×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

آخرین اخبار:

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Friday, 28 January , 2022

صبح امروز ترکیب تیم اقتصادی پیشنهادی دولت رئیسی به مجلس تا حدی روشن شد. به نظر می‌رسد گمانه‌ها درباره ورود «آقای بورس» به بانک مرکزی درست از آب درآمده! کسی که معلوم نیست از عهده یکی از بدترین شرایط تورمی برآید یا خیر؟

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان، علی صالح آبادی گزینه پیشنهادی دولت سیزدهم برای ریاست بانک مرکزی است. کسی که نخستین رئیس سازمان بورس است و به همین دلیل لقب آقای بورس گرفته و البته گویا هنوز نیامده دل بسیاری از سهامداران بورسی‌ را گرم کرده است.

او اقتصاد نخوانده و دارای کارشناسی ارشد معارف اسلامی و مدیریت مالی از دانشگاه امام صادق و دکتری معارف اسلامی و مدیریت مالی از دانشگاه تهران است.

صالح آبادی سال‌های ۸۰ تا ۸۲ را در بخش ارزیابی سهام در شرکت سرمایه‌گذاری غدیر فعالیت کرده و عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) و مدیر گروه نظام مالی اسلامی مرکز تحقیقات دانشگاه بوده است.

سال ۸۳ تا ۸۴ نیز مدیر بورس منطقه ای کرج شده و سال بعد به عنوان دبیرکل بورس اوراق بهادار تهران معرفی شده است. از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۳نیز ریاست سازمان بورس و اوراق بهادار را به عهده داشته است.

آقای بورس در دوره‌ای رئیس سازمان شد که شائبه‌هایی در خصوص بی‌اعتقادی رئیس دولت نهم به بورس، باعث بی‌اعتمادی به این بازار شده بود. این موضوع کار او را برای اعتماد‌سازی و مشارکت سهامداران بیشتر در بورس، سخت‌تر می‌کرد.

با این حال سال ۹۳ در آخرین سال ریاستش، در گفت‌وگویی درباره اقداماتش در بورس، عملکرد خود را موفق ارزیابی کرده و گفته بود:« امروز ارزش بازار بورس تهران، به تنهایی به رقم ۳۱۸ هزار میلیارد تومان رسیده و فرابورس نیز ارزشی در حدود ۶۵ هزار میلیارد تومان دارد»

از سال ۹۳ تاکنون هم او در مسند ریاست بانک توسعه صادرات ایران نشسته است.

بنابراین ظاهرا صالح‌آبادی در حالی برای سمت ریاست کل بانک‌مرکزی در نظر گرفته شده که تجارب مستقیم او در زمینه مدیریت در شبکه بانکی به یک دهه هم نمی‌رسد.

دو راهی نجات بازار سرمایه یا معیشت مردم

ریاست کلی بانک‌مرکزی در ایران حتی در شرایط معمول از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و طبیعتا کسی باید این مسئولیت مهم را قبول کند که دارای تخصص، تجربه علمی و توان بالای مدیریتی باشد؛ چه رسد به حالا که لازم است تورم‌های ۴۰ تا ۵۰ درصدی، نقدینگی سه هزار و ۷۰۰ هزار میلیارد تومانی و پایه پولی ۵۰۰ هزار میلیارد تومانی هم مهار شود!

هر چند صالح آبادی در زمان مدیریت خود کارنامه ناموفقی ندارد، اما به عقیده کارشناسان چون تخصص او امور مالی است این احتمال وجود دارد که در صورت تصدی‌گری او بربانک مرکزی سیاست‌ها به جای توجه به کنترل نقدینگی و تورم، که با معیشت مردم و اقتصاد کشور سرو کار دارد، به سمت حمایت از بازارهای مالی میل کند.

کاهش نرخ سود احتمالا از مهمترین انتظارات فعالان بازار سهام از صالح‌آبادی باشد که احتمالا با این تصمیم بتواند کمک بزرگی به بازگشت سرمایه به بازار سهام کند.

از نگاه خیلی از کارشناسان نقش بانک مرکزی در سقوط بزرگ شاخص کل بورس به شدت چشم‌گیر بود و افزایش نرخ سود بین بانکی قاتل بازار سهام شده بود. اما حالا از گفته‌ها و نظرات صالح‌آبادی برمی‌آید که او خواهان زنده کردن بانکداری اسلامی و کاهش نرخ سود است.

آن هم در حالی که کارشناسان هشدار می‌دهند؛ کاهش نرخ بهره بین بانکی به معنی تسهیل فرایند خلق پول در بانک‌ها و سرعت گرفتن رشد نقدینگی و تورم است.

او پیش از این گفته بود:« یکی از دلایل عدم اجرایی شدن بانکداری اسلامی در کشور، تورم مزمنی است که سال‌های متمادی دامن‌گیر اقتصاد ما بوده و این امر باعث شده که نرخ‌های سود بانکی در مقایسه با سیستم بانکی دنیا بالا باشد»

طبق اظهارات گذشته او در مقام مدیرعامل بانک توسعه صادرات در صورتی مردم شیرینی بانکداری اسلامی را خواهند چشید که تورم پایین باشد. البته بهترین راه برای رسیدن به این تورم پایین نیز از نگاه او کاهش نرخ سود است.

صالح آبادی تیرماه امسال درباره انتظاراتش از دولت رئیسی گفته بود:« دولت جدید باید در راستای کنترل اضافه برداشت‌ها و سلامت نظام بانکی گام بردارد و از آن انتظار می‌رود که سیاست‌های مالی را به سمت استقلال از سیاست‌های پولی ببرد تا کنترل تورم به سرانجام برسد»

حالا باید منتظر ماند و دید آقای بورس در صورت انتصاب به ریاست کل بانک‌مرکزی در همین دولت، چقدر به این انتظار خودش وفادار خواهد ماند و تا کجا سعی می‌کند که معیشت مردم زیر بلیت سود سهامداران بازار سرمایه نرود؟

گزینه جدید برای ریاست بانک مرکزی/ یک مدیر بورسی در راه ساختمان میر‌داماد

منبع: تجارت نیوز

hormozban هرمزبان ivlcfhk اخقئخظذشد

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در هرمزبان منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.