هرمزبان: مسئول دبیرخانه دائمی جشنواره های فرهنگی هنری جوانان مساجد از برگزاری مسابقات مدهامتان ویژه کانون های مساجد روستاها در دی ماه خبر داد وگفت: این مسابقات در روستای روتان شهرستان سیریک استان هرمزگان به عنوان میزبان مسابقات برگزار می شود.

هرمزبان: مسئول دبیرخانه دائمی جشنواره های فرهنگی هنری جوانان مساجد از برگزاری مسابقات مدهامتان ویژه کانون های مساجد روستاها در دی ماه خبر داد وگفت: این مسابقات در روستای روتان شهرستان سیریک استان هرمزگان به عنوان میزبان مسابقات برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان، مجتبی میرزایی نسب، مسئول دبیرخانه دائمی جشنواره های فرهنگی هنری جوانان مساجد در گرگان گفت: جشنواره قرآنی مدهامتان با توجه به قرار گیری در ماه محرم و صفر با عنوان مسابقات به صورت استانی در سراسر کشور و مرحله کشوری (۲۴ تا ۲۷ آذر) در اصفهان برگزار می شود.

 

وی با بیان اینکه کیفیت مسابقات امسال نسبت به سالهای قبل بالاتر رفته است، افزود: برگزاری مرحله شهرستانی جشنواره مدهامتان در بیشتر استان ها یکی از رخدادهای بسیار خوب جشنواره امسال بوده که موج قرآنی را در استان ها ایجاد کرد.

 

میرزایی اظهارداشت: باید در بخش کمی نیز رتبه خوبی در مسابقات داشت و با ارتقای سطح کیفی مسابقات مدهامتان در مسابقات اوقاف سهمیه بالایی را دریافت کرد.

 

وی خاطرنشان کرد: امسال در بخش خواهران نیز برای اولین بار راهیابی به بخش مسابقات اوقاف اختصاص یافت.

 

میرزایی یکی از تفاوت های جشنواره امسال را تغییر در رده سنی عنوان کرد و گفت: امسال مسابقات در دو رده سنی زیر و بالای ۱۸ سال برگزار می شود.

 

وی از برگزاری مسابقات مدهامتان ویژه کانون های مساجد روستاها در دی ماه سال جاری خبر داد و افزود: این مسابقات در روستای روتان شهرستان سیریک استان هرمزگان به عنوان میزبان مسابقات برگزار می شود.

 

مسئول دبیرخانه دائمی جشنواره های فرهنگی هنری جوانان مساجد تصریح کرد: در این مرحله برگزیدگان کانون های روستایی شرکت کننده در مرحله استانی جشنواره مدهامتان در استان ها در رشته قرائت و حفظ ۲۰ جزء در بخش برادران به رقابت می پردازند.

 

وی ادامه داد: این مسابقات با هدف نشر معارف قرآنی در روستاها و آشنا کردن معارف قرآنی در بین روستائیان و با ایجاد رقابت سالم در بین اهالی روستا برگزار می شود.

 

میرزایی در خصوص انتخاب استان هرمزگان و این روستا برای برگزاری این مسابقات، اظهارداشت: با توجه به حساسیت استان هرمزگان و وجود بیش از یکصد حافظ قرآنی در این روستا و جوانان بسیار خوب ما را مصمم کرد تا در این منطقه مسابقات را برگزار کنیم.

 

وی با بیان اینکه شورا و دهیاری روستای روتان نیز بسیار در برگزاری این مسابقات همراه هستند، افزود: مردم این روستا منازل خود را در اختیار حافظان و قاریان قرار می دهند و از آنها پذیرایی می کنند.

 

مسئول دبیرخانه دائمی جشنواره های فرهنگی هنری جوانان مساجد خاطرنشان کرد: جلسات ابتدایی و اجرایی این مسابقات با فرماندار، امام جمعه شهرستان و مقامات استانی برگزار و پس از برگزاری جشنواره کشوری مدهامتان، این مسابقات برگزار می شود.

 

برگزاری جشنواره آواها و نغمه های آسمانی در رشته سرود در دی ماه

وی با بیان اینکه جشنواره آواها و نغمه های آسمانی در رشته سرود نیز (۸ تا ۱۰دی) در همدان برگزار می شود، افزود: با توجه به تغییر در نحوه برگزاری این جشنواره، رشته تواشیح و سرود از هم جدا شد و مقرر شد یک سال مسابقات تواشیح و یک سال سرود برگزار شود.

 

میرزایی ادامه داد: با وقفه ۵ ساله، فضا برای برگزاری مسابقات در بخش سرود آماده شد و گروه های سرود در این ایام ساماندهی و درجه بندی شد و حمایت گروه ها در دستور کار قرار گرفت.

 

وی عنوان کرد: با اعلام فراخوان طی دو تا سه مرحله بررسی گروه ها انجام و در نهایت گروه ها بر اساس شاخص ها دسته بندی و درجه بندی و مشخص شدند.

 

میرزایی با بیان اینکه بیش از یکصد و ۴۵ گروه سرود مشخص شدند، اظهارداشت: بانک اطلاعات تکمیل شد و این گروه ها می توانند برای آماده سازی خودشان تولید اثر کنند.

 

وی افزود: طی برنامه ریزی های انجام شده طی دو تا سه هفته آینده دوره توجیهی یا همایش توجیهی مربیان برگزار و پس از یک سطح بندی و سنجش سطح در سطوح مختلف مطالبی را در قالب کلاس های توجیهی با حضور اساتید رشته سرود برگزار می شود.

 

میرزایی یکی از سیاست های اداره هنری ستاد عالی را حمایت از کارهای تولیدی و گروه های سرود دانست و گفت: طی چند ماهه اخیر آلبوم آوای مسجد با ۶ اثر با همکاری یکی از کانون های مساجد خراسان رضوی و با حمایت اداره هنری ستاد و دبیرخانه خراسان رضوی تهیه و توزیع شد.

 

وی با بیان اینکه مجموعه دوم آوای مسجد نیز توسط کانون های مساجد استان اصفهان در حال تولید است، افزود: شعرهای این جشنواره نیز از اشعار شاعران جشنواره گلدسته های سپید انتخاب شده است.

 

میرزایی خاطرنشان کرد: تا ۱۶ آذر مهلت ارسال آثار به این جشنواره است.
منبع: خبرگزاری شبستان
(لینک)
کد خبر: ۳۹۴۹۶۴

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد