هرمزبان: معاون عمرانی استانداری هرمزگان گفت:هم‌اکنون بین دو کشور ایران و چین خط مستقیم کشتیرانی وجود دارد و تفاهمنامه‌ای برای توسعه روابط و اقتصادی بین بندرعباس و بنادر «گوانگ جو» و «شنزن» تهیه شده است.

به گزارش هرمزبان به نقل از عیارآنلاین، «لیو جی گنگ» معاون استاندار گوانگ دونگ چین در نشست مشترک با  مسئولان حمل و نقل و عمران استان هرمزگان که به میزبانی بزرگترین بندر
تجاری ایران برگزار شد، گفت: استان گوانگ دونگ بزرگترین بنادر صادراتی و وارداتی چین را در اختیار دارد.

وی افزود: در این استان بیش از ۳۰۰ بندر بزرگ و کوچک وجود دارد که بزرگترین بندر آن با تخلیه و بارگیری سالانه ۵۰ میلیون TEU کانتینر درسال، با ۳۲۰ بندر دنیا و ۱۰۰ کشور جهان از جمله ایران ارتباط دریایی و تجاری دارد.

به گفته این مقام دولتی کشور چین، هم اکنون همکاری های گسترده ای بین بنادر گوانگ دونگ و شهید رجایی وجود دارد. به طوری که هم اکنون سالانه ۷۰ هزار تن کالا بین بندر شهید رجایی و بنادر این استان جابجا می شود.

وی از سرعت پیشرفت های صورت گرفته در بندر شهید رجایی به عنوان مهم ترین و بزرگترین بندر ایران  ابراز خرسندی کرد و گفت: از اینکه با چنین سیستمی همکاری می کنیم، مفتخر هستیم.

معاون استاندار گوانگ دونگ چین در بخش پایانی اظهارات خود بررسی فرصت‌های مشترک سرمایه گذاری را مهمترین هدف سفر هیات چینی به استان هرمزگان اعلام کرد.

“بابک تراکمه” معاون عمرانی استانداری هرمزگان نیز با معرفی ظرفیت های اقتصادی و حمل و نقل این استان گفت: بنادر استان هرمزگان و گوانگ دونگ چین قطب حمل و نقل ایران و چین هستند.

وی هدف از بازدید هیأت اعزامی استانداری چین از بندر شهید رجایی را آشنایی آنان با توسعه های صورت گرفته در بخش پیشرانه های حمل و نقل و ظرفیت های ترانزیتی و ترانشیپی عنوان کرد و افزود: هم اکنون بین دو کشور ۵ خط مستقیم کشتیرانی وجود دارد و یک تفاهم نامه به منظور توسعه روابط و اقتصادی بین بندرعباس و بنادر “گوانگ جو” و “شنزن” نوشته شده است.

تراکمه خاطرنشان کرد: در این نشست مشترک دوجانبه، تمامی فرصت های سرمایه گذاری در بخش بنادر و دریانوردی برای هیأت چینی تشریح شد و امیدواریم از این پس شاهد همکاری اقتصادی بیشتری با این استان باشیم.

اصل سعیدی پور معاون عملیات بندری و منطقه ویژه اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز گزارشی از آخرین وضعیت عملیاتی بزرگترین بندر تجاری ایران و طرح های توسعه این بندر تشریح نمود و فرصت ها و اولویت های سرمایه گذاری برای حضور سرمایه گذاران خارجی را مطرح کرد.

وی توسعه فعالیت های ترانشیپ، سیلوی غلات، احداث کارخانجات، پایانه لجستیک، ترانزیت، یخچالی، سوخت رسانی به کشتی ها، احداث تصفیه خانه، نیروگاه و پالایشگاه کوچک را به عنوان زمینه های سرمایه گذاری شرکت های داخلی و خارجی در بندر شهید رجایی برشمرد.

استان گوانگ دونگ در جنوب چین، با بیش از ۱۱۰میلیون نفر، پرجمعیت ترین و ثروتمند ترین استان چین است.

منبع: تسنیم

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد