازی وزارت نفت است و سرمایه گذاری بر روی این پروژه ها هم از کانال این وزارت خانه انجام می شود اما قطعا سازمان منطقه آزاد کیش در این بخش ها هم نقش پشتیبان و تسهیل کننده دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پس از انجام توافقات محدودیتی برای ورود شرکت های چینی در مناطق آزاد ایجاد می شود،  گفت: خوشبختانه ما امروز در موقعیتی هستیم که قدرت انتخاب بهترین گزینه ها را داریم و هر کشوری که قابلیت و توان بیشتری در سرمایه گذاری داشته باشد با آن شرکت وارد مذاکره می شویم حال می خواهد شرکت چینی باشد و یا شرکت اروپایی.

جیرفتی با تاکید بر اینکه قدرت انتخاب در دست ماست،‌ افزود:‌ هر شرکت خارجی که توان بیشتری در سرمایه گذاری داشته باشد و بتواند خدمات بهتری را ارائه کند و حضور آن برای منطقه  به صرفه تر باشد،  انتخاب می شود.    

وی ادامه داد: پیش از این چینی ها در حوزه های مختلفی حضور داشتند و بیشتر در حوزه های نفت و گاز فعال بودند. از این پس هم محدودیت برای حضور چینی ها نداریم اما قطعا در ورود شرکت ها و کالاهای بی کیفیت محدودیت ها و خط قرمزهایی وجود خواهد داشت.      

 منبع: ایلنا(لینک)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد