آیت‌الله نجفی اصفهانی؛ مبدأ اقتصاد مقاومتی در ایران

0

کارشناس و پژوهشگر تاریخ اسلام گفت: آیت‌الله نجفی اصفهانی، ۱۳۰ سال پیش با دعوت از تجار اصفهان شرکتی در زمینه نساجی راه اندازی کرد تا علاوه بر رونق تولید ملی، کشور را از ذلت استفاده از کالای خارجی برهاند. در واقع باید ایشان را مبدأ اقتصاد مقاومتی و جهاد اقتصادی در ایران دانست.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوطالبی، نویسنده، محقق و کارشناس تاریخ اسلام و تشیع در هفتیمن شب از برنامه «ضیافت» شبکه قرآن و معارف سیما درخصوص سیره رفتاری و مبارزاتی آیت‌الله شیخ محمدتقی نجفی اصفهانی معروف به «آقانجفی» از علمای قرن سیزدهم هجری سخن گفت. در عصر غیبت که در ظاهر از وجود ذی‌جود حضرت ولی عصر(عج) محروم هستیم به توصیه حضرتشان باید از وجود علما بهره ببریم. با مطالعه و با آشنایی با سیره آیت‌الله نجفی اصفهانی درمی‌یابیم که یکی از علمایی که باید از محضر او بهره گرفت، ایشان است؛ شخصی که شاید از نظر جامعیت نزدیک به حضرت امام (ره) باشد و مانند ایشان از شخصیت خاص و کاملی برخوردار است. مرحوم آقابزرگ تهرانی در وصف آیت‌الله نجفی گفته بود «ایشان در عصر خودش از رؤسای مذهب و ارکان دین بود». آیت‌الله جوادی آملی نیز درباره ایشان گفته است «آقانجفی جامع معقول و منقول و مشهود بود». یعنی هم در مباحث نقلی و هم عقلی و شهودی و عرفانی دارای جامعیت است.

این پژوهشگر تاریخ شیعه، یکی از ابعاد مهم زندگی آیت‌الله نجفی اصفهانی را بعد مبارزه او با استبداد داخلی و استعمار خارجی دانست و بیان کرد: یکی از وجوه زندگی این عالم مجاهد که می‌تواند برای امروز مردم و مسئولان درس‌آموز باشد، برخورد تحقیر‌آمیز با استبداد و ظالمان است.

برخورد تحقیرآمیز با مستبدین و دشمن خارجی

وی افزود: ایشان چه در برخورد با شاه مستبد داخلی و چه نیروی استعمارگر خارجی برخورد تحقیرآمیزی دارد و با اقتدار رفتار کرده است. حتی در دورانی که ایران اشغال شده است، به همراه بازاریان در بیانیه‌ای اعلام می‌دارد تا زمانی که این کشور خارجی، ایران را اشغال کرده و از کشور خارج نشده، کالای این کشور را نمی‌خریم و بازاریان هم داد و ستد با آن کشور را تحریم می‌کنند. جالب اینجاست که به قدری نفوذ اجتماعی او بالاست که وقتی حاکمان داخلی تصمیم می‌گیرند ایشان را تبعید کنند، انگلیسی‌ها نامه می‌زنند که تبعید او به صلاح نیست! این نشانه ترس دشمن از قدرت و محبوبیت این عالم وارسته و نشئت گرفته از همان رفتار مقتدرانه و تحقیرآمیز ایشان با مستبدین است که حقیقتا انسان احساس غرور می‌کند وقتی می‌بیند بزرگان مذهب و مکتب چنین رفتار مقتدرانه‌ای داشته‌اند.

انجمن صفاخانه؛ جایی برای گفت‌وگوی بین ادیان

ابوطالبی تصریح کرد: در آن دوران، به دلیل اینکه در اصفهان تبلیغ و نفود مسیحیت زیاد بود، آیت‌الله نجفی مرکزی را به نام «انجمن صفاخانه» به منظور گفت‌وگوی بین ادیانی راه‌اندازی کرد. در این مرکز مبلغ مسیحی در کنار کارشناس اسلامی قرار می‌گرفت که هر یک درباره دین خود سخن گفته و بینات خود را ارائه می‌دادند و جالب است که یکی از شاگران آقانجفی، گزارشی از این جلسه را تهیه می‌کرد که در روزنامه‌ای که ایشان راه‌اندازی کرده بود منتشر و در خارج از کشور توزیع می‌شد! علاوه بر این، ایشان محلی را به نام «قرائت خانه» ایجاد کرده بود تا مردم، روزنامه بخوانند و آگاهی سیاسی‌شان بالا برود. یعنی آقانجفی نقطه نفوذ فرهنگی دشمن را به درستی تشخیص داده بود.

آقانجفی زودتر از میرزای شیرازی حکم به تحریم تنباکو داد

وی در‌خصوص حضور سیاسی و اجتماعی آیت‌الله نجفی اصفهانی گفت: ایشان از فعالان جنبش تنباکو و از رهبران و ارکان جنبش مشروطیت بوده است. جالب است بدانید که در جنبش تنباکو، پیش از اینکه فتوای مهم آیت‌الله میرزای شیرازی همه‌گیر شود، آیت‌الله نجفی حکم حرام بودن استفاده از توتون و تنباکو را برای مقلدان خودش صادر کرد و چه بسا چنانچه این مقدمات از سوی ایشان و برخی دیگر از علما انجام نمی‌شد، حکم میرزای شیرازی به نتیجه نمی‌رسید.

ابوطالبی درباره نقش آقانجفی در نهضت مشروطیت نیز چنین توضیح داد: علی‌رغم اینکه تبریز یکی از شهرهای مهم در نهضت مشروطه بود، اما به دلیل پررنگ بودن جریان غربگرا، علما در آنجا در فشار بودند، اما مشروطه اصفهان، یک نهضت ناب اسلامی است؛ چرا که آقانجفی و برادرشان حاج آقا نورالله در رأس آن قرار داشتند. لذا ایشان یک خط مشروطه اصیل اسلامی را رهبری کرد.

بیشتر بخوانید:
مرجعی که در حال قرائت زیارت جامعه رحلت کرد
ماجرای حکم نیم سطری و فرار انگلیس‌ها با لباس زنانه از ایران

این مدرس دانشگاه با اشاره به دیگر فعالیت‌های مهم سیاسی آیت‌الله نجفی افزود: انجمن ملی زیرنظر ایشان تأسیس شد. همچنین در حمایت از اصل پیشنهادی مرحوم شیخ فضل‌الله نوری مبنی بر نظارت فقها بر قوانین مجلس به منظور عدم مغایرت با شرع، بیاینه صادر کرد. این اقدامات موجب عصبانیت انگلیسی‌ها و روس‌ها و به تعبیری خار چشم خارجی شده بود. لذا در بعد سیاسی همه تلاش ایشان این بود که فضای رهایی ملت ایران از سلطه استبداد و استکبار را فراهم کند.

اعلامیه تاریخی در تحریم استفاده از کالای خارجی

وی با بیان اینکه مرحوم آیت‌الله نجفی اصفهانی در بعد اقتصادی، پاشنه آشیل نفوذ دشمن و نقطه ضعف کشور در حوزه اقتصادی را به خوبی تشخیص داده بود، گفت: ایشان در نفی سلطه اقتصادی، در دو بعد سلبی و ایجابی فعالیت کرد. در بعد سلبی مردم را دعوت به تحریم کالاهای خارجی کرد و اعلامیه‌ای را به همراه چند تن از علمای دیگر منتشر کرد که حاوی چند نکته مهم است؛ یکی اینکه اعلام کرد از این به بعد هیچ سند حقوقی که روی کاغذ ایرانی نوشته نشده باشد را مهر و امضا نمی‌کنیم؛ دو اینکه خودمان متعهد می‌شویم از این به بعد جز با کرباس ایرانی لباس ندوزیم و به دیگران هم توصیه می‌کنیم. سوم آنکه بر متوفایی که کفن او از پارچه ایرانی نباشد نماز نمی‌خوانیم و چهارم برای مقابله با اشرافی‌گری تدارک دو نوع غذا یا بیشتر در مهمانی ها را ممنوع کرد و اعلام کرد ما در مهمانی‌ها یک نوع غذا استفاده می‌کنیم و جایی که چند نوع غذا بر سر سفره‌شان باشد هم نمی‌رویم. همچنین برای مبارزه با مواد مخدر، اعلام کرد که دیگر اهل بافور و منقل را احترام نمی‌کنیم چرا که اینگونه استعمالات موجب از بین رفتن خانواده‌ها می‌شود.

راه اندازی شرکت نساجی که در بسیاری از نقاط دنیا شعبه داشت

این نویسنده و پژوهشگر راه‌اندازی «شرکت اسلامیه» توسط آیت‌الله نجفی را اقدام مهم ایشان در بعد ایجابی خواند و تصریح کرد: وی تجار اصفهان را تشویق کرد که برای رونق تولید و زیاد شدن کالای داخلی شرکتی راه‌اندازی کنند تا کشور از ذلت احتیاج به بیگانه خارج شود و تعبیر «جهاد اقتصادی» را به کار برده است. در واقع آیت‌الله نجفی را باید مبتکر «اقتصاد مقاومتی» و اقتصاد درون‌زا در کشور بدانیم که امروز از منویات مهم رهبر معظم انقلاب است.

ابوطالبی گفت: نکته جالب اینجاست که حوزه مقابله اقتصادی ایشان و زمینه فعالیت شرکتی که راه اندازی کرد، نساجی و تولید پارچه بوده است، چرا‌که در آن مقطع، حدود هفتاد درصد واردات خارجی ایران پارچه بوده است. این شرکت چنان گسترش پیدا کرد که در پاریس، لندن، کلکته، قاهره، استانبول و در بسیاری از نقاط دیگر دنیا شعبه داشت. از سوی دیگر نیز خرید و فروش سهام شرکت به طرف خارجی را نیز ممنوع کرد. تحت تأثیر این اقدام، انگلیسی‌هاً رسما در نامه‌ای به دربار معترض شدند که این شرکت منافع اقتصادی انگلیس در حوزه خلیج فارس را به خطر انداخته است!

آقانجفی اگر در میان بود چه توصیه ای داشت

وی در پایان بیان کرد: لذا ایشان هم در حوزه سلب استفاده از کالای خارجی اقدام کرد و هم برای جایگزین کالای داخلی زمینه سازی کرد و برای کمک به رونق تولید داخلی به مردم توصیه می‌کرد که هرچند در ابتدا ممکن است کیفیت کالای داخلی نسبت به نمونه خارجی پایین‌تر باشد، اما با تحمل خود کمک کنید تا تولید ملی به کیفیت و سرآمدی برسد. لازم به ذکر است اگر امروز مرحوم آقانجفی اصفهانی در میان ما حضور داشت توصیه اول شان اقتدار در مقابل دشمن خارجی بود. توصیه دوم شان نیز استفاده از کالای داخلی و تشویق تولیدکنندگان به رونق ملی بود.

انتهای پیام

منبع: ایکنا

hormozban هرمزبان ivlcfhk اخقئخظذشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.