هرمزبان:یک محقق و پژوهشگر هرمزگانی گفت: بخش اعظمی از آئین‌های موجود در میناب ریشه در فرهنگ اهل بیت (ع) دارد.

هرمزبان:یک محقق و پژوهشگر هرمزگانی گفت: بخش اعظمی از آئین‌های موجود در میناب ریشه در فرهنگ اهل بیت (ع) دارد.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان،علی رضایی پیش از ظهر امروز در آئین پایانی پنجمین سوگواره نوحه‌های محلی نشسته در میناب اظهار داشت: مصائب سیدالشهدا (ع) اگر چه از نظر فرهنگی و تقسیم‌بندی ادبی در بخش مرثیه جای می‌گیرد اما آنچه این رخداد را برجسته و ارزشمند می‌کند زمینه فرهنگ‌سازی آن است.

وی افزود: در واقع قبل از آنکه از قیام سیدالشهدا (ع) بوی مرگ به مشام برسد بوی زندگی تراوش می‌کند.

رضایی بیان کرد: امام حسین (ع) علاوه بر این که اندیشه و بشریت را زنده کرد، به شرف انسانی نیز تعالی بخشید.

وی در ادامه با اشاره به مرثیه سرایی در هرمزگان و به ویژه شهرستان میناب، گفت: متاسفانه برخی مواقع میناب با همه فرهنگ غنی و ارزشمند خود با بی‌مهری‌هایی روبرو می‌شود که آسیب‌های ناشی از آن در آئین‌های مربوط به محرم پدیدار می‌شود.

این پژوهشگر ادامه داد: آئین‌های محرم و صفر و رخدادهایی که مربوط به اهل‌بیت پیامبر (ص) است در هرمزگان و به ویژه در میناب به عنوان مرکز آئین‌های دینی در استان به زمان صدر اسلام می‌رسد.

وی در ادامه با ذکر این مطلب که هیچ نقطه‌ای از هرمزگان تاریخ آن به عظمت و دیرپایی میناب نمی‌رسد، افزود: اسناد زیادی وجود دارد که بخش اعظمی از آئین‌های موجود در میناب متناسب با همان آئین‌هایی است که از اهل بیت (ع) به ما رسیده و بی‌شک می‌توان گفت که ریشه در فرهنگ اهل بیت (ع) دارد.

رضایی به علم و تابوت‌بندی، تعزیه، ذکر، چاوش و نوحه‌خوانی در میناب اشاره کرد و گفت: همه اینها اموری است که از صدر اسلام آغاز شده است و هنوز در میان مردم میناب تر و تازه مشاهده می‌شود.

وی افزود: سند ارزشمندی از استاد سید جعفر شهیدی در خصوص ساختن تابوت وجود دارد که سفارش اکید حضرت صدیقه طاهره (س) است با همین شکل هندسی که در میناب وجود دارد.

این محقق هرمزگان با بیان این مطلب که هیچ کدام  از آئین‌های موجود در میناب از روی خیال‌بافی نیست، اظهار داشت: مردم میناب دنبال آئین‌ها و مناسکی هستند که سفارش و تاکید اهل‌بیت (ع) است و زیر بنای فرهنگی محکمی پشت آن خوابیده است.

رضایی با تاکید بر این مطلب که محققان و دانشجویان با نوشتن مقاله و استخراج اسناد و مدارک متقن از منابع مختلف، آئین‌های میناب را به آیندگان بسپارند که خدای ناکرده به تحریف مبتلا نشود، افزود: اقتباس و تقلید از فیلم‌های تلویزیونی و سینمایی آفتی است که دامن برخی آئین‌ها را گرفته است ولی از آنجایی که در میناب سرچشمه ناب و زلال وجود دارد نیاز به تقلید از هیچ چیزی نیست.

وی گفت: سپردن آئین‌ها با حفظ چارچوب آن به آیندگان گام مهم و موثری در تعزیت اباعبدالله الحسین (ع) است.

این پژوهشگر هرمزگانی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: میناب علی‌رغم این که در گوشه‌ای از ایران قرار داشته و وسعت زیادی هم ندارد اما اصالت زیادی در همه بخش‌ها به ویژه آئین‌های دینی و مذهبی این منطقه نهفته است.

رضایی بیان کرد: میناب روی آئین‌ها و فرهنگ‌ها شناور است و این سرمایه ارزشمند فرهنگی است که نیاز به حفاظت و صیانت دارد و نباید اجازه داد با غفلت کنار گذاشته شوند و یا جایگزینی برای آن در نظر گرفته شود که مناسب شأن و شخصیت اهل‌بیت (ع) نیست.

وی در ادامه به جایگاه بسیار بالای هنر تعزیه در میناب اشاره کرد و گفت: تعزیه در میناب مدیون تلاش وافر مرحوم قضایی است که آن را با نسخ ارزشمند خود حفظ کرد و در راستای نشر فرهنگ عاشورا پل اتصال بین مردم میناب با دیگر نقاط کشور بود.

رضایی ادامه داد: شاعران و مرثیه‌سرایان مینابی با فروتنی نام خود را پنهان کردند اما سروده‌های آنان کمک بزرگی بود برای حفظ میراثی که در دیگر نقاط کشور دستخوش حوادث شد اما در میناب همچنان سالم باقی مانده است و این مرهون شخصیت‌هایی همچون ملا حسین مسیحا و ملا حسینعلی قضایی است.

این پژوهشگر هرمزگانی با ذکر این مطلب که میناب همواره پایگاه عظیمی برای نشر و گسترش فرهنگ اهل‌بیت (ع) بوده است، اظهار داشت: متولیان، دانشگاهیان، فرهیختگان و جوانان و نوجوانان مینابی باید آئین‌های محرم و صفر و مجالس عزاداری سیدالشهدا (ع) که سرمایه معنوی است را حفظ کنند و قدر بدانند و این میراث بزرگ را با جان و دل حفظ کنند.

پنجمین سوگواره نوحه‌های محلی نشسته “پامنبری” به همت انجمن نوحه‌های محلی میناب، با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و با شرکت ۳۰ گروه عزاداری و سینه زنی طی دو روز در حسینیه روستای شهوار از توابع بخش مرکزی میناب برگزار شد.

در پایان این سوگواره طی مراسمی با حضور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و مدیر حوزه هنری هرمزگان از گروه‌های شرکت کننده و پیرغلامان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) تجلیل و قدردانی شد.
منبع: خبرگزاری فارس
(لینک)
کد خبر: ۳۹۴۹۳۲

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد