آغاز بی‌دغدغه سال تحصیلی مهمترین استراتژی وزارت آموزش و پرورش

0

تهران- هرمزبان – سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: مهمترین استراتژی‌های وزارت آموزش و پرورش، بازگشایی مدارس و آغاز بی‌دغدغه سال تحصیلی در مهر ماه است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هرمزبان به نقل از گزارش روز جمعه مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، علیرضا کاظمی امروز در اولین جلسه  خود به عنوان سرپرست وزارت آموزش و پرورش، با قدردانی ویژه از زحمات دکتر حاجی میرزایی در طول سکانداری وزارت آموزش و پرورش، اظهار کرد: امیدوارم بتوانم با کمک همکاران این امانت را به خوبی آنچه که دکتر حاجی میرزایی امانت داری کردند، نگه داشته و در انتهای مسیر به وزیر منتخب تحویل دهم.

کاظمی با اشاره به این که حساس ترین زمان در طول برنامه های یک ساله آموزش و پرورش، زمان بازگشایی مدارس است، بیان کرد: زندگی و مسئولیت در فضای تعلیم و تربیت، بسیار با ارزش است ولی در کنار تمام ارزش ها، دارای خطرات جدی و مضاعفی نیز است که با توجه به شرایط امروز آموزش و پرورش و سختی های موجود کار در این دستگاه، نیاز به تلاش و توجه جدی و پیگیری های مستمر در رسیدن به هدف است.

وی افزود: بازگشایی مدارس به عنوان یک پروژه عظیم و بزرگ در آموزش و پرورش به شمار می آید که کیفیت و چگونگی انجام آن، نماد مدیریت در نظام تعلیم وتربیت بوده و باید مورد توجه و عنایت خاص قرار گیرد.

کاظمی با اشاره به این که در مسیر این مسوولیت، همه ما شاگردان دکتر حاجی میرزایی بوده و از ایشان آموخته ایم، گفت: ادامه مسیر باید باصلابت تر، سالم تر و محکم تر از قبل باشد تا بتوانیم از این امانت، به خوبی محافظت کنیم و این منوط به دو شرط است؛ اول اینکه دکتر حاجی میرزایی در ادامه مسیر ما را رها نکرده و همچنان بتوانیم از رهنمودها و تجربیات ایشان بهره مند شویم و دوم اینکه از حمایت اعضای شورای معاونین برخوردار شوم چرا که این مسئولیت را به پشتوانه تک تک همکارانم قبول کرده ام.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش، ایجاد آرامش درآغاز سال تحصیلی جدید را از انتظارات معقول جامعه فرهنگیان دانست و بیان کرد: از تمام همکاران در مجموعه آموزش و پرورش تقاضا دارم، بدون وقفه کارها را با جدیت در کنار هم دنبال کنند تا بتوانیم در این فرصت باقی مانده مجموعه آموزش و پرورش را سربلند کرده و آغاز آرام و بانشاطی را برای سال تحصیلی جدید داشته باشیم. چرا که یکی از مهم ترین استراتژی های ما، «بازگشایی مدارس» و «آغاز سال تحصیلی» و «شروع مهرماهی» بدون دغدغه است.

وی گفت: در سال تحصیلی جدید باید به چند بعد از جمله؛ «سلامت دانش آموزان و همکاران»، «آموزش باکیفیت و استمرار یادگیری» و «آغاز سال جدید با اطمینان برای خانواده ها»، توجه خاص و ویژه ای داشته باشیم که خوشبختانه تا امروز  برای تمام این موارد ریل گذاری شده است و ما فقط باید آن را رصد و پیگیری کنیم.

کاظمی گفت: معتقدم ۴ نکته مهم و اساسی در دستگاه تعلیم و تربیت وجود دارد که برای شروعی آرام در بازگشایی مدارس باید مورد توجه و عنایت خاص قرار گیرد. نکته اول، «ساماندهی و سازماندهی نیروی انسانی» است که تاکنون، بسیاری از مقدمات و برنامه ریزی های آن، در معاونت برنامه ریزی و توسعه منابع انجام شده است ولی باز هم با توجه به گستردگی این بخش، نیاز به پیگیری های مستمر دارد.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش افزود: نکته دوم زیرساخت های لازم برای استمرار آموزش در فضای مجازی و شبکه شاد است. همه ما می دانیم که تقریبا اتکا نظام تعلیم و تربیت، به ایجاد این زیرساخت است. راه اندازی «شاد» کار بسیار فوق العاده ای در نظام جمهوری اسلامی ایران بوده و از جمله دستاوردهای مهم این نظام، در ایام کرونا است که باید مسوولیت آن را به یک فرد مشخص بسپاریم  و همه کمک کنیم تا شبکه شاد، بهتر از سال قبل به استمرار آموزش کمک کند.

وی توجه به «نظارت و کنترل بر پروژه مهر» را ضروری دانست و بیان کرد: نکته سوم در آغاز سال تحصیلی، «نظارت و کنترل بر پروژه مهر» است، باید با نظارت و پیگیری های دقیق و بر اساس مستندات و گزارشات واقعی بدانیم که پروژه، چقدر پیشرفت داشته و چونه مسیر پیشرفت را طی خواهد کرد و برای نظارت دقیق بر پروژه، ضروری است نظارت ها را به صورت میدانی دنبال کنیم و با شبکه سازی تا کف مدرسه، چالش های اساسی را پیدا کرده و آن ها را در استان ها پیگیری کنیم تا به حصول نتیجه منجر شود. در این مسیر لازم است یک بسته فرهنگی تهیه و به استان ها ارسال شود.

کاظمی ادامه داد: نکته بعدی در آغاز مهری آرام و بدون دغدغه، توجه به «معیشت و منزلت فرهنگیان» بود که خوشبختانه در دوره وزارت دکتر حاجی میرزایی، توانستیم توفیقات بزرگی در این مسیر کسب کنیم ولی  با همه این ها پیگیری مطالبات فرهنگیان را در بخش «پاداش بازنشستگان»، «فوق العاده ویژه» و «طرح رتبه بندی معلمان» باید پیگیر شویم تا به نتیجه مطلوب برسیم.

سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: نکته آخر در بحث بازگشایی مدارس، اقداماتی است که باید در حوزه آماه سازی مدارس و فضا از دو منظر «سلامت دانش آموزان» و «نوسازی و آماده سازی فضای مناسب در مدارس» انجام شود.

وی افزود: تأسیس «سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک یکی از افتخارات آموزش و پرورش در دولت دوازدهم بود که نیاز به حمایت جدی دارد.

کاظمی در پایان به استمرار ارتباط با دستگاه های برون سازمانی تأکید کرد و گفت: برای اینکه بتوانیم در کنار برنامه های درون سازمانی، عملکرد موفقی داشته باشیم نیاز به یک فعالیت برون سازمانی و ارتباط با مجموعه دستگاه های برون سازمانی داریم که خوشبختانه در دوران وزارت دکتر حاجی میرزایی، در این مورد تلاش های موثر و مفیدی انجام شده است و توانستیم با راهنمایی های ایشان، ارتباط های عمیقی را با سایر دستگاه ها برقرار کنیم و اکنون باید آن را با حمایت هم و هدایت ایشان ادامه دهیم.

منبع: ایرنا

hormozban هرمزبان ivlcfhk اخقئخظذشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.