تولیدات مناسبتی سال‌هاست بی‌کیفیتند

0

یک کارگردان گفت: به دلیل تعجیلی که در تولید سریال‌های مناسبتی وجود دارد، سال‌هاست تولیدات این حوزه محلی برای کارهای بی‌کیفیت شده‌اند.

انسیه شاه‌حسینی کارگردان سینما و تلویزیون در گفت‌وگو با ایکنا گفت: من کیفیت برنامه‌های مناسبتی سیما را مبتنی بر برنامه‌ریزی می‌دانم که عملاً وجود ندارد، زیرا اگر سیاست و برنامه منسجی در این حوزه وجود داشت دیگر شاهد این شکل از تولید تولید نبودیم. سال‌هاست عادت کرده‌ایم که یک یا دو ماه به رمضان مانده یاد تولید کار‌های رمضانی می‌افتیم!

وی افزود: تعجیلی که در تولیدات رمضانی سیما وجود دارد، سبب شده جریان‌سازی در این زمینه وجود نداشته باشد، البته این شتاب‌زدگی تنها پیرامون کار‌های رمضانی وجود ندارد، بلکه نسبت به دیگر مناسبت‌های مذهبی هم چنین وضعیتی به چشم می‌خورد. برای همین هم هیچگاه شاهد تاثیرگذاری خاصی در این زمینه نخواهیم بود.

کارگردان فیلم «شب به‌خیر فرمانده» بهترین منبع را بر کار‌های دینی نهج‌البلاغه و قرآن نام برد و گفت: در کتب دینی موضوعات بسیاری وجود دارد که می‌توان به واسطه پرداختن به آن‌ها به کار‌های خوب دینی دست یافت. نمود بارز این گفته را در قرآن و نهج‌البلاغه می‌توان جستجو کرد. در همین رابطه پیشنهاد می‌کنم به کارشناسان دینی ماموریت داده شود تا نکاتی اسلامی را در قالب طرح به فیلمسازان ارائه دهند تا آن‌ها بتوانند در قالب کاری دراماتیک آن مضمون را تصویر کنند.

بیشتر بخوانید:

مضمون سریال‌های امسال مناسب ماه مبارک نیست
مخاطب سریال‌های سیما در بهترین شکل سی درصد است

این کارگردان گفت: برای اینکه کار دینی تاثیرگذار باشد باید آن اثر از شعار هم بری باشد. برای رسیدن به این امر باید به کارگردان فضا داد تا با فراغ بال دست به تولید زند، ولیکن باید به او یادآور شد که در انتها داستان باید در خدمت هدفی باشد که بر مبنای آن فیلم یا سریال سفارش داده شده است. در کلامی دیگر مخاطب باید در پایان پخش آن سریال به اهمیت آن مناسبت واقف شود.

این کارگردان با بیان اینکه برخی‌ها از افراد ماموریت دارند تا کار‌های خوب دینی ساخته نشود، تصریح کرد: جدا از افرادی که در این زمینه آگاهی لازم را ندارند، معتقدم افرادی وجود دارند که باعث می‌شوند کار‌های فاخر دینی تولید شود زیرا ماموریت آن‌ها این است که جلوی تولید این کار را بگیرند!
تولیدات مناسبتی تنها کار‌های نمایشی نیستند
وی متذکر شد: تولیدات مناسبتی تنها کار‌های نمایشی نیستند، بلکه آثاری دیگر هم در این رابطه ایفاگر نقش هستند. برای مثال یک سرود می‌تواند جریان سازی خود را داشته باشد. به شخصه من برنامه «زندگی پس از زندگی» را تماشا می‌کنم. این کار به نظرم متعهد ساخته شده است. من تاثیرگذاری این کار را بیشتر از بسیاری از تولیدات نمایشی می‌دانم.

این فیلمساز در پایان تاکید کرد: اینکه می‌گویند پرداخت مستقیم به موضوعات دینی شعار است را به هیچ‌وجه قبول ندارم، چون اگر این اتفاق درست روی دهد به آن نمی‌توان شعار گفت. بگذارید مثالی بزنم. وقتی می‌گوییم «الله اکبر» آیا شعار نداده‌ایم؟ بله شعار داده‌ایم، اما این شعار واقعی است و کاربرد آن جهانی است. انتهای پیام

منبع: ایکنا

hormozban هرمزبان ivlcfhk اخقئخظذشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.