هرمزبان:مدیرعامل شرکت دانش بنیان «مسن انرژی» قشم گفت: برای نخستین بار در کشور نیروگاه آزمایشی برق مجازی به منظور کاهش مصرف انرژی در قشم به بهره برداری رسید.

هرمزبان:مدیرعامل شرکت دانش بنیان «مسن انرژی» قشم گفت: برای نخستین بار در کشور نیروگاه آزمایشی برق مجازی به منظور کاهش مصرف انرژی در قشم به بهره برداری رسید.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان، غلامرضا نعمتی در روز سه شنبه افزود: نبود امکان ذخیره سازی برق تولیدی، صرفه جویی در یک کیلو وات برق مصرفی را با تولید یک کیلو وات برق از طریق انرژی های پاک برابر کرده و این مهم موجب شده است که نیروگاه مجازی برق قشم با استفاده از توان نرم افزاری در این جزیره راه اندازی شود.
وی با یادآوری اینکه این نیروگاه برق مجازی با استفاده از ظرفیت های استفاده نشده توسط کولرها ایجاد می شود، توضیح داد:با قطع کردن یک ساعته مصرف یک کیلو وات برق، همین ظرفیت برای استفاده در دیگر مناطق شهر مورد استفاده قرار می گیرد و اگر مشترکان از سامانه طراحی شده این طرح استفاده کنند، می توانند به جای نپرداختن هزینه برق، به ازای هر کیلو وات ۹ هزار و ۷۵۰ ریال امتیاز دریافت کنند.
نعمتی گفت: هم اینک هزینه برق در استان هرمزگان به ازای هر کیلو وات ساعت برای مشترکان بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ ریال، خرید از نیروگاه های فسیلی یکهزار و ۵۰ ریال و قیمت تمام شده همین میزان برق از نیروگاه های انرژی های تجدید پذیر ۹ هزار و ۷۵۰ ریال است که می توان به جای احداث نیروگاه های متعدد، از ظرفیت های کوچکی که سامانه جدید ایجاد می کند به تعداد فراوان بهره برد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان مسن انرژی قشم اظهار کرد: هر خانوار قشمی بر اساس نیاز خود می تواند در بخشی از ساعات روز استفاده از برق را مدیریت کند و این شرکت در مرحله نخست ۵۰ اشتراک ایجاد کرده است که این میزان تا دو هزار مشترک قابل ارتقا است.
نعمتی اضافه کرد: با تکمیل این طرح و با پیشرفت مراحل تکمیلی و نهایی، پنج هزار کولر مشترکانی که از دستگاه هایی با مصرف ۲٫۵ کیلو وات استفاده می کنند، با کولرهای یک کیلو واتی تعویض می شود.

***ایجاد بورس بازار خرده فروشی برق
مدیر عامل شرکت دانش بنیان مسن انرژی قشم اظهار کرد: بورس بازار خرده فروشی برق با استفاده از این نیروگاه ایجاد و در مرحله دوم باشگاه مشترکان برق راه اندازی و در این مرحله توان بازفروشی برق برای مشترکان فراهم می شود.
وی با بیان اینکه در ایران این طرح برای نخستین بار در جزیره های قشم و هرمز اجرا می شود، اظهار امیدواری کرد که با این اقدام، با هزینه ۱۲۰ میلیارد ریال بدون استفاده از هیچگونه سوخت و انرژی، تنها از ظرفیت نیروگاه مجازی بهره برد و در همان سال نخست تمام هزینه های تاسیس این نیروگاه را تامین کرد.
نعمتی ادامه داد: با اجرای این طرح در کنار رعایت استانداردهای صرفه جویی و عایق بندی ساختمان می توان کولرهای هشت و ۱۰ هزار واتی را جایگزین کولرهای بالای ۱۸ هزار واتی کرد.
شرکت مِسِن انرژی قشم در دی ماه ۱۳۹۳ به عنوان یک واحد فناور در مرکز بین المللی رشد جزیره قشم آغاز به کار کرد و پیاده سازی فناوری های جدید در زمینه مدیریت هوشمندانه مصرف انرژی بخشی از اهداف آن اعلام می شود.
ارایه خدمات مهندسی در بخش های خدمات ابزار دقیق، مشاوره و مجری طرح های هوشمند سازی مصرف انرژی برق، مخابرات، ناوبری دریایی و سامانه های روشنایی صنعتی، خیابانی و آزادراه ها از دیگر اهداف این شرکت دانش بنیان اعلام شده است.
منبع: ایرنا
(لینک)
کد خبر: ۳۹۴۸۷۸

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد