هرمزبان:مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان گفت:درخلال سال های ۸۵ تا ۹۲ تعداد ۳۳۸ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور حفر شده که از این تعداد پنج هزارو ۷۵۱ حلقه در هرمزگان حفر شده است.

هرمزبان:مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان گفت:درخلال سال های ۸۵ تا ۹۲ تعداد ۳۳۸ هزار حلقه چاه غیرمجاز در کشور حفر شده که از این تعداد پنج هزارو ۷۵۱ حلقه در هرمزگان حفر شده است.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان، علی اصغر رضایی در روز پنجشنبه اظهار داشت: علاوه بر این تعداد زیادی چاه در حیاط خانه ها در این مدت حفر شده که از دید آمار دور مانده و این از نظر ما نوعی بی مسئولیتی دست اندرکاران مربوطه در زمان تصدی مسئولیت است.
وی با بیان اینکه چاه های غیرمجاز موجب کاهش سطح آب های زیرزمینی می شوند، تصریح کرد: در حال حاضر حفر چاه های غیرمجاز و اضافه برداشت از چاه های دارای پروانه ازمعضل های اصلی منابع آب زیرزمینی استان به شمار می رود که آسیب های جدی به منابع زیرزمینی وارد کرده است.
رضایی با اشاره به اینکه زنگ خطر بحران کم آبی به صدا درآمده، گفت: با شرایطی که در بیشتر استان های کشور در مناطق جنوب، جنوب شرق و مرکز کشور بوجود آمده در آینده باید نزدیک به ۵۹ میلیون نفر از این مناطق مهاجرت کنند.
این مقام مسوول ضمن تاکید به شهروندان در خصوص جدی گرفتن هشدارهای بحران کم آبی در هرمزگان ، ابراز داشت: شهروندان باید به منظور پیشگیری از هر گونه جیره بندی آب، تمام تلاش خویش را در صرفه جویی مصرف آب داشته باشند.
رضایی با اشاره به تاثیرهای سوء برداشت از منابع آبهای زیرزمینی هرمزگان، ابراز داشت: شور شدن ، تغییر کیفیت آب ، فرونشست زمین و تحمیل خسارت های جبران ناپذیر به زیرساخت ها و در نهایت تخلیه مناطق روستایی و مهاجرت به سوی شهرها به دلیل کمبود آب از جمله مهمترین پیامدهای برداشت های بی رویه است.
مدیرعامل آب منطقه ای هرمزگان با اشاره به وضعیت دشتهای استان گفت : دشتهای استان متأثر از تداوم دوره خشکسالی حاکم بر استان در وضعیت ممنوعه و ممنوعه بحرانی قرار دارند.
به گفته رضایی از مجموع ۸۴ دشت موجود در هرمزگان، ۳۵ دشت ممنوعه و چهار دشت نیز ممنوعه بحرانی هستند.
وی بیان داشت: شرکت آب منطقه ای هرمزگان راهکارهایی برای مدیریت امورمنابع آب در دستور کار قرار داده تا بتوان با سرعت ، روند اصلاح برداشت بی رویه و بی ضابطه از منابع آب زیرزمینی را پیگیری و ساماندهی کند.
رضایی کنترل برداشت از چاهها از طریق نصب کنتور هوشمند و همچنین جلوگیری از حفر چاه غیر مجاز،پر و مسلوب المنفعه کردن جاه غیرمجاز موجود واصلاح الگوی کشت و آبیاری توسط کشاورزان را از جمله راهکارهای در دست اجرا برای صیانت از منابع آب زیرزمینی عنوان کرد.
لازم به ذکر است، پارسال با انسداد ۷۴حلقه چاه غیر مجاز در هرمزگان، چهار میلیون و ۴۲ هزار متر مکعب در مصرف آب صرفه جویی شد.
۱۶سال خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب خشک شدن ۳۶۵حلقه چاه آب آشامیدنی، ۱۸ دهنه چشمه و قنات، ۱۰۰ حلقه چاه و کاهش آب ۱۳۵ حلقه چاه بین ۳۰ تا ۷۰ درصد شده است.
۴۰۰روستای هرمزگان بکلی آب شرب ندارند و ۴۰۰ روستا نیز به صورت سیار آبرسانی می شود.
هم اکنون تنها ۴۳ حلقه چاه در هرمزگان در وضعیت قابل قبولی قرار دارند.
همچنین ذخیره سد استقلال میناب که تامین کننده آب شرب بندرعباس و بندرخمیر می باشد نیز به رو اتمام بوده و در بحرانی ترین شرایط قرار دارد.
استان هرمزگان با ۶۵درصد کاهش بارندگی در بین ۳۱ استان کشور ،ردیف آخر را به خود اختصاص داده است.

منبع: ایرنا
(لینک)
کد خبر: ۳۹۴۸۹۷

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد