نگاهی به نمایش استقلال مقابل سایپا؛ سردرگم در دفاع، بی برنامه در حمله

0

هرمزبان – تیم های استقلال و سایپا روز گذشته به مصاف هم رفتند و این دیدار با پیروزی شاگردان ابراهیم صادقی به پایان رسید.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هرمزبان، در فوتبال امروز حمله بعد از بازپس گیری توپ می تواند نقش بسزایی در بسر رسیدن حملات داشته باشد به این دلیل که حریف وقتی در حمله توپ را از دست می دهد سازمان دفاعی اش بهم ریخته است. وقتی تیم در حمله است بازیکنان با ذهنیت حمله فوتبال می کنند؛ در حمله از دست دادن توپ هر لحظه اتفاق محتملی است و تیم هایی در این فعل و انفعال کمتر آسیب می بینند که سریع تغییر موضع دهند. بازگشت از حمله به دفاع باید آنی باشد و در چنین شرایطی است که تیم مهاجم دوباره می تواند به بازپس گیری توپ و تدارک حمله بعدی امیدوار باشد که این اتفاق برای استقلال در بازی با سایپا رخ نداد.
روی صحنه گل سایپا، استقلال توپ گرا فوتبال می کند. یعنی فقط نسبت به منطقه ای که توپ در آن در جریان است توجه دارد در حالی که چند متر آنطرف تر و از شروع حمله فضای جلوی خط دفاعی خالی است. جایی که حسین مالکی حضور دارد. توپ در فوتبال مهم است. در نهایت این توپ است که وارد دروازه می شود اما اهمیت فضا کمتر از توپ نیست؛ چرا که بازیکن می تواند در فضای خالی توپ را برای هم تیمی خود ارسال کند و او توپ را وارد دروازه حریف کند. کاری که مجید علیاری انجام داد. آیا او در آن تراکم که در محاصره چند بازیکن استقلال بود حسین مالکی را به خوبی دیده بود که در لحظه آخر به او پاس داد؟ حتما در بخشی از زمانی که این حمله شکل گرفت این اتفاق صورت گرفته است.
از ابتدای حمله تا انتهای حمله فضای جلوی خط دفاعی استقلال خالی است؛ با اینکه دو هافبک دفاعی در ترکیب تیم آبی حضور داشتند. مسعود ریگی و مهدی مهدی پور. مسعود ریگی زمانی به حسین مالکی حمله کرد که فاصله زیادی با این بازیکن داشت و او با یک تو سر توپ دوباره فضا را در اختیار گرفت و بی دردسر شوتش را به جایی زد که می خواست. جدا از پوشش ندادن فضای جلوی خط دفاعی حمله به بازیکن صاحب توپ از سوی استقلالی ها اصلا خوب نبود. برتری عددی با استقلال بود و مجید علیاری پشت به یار هم  تیمی، چرخید و چند متر توپ را به جلو برد و بعد مجید علیاری را دید و به او پاس داد، مجید علیاری این فعل و انفعال ها را پشت سر گذاشت بدون آنکه از سوی استقلالی ها تحت فشار قرار گیرد و اینجاست که می گویند تیم مدافع باید نسبت به هر توپی که وارد محوطه جریمه اش می شود بد بین باشد.
بعد از اینکه حسین مالکی به توپ ضربه می زند متوجه می شوید که برتری عددی با استقلالی هاست اما سایپا گل می زند. این واقعیت امروز فوتبال است. فوتبال بازی فکری است نه فیزیکی. برتری عددی دلیل قانع کننده ای برای خراب کردن حمله حریف نیست. اگر به بازیکن صاحب توپ حمله نشود یعنی تحت فشار قرار نگیرد و فضا در اختیار حریف قرار بگیرد تیم مهاجم حتی می تواند با حضور دو بازیکن در میان انبوه بازیکنان حریف به گل برسد. این گل سه امتیاز را از استقلال گرفت اما درس های خوبی به استقلالی ها داد. پس از بازی با تراکتور گفتیم که ترکیب استقلال برنده نیست چرا که پرس از بالای آبی ها نمی تواند در هر بازی پیروزی این تیم را تضمین کند و شاید حالا وقتش است به این نکته اشاره کنیم که آبی ها پلان دومی برای گل زنی ندارند و پلان اولشان هم در هر بازی نمی تواند باعث پیروزی شان شود. استقلال تراکتور را با پرس از بالا برد نه با ترکیب و چیدمان اولیه اش اما انگار خود فکری هم فریب خورد و دوباره از همان ترکیب بهره برد.
در سیستم 1-3-2-4 امروز استقلال، که شمایل 3-3-4 را در نگاه اول تداعی می کرد، شیخ دیاباته مهاجم وسط بود و ارسلان مطهری و مهدی قائدی هم به عنوان وینگر های چپ و راست بازی می کردند. استقلالی ها در هنگام دفاع غالبا آرایش 3–3-4 یا 2-4-4 به خود می گرفتند. البته در این دیدار نسبت به بازی های قبلی شمایل جایگیری هافبک های استقلال دستخوش تغییراتی شد که برنامه ریزی شده بودن آن یا نبودنش جای سوال دارد چرا که میانه زمین استقلال اصلا از توازن خوبی برخوردار نبود و در این دیدار به وضوح دیدیم هافبک های استقلال هنوز هم نمی توانند مهاجم های این تیم را به خوبی تغذیه کنند.
در مقاطعی که آبی ها آرایش 3-3-4 به خود می گرفتند، مهدی مهدی پور به راس عقب خط میانی استقلال تبدیل می شد و این در حالی بود که این بازیکن نتوانست توقع ها از خودش را در امر بازیسازی و حتی واکنش های دفاعی برآورده کند.
مهدی پور در این دیدار مثل بازی با تراکتور هیچ پاس کلیدی ای را ثبت نکرد، تنها 3 عملکرد دفاعی را ثبت کرد و روی ضربات شروع مجدد هم نتوانست برای آبی های تهران خیلی موثر واقع شود چرا که یکی از برگ برنده های مهدی پور برای حضور در ترکیب استقلال توانایی اش در ارسال توپ ها روی ضربات کاشته است که در این دیدار استقلالی ها نتوانستند از این راه به گل برسند. اگر بخواهیم به عملکرد این بازیکن کلی تر نگاه کنیم متوجه می شویم، طبق آمار متریکا این بازیکن از لحاظ میانگین عملکرد دفاعی با ثبت عدد 2.9 عملکرد در هر بازی نهمین بازیکن استقلال است و نکته سیاه کارنامه مهدی پور هم این است که هافبک آبی ها در 619 دقیقه بازی برای استقلال هیچ شوتی به سمت دروازه حریفان نزده است و در بسیاری از دقایق بازی، تاثیر خاصی روی ریتم بازی استقلال ندارد، حالا که رضاوند و اسماعیلی به مرز آمادگی رسیده اند باید دید مهدی پور باز هم در ترکیب آبی ها فیکس خواهد بود یا خیر البته در نیمه دوم هم دیدیم با ورود فرشید اسماعیلی بازی آبی ها ریتم بهتری گرفت و شاید فیکس کردن رضاوند یا اسماعیلی انتخاب بهتری نسبت به حضور مهدی پور در زمین باشد.
ارسلان مطهری هم یکی دیگر از نکات تاریک بازی استقلال مقابل سایپا است. برای این که متوجه شویم در این بازی چه بر ارسلان مطهری گذشته کافی است به تعداد لمس توپ های این بازیکن توجه کنیم،طبق آمار متریکا ارسلان مطهری در طول 64 دقیقه بازی تنها 22 بار توپ را لمس کرد تا عملکرد هفته های اولش را تکرار کند، چند بازی ای بود که ارسلان با شرکت در پرسینگ و تحت فشار قرار دادن بازیکنان حریف تیمش را صاحب موقعیت می کرد اما پس از بازی قبلی هم اشاره کرده بودیم که این استرتژی و استفاده همزمان از این 3 بازیکن نمی تواند در هر بازی برای استقلال پیروزی را به ارمغان بیاورد.
محمد نادری هم در این دیدار نمایش درخشانی نداشت و شاید خیلی بیشتر از قبل خلا میلیچ در این دیدار به چشم آمد. محمد نادری 498 دقیقه و هروویه میلیچ هم در این فصل 453 دقیقه برای آبی ها بازی کرده اند. از لحاظ تعداد پاس کلیدی هروویه میلیچ با ثبت میانگین 1.8 پاس کلیدی در هر دیدار، از این حیث بهترین بازیکن استقلال است. از نظر میانگین عملکرد دفاعی هم میلیچ عملکرد بهتری نسبت به محمد نادری داشته است. (3.6 عملکرد دفاعی در هر بازی برای میلیچ و  3.2 برای محمد نادری) محمد نادری نتوانست در فاز هجومی خیلی به استقلالی ها کمک کند و این در حالی است که نقش فولبک ها در جهان فوتبال بسیار مهم است و دفاع های کناری نقش زیادی در ریتم هجومی تیم هایشان دارند.

منبع: خبرگزاری آریا

hormozban هرمزبان ivlcfhk اخقئخظذشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.