هرمزبان: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان با بیان اینکه در اثر بارندگی های سه روز گذشته در استان دو میلیون و ۶۶۰ هزار مترمکعب آب وارد سد استقلال میناب شده، گفت: اما ورود این میزان آب هم ، حجم مرده این سد را احیا نکرد.

هرمزبان: مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان با بیان اینکه در اثر بارندگی های سه روز گذشته در استان دو میلیون و ۶۶۰ هزار مترمکعب آب وارد سد استقلال میناب شده، گفت: اما ورود این میزان آب هم ، حجم مرده این سد را احیا نکرد.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان، علی اصغر رضایی روزسه شنبه درجمع خبرنگاران اظهار داشت: با ورود سیلاب جدید به سد استقلال میناب میزان ذخیره این سد به ۱۲ میلیون متر مکعب رسید که هنوز هم حجم مرده به شمار می آید.
وی تصریح کرد: سد استقلال میناب بیش از ۲۷۰میلیون متر مکعب گنجایش دارد .
وی خاطرنشان کرد: ورود این حجم ازآب موجب گل آلود شدن آب سد استقلال شده که به همین علت ، آب در بیشتر محله های بندرعباس در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه به صورت نوبت بندی توزیع می شود.
به گفته این مقام مسئول با بارندگی های روز گذشته ذخیره سد شمیل ونیان نیز از ۳۴ میلیون متر مکعب به ۳۷ میلیون متر مکعب رسید و در حجم ۲۷۳ میلیون متر مکعبی سد جگین تغییری ایجاد نشد.
در حال حاضر۵۴۰ شهر در کشور با تنش کم آبی مواجه هستند که دراین میان شهرهای بوشهر، کرمان و بندرعباس در شرایط بسیار بدتری قرار دارند که وضعیت بندرعباس بسیار بحرانی تر از سایر شهرها می باشد.
سد استقلال میناب تامین کننده آب شرب بندرعباس، بندرخمیر و اراضی کشاورزی میناب می باشد، که به دنبال ۱۶ سال خشکسالی، در حال حاضر به حجم مرده رسیده است.
۱۶ سال خشکسالی و کم آبی درهرمزگان موجب خشک شدن ۳۶۵حلقه چاه آب آشامیدنی، ۱۸ دهنه چشمه و قنات، ۱۰۰ حلقه چاه و کاهش آب ۱۳۵ حلقه چاه بین ۳۰ تا ۷۰ درصد شده است.
استان هرمزگان با ۷۰ درصد کاهش بارندگی در بین ۳۱ استان کشور ،ردیف آخر را به خود اختصاص داده است.
به دنبال کاهش شدید سطح منابع آبی در هرمزگان، مردم نقاط مختلف این استان از جمله شهرستان بندرعباس مرکز استان ، تابستان امسال با قطعی چند ساعته آب (بیش از ۷۲ ساعت) و یا افت فشار شدید آب مواجه بودند.
قطعی آب در گرم ترین ماه های سال ،مشکلاتی را برای مردم ایجاد و امور روزمره آنان و رفع نیازهای اساسی به آب را با چالش جدی مواجه کرده بود.
مردم این استان امیدوارند که با توجه به پیش بینی های هواشناسی ، پاییز و زمستان امسال شاهد بارش قابل توجهی باشند، تا شاید زمین تشنه هرمزگان اندکی سیراب شود.
به دنبال اطلاعیه شماره ۳۵ و اخطاریه شماره ۱۵ اداره کل هواشناسی هرمزگان، مبنی بر ورود سامانه بارش زا به استان، از روز یکشنبه هفدهم آبان، بارش باران در بیشتر مناطق استان آغاز شده است.
با ورود این سامانه بارشی شهرستان های میناب، رودان، حاجی آباد، بستک، لاوان و شمال بندرعباس شاهد بارش باران بودند.
کارشناس مرکز پیش بینی اداره هواشناسی هرمزگان گفت: سامانه جنوبی که وزش باد شدید به همراه دارد با تقویت سیستم مدیترانه ای موجب باران شدید در استان می شود .
سید محمدتقی سدیدی افزود: این سیستم بارشی تا پنجشنبه در هرمزگان ادامه دارد.
اداره کل هواشناسی هرمزگان در اخطاریه شماره ۱۵ خود از احتمال وقوع سیل و آبگرفتگی معابر در استان در روزهای آینده خبر داد.
در این اخطاریه آمده است: پیرو اطلاعیه شماره ۳۵ مورخه ۱۳ آبان امسال، نقشه های هواشناسی بیانگر تقویت سامانه ناپایدار جوی در روزهای سه شنبه ۱۹ تا پنجشنبه ۲۱ آبان است.
دراین اخطاریه عنوان شده است: تقویت این سامانه موجب شدت بارش ، آبگرفتگی معابر عمومی، سیلابی شدن مسیل ها، طغیان رودخانه های فصلی ، وقوع تگرگ و کاهش دما خواهد شد.
اداره کل هواشناسی هرمزگان در این اخطاریه بیان کرده است: در این مدت دریا نیز متلاطم خواهد شد و توصیه می شود تمهیدات لازم صورت گیرد
از سه روز گذشته تاکنون در هرمزگان ۱۸۴ میلی متر باران باریده است.

منبع: ایرنا
(لینک)
کد خبر: ۳۹۴۹۳۹

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد