خبر فوری

ورود لاکپشت های دریایی به جزیره قشم

هرمزبان – نخستین گروه از لاکپشت های پوزه عقابی برای تخم گذاری وارد جزیره قشم شدند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هرمزبان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان ، مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم از ورود نخستین گروه لاک پشت‌های پوزه عقابی از طریق آب‌های آزاد و خلیج فارس به سواحل شیب دراز این جزیره برای تخم گذاری خبر داد و گفت: با ورود این زیستمندان دریایی عملیات حفاظت، تکثیر و رها سازی آن‌ها با مشارکت جامعه محلی در این روستا آغاز شده است.

سید محمد هاشم داخته گفت: فرآیند تخم گذاری این لاک پشت‌ها که تعداد آن‌ها در هر سال بین ۱۰۰ تا ۲۵۰ قطعه لاک پشت در نوسان است از اول اسفند تا اواخر اردیبهشت به طول می‌انجامد.

وی افزود: از ۱۰۰ در صد تخم این لاک پشت‌ها نزدیک به هشتاد درصد تخم‌ها به بچه لاک پشت تبدیل می‌شود.

مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم توضیح داد: لاک پشت‌های پوزه عقابی در فهرست سرخ اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت و منابع طبیعی (IUCN) و جزو گونه‌های خیلی زیاد در معرض خطر انقراض (Critically Endangeref) ثبت شده اند.

طرح حفاظت، تکثیر و رهاسازی لاک پشت عقابی (Hawksbill sea turtle) در جزیره قشم با مشارکت جامعه محلی روستای شیب دراز در دست اجرا است.

این طرح شامل افزایش آگاهی در زمینه فعالیت حفاظتی، تهیه برنامه گردشگری، اجتماعی، اقتصادی و فعالیت‌هایی از جمله تهیه لوح فشرده، کتابچه و فیلم‌های ویدئویی و تکثیر آن‌ها است.

ثبت جزئیات مربوط به لاک پشت‌های مادر، تخم ها، دوره خروج از تخم (تفریخ) به همراه جزئیات مربوط به دما و رطوبت بخش‌هایی از این طرح است.

سواحل جنوبی جزیره قشم از جمله سواحل بکر با شیب ملایم و دانه بندی منحصر به فرد ماسه‌های ساحل است که سالانه میزبان صد‌ها لاک پشت عقابی است که برای تخم گذاری به این منطقه می‌آیند.

پوزه عقابی (Eretmochelys imbricata) که یکی از ۲ گونه لاک پشت دریایی تخم گذار در ایران بوده و در فهرست قرمز اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت قرار دارد، سه تا چهار سال یک بار در یک تا سه مرحله (به فاصله ۲ هفته) برای تخم گذاری به زادگاه خود باز می‌گردد.

لاک پشت پوزه عقابی همه ساله از طریق آب‌های آزاد وارد خلیج فارس شده و در سایت شیب دراز در ۴۵ کیلومتری جنوب جزیره قشم اقدام به تخم گذاری می‌کند.

پوزه این لاک پشت‌ها برای بیرون کشیدن غذا (اسفنج‌های دریایی) از لا به لای مرجان‌ها به شکل منقار عقاب درآمده و از این رو به لاکپشت پوزه عقابی معروف است.

محل تخم گذاری لاک پشت‌های پوزه عقابی بهمن ۱۳۹۰ با حمایت برنامه تسهیلات محیط زیست جهانی و همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به عنوان اثر طبیعی به ثبت ملی رسید.

طرح حفاظتی این گونه از سال ۱۳۸۱ به همت بیژن فرهنگ دره شوری مدیر محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم، همکاری JEF/SGP (برنامه کمک‌های کوچک تسهیلات محیط زیست جهانی) و گروهی از جامعه محلی به نام ناطوران خمیس در حال اجراست که در سال ۱۳۸۴ به عنوان یکی از موفق‌ترین طرح‌های حفاظتی کشور و در سال ۱۳۸۸ به عنوان یکی از ۱۰ طرح برتر بنیاد توسعه و محیط زیست آسیای اقیانوسیه در ژاپن شناخته شد.

جزیره قشم با وسعت یک هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع از تنگه هرمز به موازات ساحل جنوبی ایران به طول ۱۳۵ کیلومتر و عرض میانگین ۱۱ کیلومتر از توابع هرمزگان است و ۳۰۰ کیلومتر خط ساحلی دارد.

استند لوازم آرایش

درباره تحریریه خبر هرمزگان

رسالت تحریریه خبر هرمزگان پایگاه خبری تحلیلی هرمزبان، گردآوری اخبار استان هرمزگان از منابع متنوع و معتبر و ارائه آن به خوانندگان گرامی است. چنانچه تمایل دارید اخبار فعالیت های شما در استان پوشش داده شود کافی است از طریق راه های ذکر شده در صفحه «تماس با ما» با تحریریه خبر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید