×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

آخرین اخبار:

امروز : جمعه, ۱۴ آذر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Friday, 4 December , 2020

التهاباتِ انتخاباتِ آمریکا درحال کاهش است، امّا انتظار برای تحوّل در تعاملات ایران و آمریکا و بازگشتِ همه به برجام روز به روز افزایش می‌یابد.

پایگاه خبری تحلیلی هرمزبان- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

کیهان

دیکته را مذاکره ترجمه نکنید!
حمید ابوطالبی، مشاور پیشین رئیس‌جمهور در یادداشتی آورده است؛
« التهاباتِ انتخاباتِ آمریکا درحال کاهش است، امّا انتظار برای تحوّل در تعاملات ایران و آمریکا و بازگشتِ همه به برجام روز به روز افزایش می‌یابد؛… آیا بازگشتِ بدون مذاکره، و یا بی‌برنامه‌ طرفین، خطایی استراتژیک نیست؟… ابتدا باید مشخص شود بازگشت آمریکا به برجام وفق کدام محملِ حقوقی-برجامی خواهد بود؟ چراکه بازگشت یکباره و غیرحقوقی، هم تایید ‌کننده‌ ضمنی خروج یک‌جانبه‌ آمریکا است و هم هرگونه ادّعا و انتظار ایران و ایجاد زمینه برای استحکام تعاملات و… را انفعالی و بی‌اعتبار خواهد کرد… بایدن به احتمال قوی نخواهد پذیرفت بدون مذاکره به برجام بازگردد؛ و اعلام کرده است که خواهان مذاکره‌ای همه‌جانبه با ایران برای بازگشت و رفع تحریم‌ها است… ترامپ منطقه را هم به برجام گره زده است، لذا معضلات ایران و آمریکا دیگر منحصر به مسائل هسته‌ای نبوده و تمام مشکلات فیمابین را در بر می‌گیرد…»!
درباره نوشته ایشان اشاره به چند نکته ضروری است.
۱- می‌نویسد؛ «بازگشت یکباره و غیرحقوقی» آمریکا به برجام یک خطای استراتژیک است! که باید پرسید چه کسی گفته است و یا اجازه داده است که آمریکا به صورت «یکباره و غیرحقوقی» به برجام بازگردد؟! جمهوری اسلامی ایران برای بازگشت آمریکا به برجام، سه شرط اساسی و قطعی تعیین کرده است، لغو همه تحریم‌ها، پرداخت خسارت و آزاد کردن دارایی‌های بلوکه شده ایران. این سه شرط در مصاحبه هفته گذشته آقای عراقچی نیز مطرح گردیده و روی آن به عنوان شروط ایران تاکید شده بود. بنابراین سؤال این است که چرا ایشان صورت مسئله را به میل خود و به نفع آمریکا تغییر داده است؟!

۲- می‌نویسد؛ قبل از بازگشت آمریکا به برجام باید ایران و آمریکا با یکدیگر مذاکره کنند و می‌افزاید «بایدن به احتمال قوی نخواهد پذیرفت بدون مذاکره به برجام بازگردد»! و توضیح نمی‌دهد که از جانب ایران سخن می‌گوید یا آرزوی بر باد رفته ترامپ و پیش‌روی مانده بایدن را تکرار می‌کند! از کسی که مدعی آگاهی از امور بین‌الملل است بسیار بعید به نظر می‌رسد تاکنون متوجه نشده باشد که منظور بارها اعلام شده ترامپ و بایدن از مذاکره با ایران، «دیکته‌نویسی» است و نه مذاکره به معنا و مفهوم تعریف شده آن در فرهنگ سیاسی. ترامپ چرا از برجام خارج شد؟ او به صراحت اعلام کرد که باید محدودیت صنایع موشکی ایران و محدودیت و کنترل حضور ایران در منطقه نیز به برجام اضافه شود! بایدن هم به صراحت اعلام کرده است که ورودش به برجام در صورت پذیرش همین شرایط از جانب ایران خواهد بود! و بازهم به صراحت اعلام کرده و می‌کنند که منظورشان از مذاکره، پذیرش این شرط و شروط از سوی ایران است! یعنی بیایید آنچه را به شما دیکته می‌کنیم، بنویسید! آیا جناب ابوطالبی خواهان دیکته دیگری از سوی آمریکا به ایران است؟! شبیه دیکته‌ای که با برجام به تیم مذاکره‌کننده کشورمان تحمیل کردند؟! اگر پاسخشان منفی است پس بفرمایند منظورشان چیست؟!
۳- مشاور پیشین رئیس جمهور -شاید بی‌آنکه بداند و البته بسیار ناشیانه- آرزوی بر زمین مانده ترامپ را که امروزه بایدن در دست گرفته است تئوریزه می‌کند! و کاش توضیح می‌دادند که نظر ارائه شده ایشان با آنچه ترامپ و بایدن اعلام کرده و دنبال می‌کنند چه فرقی دارد؟! گفتنی است جمهوری اسلامی ایران ضمن تاکید بر شرایط سه‌گانه خود برای بازگشت آمریکا به برجام، بر این نکته نیز تاکید کرده است که هیچگونه مذاکره‌ای با آمریکا نخواهد داشت.
۴- یکی از تاسف‌آورترین بخش‌های نوشته آقای ابوطالبی آنجاست که خواسته برزمین مانده آمریکا برای محدودیت صنایع موشکی و حضور ایران در منطقه را نیز ضروری!! می‌داند! ایشان به‌گونه‌ای که انگار با چند کودک دبستانی طرف است می‌نویسد «ترامپ منطقه را هم به برجام گره زده است، لذا معضلات ایران و آمریکا دیگر منحصر به مسائل هسته‌ای نبوده و تمام مشکلات فیمابین را در بر می‌گیرد؛ ازاین رو، رفع تمامی تحریم‌ها و بازگشت مطمئنِ طرفین نیازمند اجماعی ملّی ‌برای حضور در میز مذاکره خواهد بود»! یک‌بار دیگر بخوانید! می‌گوید معضلات فیمابین ایران و آمریکا منحصر به مسئله هسته‌ای نیست (دقیقاً همان ادعای ترامپ و بایدن) و تاکید می‌کند حل این معضلات نیاز به مذاکره دارد! (ترجمه دیکته‌نویسی به مذاکره)!!
۵- مشاور پیشین رئیس جمهور در جایگاهی نیست که از ایشان انتظار تحلیل مسائل هسته‌ای و سیاست خارجی باشد! و به نظر می‌رسد، به نیابت از سوی کسانی به صحنه آمده است که خود آنها، به علت ناکارآمدی‌های پی‌درپی و خسارت‌های فراوانی که به ملت تحمیل کرده‌اند، جرأت آفتابی شدن در این زمینه را ندارند و پرده‌نشینی را ترجیح می‌دهند!

ماله‌کشی کارگزاران و نهضت آزادی برای ترمیم آبروی آمریکا
عضو گروهک نهضت آزادی در تحلیلی وارونه به تمجید از نظام سیاسی و انتخاباتی آمریکا پرداخت.
مهدی معتمدی‌مهر که مدت‌هاست با حزب کارگزاران همکاری می‌کند، در ارگان مطبوعاتی این حزب و در یادداشتی با عنوان «قابلیت ترمیم‌گری» نوشت: فراتر از جهت‌گیری‌های سیاسی و داوری‌های اقتصادی و حتی اخلاقی، به نظر می‌رسد که تعادل اجتماعی جاری در آمریکا، عاملی اساسی و ارزشمند است که در نهایت، پایداری سیاسی و ثبات اجتماعی آن را تضمین می‌کند.
انتخابات اخیر آمریکا به مردم جهان آموخت: «دموکراسی بحران دارد اما بن‌بست ندارد.» جامعه آمریکا به جهت پذیرش بنیادین «آزادی» و رعایت قواعد زیست دمکراتیک، اگرچه ممکن است براساس شاخص‌های عدالت اجتماعی و وجود برخی شکاف‌های گسترده نژادی و تبعیضات اقتصادی و سیاسی، «جامعه‌ای عادلانه» ارزیابی نشود، اما بی‌تردید، جامعه‌ای «متوازن» و «متعادل» به حساب می‌آید و از همین روست که در طول دو قرن گذشته، همواره از پس بحران‌های کلان ساختاری برآمده و بر انواع صورت‌بندی‌های «افراطی‌گری» غلبه کرده است.
وی می‌افزاید: پایداری و ثبات سیاسی (stability) و دوام اجتماعی دیرپا در آمریکا که امکان و ضرورت هرگونه براندازی و انقلاب ساختارشکنانه را منتفی کرده است، مرهون تعادل اجتماعی نیروهای سیاسی آن جامعه است.
انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا نشان داد که «دموکراسی» و «آزادی» از چه ظرفیت عظیم و موثری در راستای زیست مسالمت‌آمیز سیاسی، ممانعت از خشونت‌های اجتماعی و مهارهرج و مرج‌های سیاسی برخوردارند. در کشوری که میلیون‌ها نفر مسلح وجود دارد و در فضای شدیدترین تخاصمات و حتی خشونت‌های کلامی طرفداران دو کاندیدا، اتفاقاتی مشابه وقایع خون‌بار و خشونت‌آمیزی که در پس هر انتخابات دوقطبی در کشورهای توسعه نایافته متداول است، پدید نمی‌آید. شاید بتوان چنین نتیجه‌گیری کرد که خشونت‌های سیاسی و اجتماعی، پیامدهای ساختارهای خودکامه و غیردمکراتیک‌اند و علی‌الاصول، مردم سهم تعیین‌کننده‌ای در این سنخ رخدادهای سهمگین اجتماعی ندارند.

این یادداشت پرمغالطه در حالی منتشر می‌شود که اولا سیاستمداران بسیاری در آمریکا و  اروپا از آشفتگی و بی‌ثباتی بی‌سابقه در آمریکا سخن می‌گویند و جامعه آمریکا را به شدت قطبی شده و حتی در معرض از هم گسیختگی می‌بینند. چنان که به عنوان مثال، باراک اوباما دو مورد طی دوبار ناراحتی تأکید کرد که «آمریکا به شدت از هم گسیخته شده است.» مشابه همین تعبیر را بایدن مطرح کرد. جان برنان، رئیس سابق سیا هم گفته که دورنمای آینده روزهای بسیار خطرناکی برای آمریکا از نقطه نظر امنیت ملی و تشدید خشونت و درگیری در جامعه قطبی شده است.» همچنین فارین پالیسی نوشت «زمانی به هویت مشترک در ایالات متحده افتخار می‌کردیم و تجزیه دور از ذهن به نظر می‌رسید اما اکنون جنگ داخلی دوباره و تجزیه، در کمین آمریکاست.
ثانیا اگر آمریکا به نظر عضو گروهک نهضت آزادی به مرحله براندازی نرسیده، علت آن است که در آنجا گروهک‌های وطن‌فروش و وابسته‌ای مانند نهضت آزادی، امکان کمترین فعالیتی نداشته‌اند. ضمن این که در آنجا با وجود ادعای تقلب، «ترامپ دیوانه» این قدر فهم و شعور داشته که مانند میرحسین موسوی و خاتمی و… دعوت به آشوب خیابانی و جنایت و به هم زدن نظم عمومی و قفل کردن همه امور نکند. به عبارت دیگر ترامپ با همه خیانت‌ها و رذالت‌هایش، حاضر نشده (یا نتوانسته) به اندازه سران فتنه، به مملکت خود خیانت کند. یعنی می‌توان نتیجه گرفت که اگر آمریکا، عناصری شبیه نهضت آزادی یا موسوی و خاتمی و برخی افراطیون مدعی اصلاحات را داشت، قطعا تاکنون چند بار در کام جنگ خیابانی زودرس و سرنگونی نظام سیاسی پیش‌رفته بود.

محسن هاشمی: بودجه مترو گروگان گرفته شده(!)
رئیس شورای شهر تهران می‌گوید حق مترو شهرداری برای گسترش آن، گروگان گرفته شده است.
محسن هاشمی در یادداشت روزنامه همشهری با عنوان «گروگان‌گیری حق متر» نوشت: متروی تهران با حدود ۲۳۷ کیلومتر طول و ۱۲۷ ایستگاه اهمیت بسزایی در حمل‌ونقل عمومی پایتخت و تردد شهروندان دارد.
با این حساب توانایی خدمت‌رسانی ۲ دقیقه یک ‌قطار را هم پیدا کرده است؛ به‌عبارتی می‌توان سر فاصله قطارهای مترو در ایستگاه‌های موجود را به ۲ دقیقه رساند؛ یعنی می‌توان ظرفیت فعلی جابه‌جایی مسافر در هر روز را حداقل ۳ برابر کرد.
 حال سؤال اینجاست که چرا این اقدام انجام نمی‌شود؟ آن هم در شرایطی که سرمایه‌گذاری کامل صورت پذیرفته و حیف است که ما نتوانیم از سرمایه‌گذاری ایجاد شده، به‌خصوص در زمان کرونایی استفاده لازم را ببریم.
علت، به نبود واگن و تجهیزاتی برمی‌گردد که بهره‌مندی تمام و کمال از خطوط فعلی و خدمت‌رسانی دو دقیقه‌ای را ناممکن کرده است.
اگر ما بتوانیم از بودجه‌ای که دولت به شهرداری می‌دهد، کارخانجات واگن‌سازی را فعال کنیم، واگن و تجهیزات متحرک مورد نیاز را تامین کرده و ایستگاه‌هایی که اکنون بیش از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارند، به اتمام برسانیم، خواهیم توانست ظرفیت قابل ملاحظه‌ای را در اختیار شهروندان قرار دهیم.
باید توجه شود ۵۰ درصد هزینه‌های مترو، اصولا سیویل (حفاری و ساخت) و ۵۰ درصد هم تجهیزات است. در این میان، مدیریت شهری ۸۰درصد هزینه‌ها را برای هر دو مورد پرداخت کرده است.
حال با پول‌ها و منابع مالی که قرار است دولت از محل اوراق مشارکت در اختیارمان بگذارد، می‌توانیم ظرفیت پذیرش مسافر را بسیار بالا ببریم.
در این میان بحث ۱۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت سال۹۸ به میان آمده که اگر در فرصت اندک باقیمانده به نتیجه برسد، کمک بزرگی برای توسعه مترو خواهد بود.
متأسفانه این میزان منابع مالی مربوط به اوراق، در سیستم بانکی به نوعی گیر کرده است. درصورتی که موضوع ۱۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مشارکت در پایان سال گذشته نهایی شد اما ماجرا به سال۹۹ رسید. جالب اینجاست که اوراق فروخته شده و جالب‌تر اینکه ۵۰ درصد آن تضمین دولت دارد. یعنی طبق ماده۶۲ مصوبه دولت، بازپرداخت ۷۵۰ میلیارد تومان به‌عهده دولت است.
از آنجا که دولت در بازپرداخت اوراق مشارکت، تأخیری نداشته و عمدتا در بازپرداخت مشکلی ندارد، این رقم باید از سوی بانک عامل بدون ‌بهانه‌ای به شهرداری واگذار شود؛ چراکه ضمانت دولتی دارد.
از آن‌سو می‌ماند ۷۵۰میلیارد تومانی که بازپرداختش به‌عهده شهرداری تهران است. برای این مسئله نیز باید گفت خوشبختانه شهرداری تضامین لازم را با ارائه اسناد معتبر به سیستم بانکی عهده‌دار شده؛ اما نکته اینجاست که بانک برای قبول اسناد، استعلام  کرده است.
در فرایند استعلام، به بدهی شهرداری به سازمان تامین اجتماعی رسیده‌اند که عمدتا بدهی‌های دهه پیش‌تر است. در این راستا، طبق محاسبات اخیر بانک، شهرداری چندهزار میلیارد تومان به‌خاطر عدم ‌پرداخت حق تامین اجتماعی ۵ تا ۱۰سال بدهکار شده است.
اما باید توجه داشت که شهرداری تهران با شیوع کرونا، افزایش هزینه‌ها و کاهش درآمدها در شرایط سختی قرار دارد.
بنابراین گروگرفتن چنین پولی به‌نام اوراق مشارکت که اکنون در حساب بانکی است و بهره روزانه‌اش نیز باید پرداخت شود، برای شهرداری گران تمام خواهد شد که به‌نظر می‌رسد سبکی گروگان‌گیری است و در سیستم همکاری بین ‌دستگاهی کار غلطی به‌حساب می‌آید.
گلایه رئیس شورای شهر در حالی است که شهرداری و شورای شهر هر دو قلدر سیاسی دولت به شمار می‌روند و سازمان تامین اجتماعی و بانک موردنظر نیز همگی زیرمجموعه دولت هستند و طبیعتا این مشکل مربوط به رفت و آمد مردم آن هم در شرایط دشوار کرونایی می‌توانست با مدیریت و هماهنگی دولت برطرف شود.
محسن هاشمی اخیرا اعلام کرده بود در مدیریت اصلاح‌طلبان به شورای مترو شهرداری، حتی یک خط مترو ساخته نشده یک اتوبوس به ناوگان حمل و نقل شهری افزوده نشده است.

عارف: نقدهای بسیار جدی به روحانی و دولت داریم
رئیس مستعفی «شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان» تأکید کرد نقدهای بسیار جدی به دولت و رئیس‌جمهور داریم اما اکنون زمان مناسبی برای «گله‌گذاری» نیست.
به گزارش جماران محمدرضا عارف نوشت: «امروز، بیش از گذشته مسائل اقتصادی و سیاسی به سلامت و بهداشت جامعه گره خورده است. بحران سرمایه اجتماعی، نباید مانع همراهی مردم با مصوبات ستاد کرونا شود؛ چرا که کاستن اثرات مهلک پاندمی کرونا جز با مدیریت یکپارچه و واحد و همراهی مردم میسر نمی‌شود.
امروز بر همه ما ضروری است به مصوبات ستاد کرونا و بیانیه آقای رئیس‌جمهور عمل و دیگران را به رعایت بیشتر ترغیب کنیم و به خاطر جان عزیزانمان، بی‌تفاوت نباشیم.
امروز متأسفانه شرایط اقتصادی، سلامت و آرامش مردم را مختل کرده و بر شیوع این ویروس دامن می‌زند. نقدهای به جایی دارید از عملکرد دولت و همه مدیران در سال‌های گذشته. ما هم در جریان اصلاح‌طلبی با پذیرش ضعف‌های خود، نقدهای بسیار جدی داریم به رویکرد دولت و آقای رئیس‌جمهور!
اما در این اوج شیوع پاندمی کرونا، زمان مناسبی برای گله‌گذاری و نقدهای سیاسی نیست.
یادآور می‌شود محمدرضا عارف، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ نامزد شده بود اما دو روز مانده به انتخابات، تحت فشار اصلاح‌طلبان مجبور به انصراف شد؛ بی‌آن که اعلام کند به نفع روحانی انصراف می‌دهد. او سپس به عنوان سرلیست امید، به مجلس دهم راه یافت و رئیس فراکسیون امید شد که کارنامه‌ای نامساعد برجای گذاشت و مجدداً حاضر نشد نامزد انتخابات شود. مجید انصاری که به جای او سرلیست برخی گروه‌های اصلاح‌طلب بود، فقط توانست ۶۷ هزار رأی کسب کند.
رویگردانی مردم از اصلاح‌طلبان در اوج‌گیری انتقادها نسبت به عملکرد این طیف موجب شد محمدرضا عارف و عبدالواحد موسوی لاری به شکل مخفیانه و بدون اعلام عمومی، از ریاست و معاونت و شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان استعفا دهند.

ایران

عراقچی هیچ پیامی به بایدن نداده است

 خبر اول اینکه، سخنگوی وزارت امور خارجه ادعای روزنامه امریکایی نیویورک تایمز مبنی بر ارسال پیام از سوی معاون وزیر خارجه ایران به تیم جو بایدن درباره بازگشت بدون پیش شرط امریکا به برجام را تکذیب کرد. به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده با بیان اینکه خبرسازی‌های زرد، بویژه در این روزها که دستشان خالی و تقاضای خبر هم بالاست شیوه مرسوم برخی رسانه‌ها شده است، گفت: این خبر کاملاً ساختگی است و به محض انتشار دفتر نمایندگی ایران جواب داد که هیچ تماسی به صورت مستقیم  یا غیرمستقیم صورت نگرفته است.

فشار حداکثری علیه ایران بعد نظامی ندارد

 خبر دیگر اینکه، کنت مکنزی، فرمانده سنتکام در کنفرانسی خبری در شورای ملی روابط امریکا و اعراب مدعی شد: هدف نهایی ایران خارج کردن نیروهای امریکایی از عراق است. به گزارش ایسنا، وی با طرح این ادعا که ایران مدت‌ها تهدیدی برای خاورمیانه بوده است، اظهار کرد: ایران از عراق به عنوان میدان جنگ نیابتی خود با امریکا استفاده می‌کند. کنت مکنزی همچنین در اظهارات خود مدعی شد: فشار حداکثری علیه ایران تنها بعد دیپلماتیک و اقتصادی دارد و بعد نظامی را شامل نمی‌شود. همزمان «کریس مورفی»، نماینده مجلس سنای امریکا در توئیتی نوشت: «پمپئو به عنوان بخشی از کارزار فشار حداکثری ۱۲ مطالبه از ایران مطرح کرد. حتی یک مورد از آن برآورده نشده است. در عوض، ایران اکنون نسبت به سال ۲۰۱۶ ده برابر اورانیوم بیشتر دارد و زمان گریز هسته‌ای‌اش از ۱۲ ماه به ۳ ماه رسیده است. سیاست ترامپ در قبال ایران، شکست تمام‌عیار بوده است.»

تکذیب فوت یک زندانی در گرگان بر اثر شکنجه

 شنیدیم که، رئیس کل دادگستری استان گلستان خبر فوت یک زندانی در زندان امیرآباد گرگان در پی شکنجه جسمی توسط افسر نگهبانان را تکذیب کرد. به گزارش ایسنا، هادی هاشمیان در توضیح علت فوت این زندانی با اشاره به اینکه او به دلیل جرایمی از جمله سرقت مسلحانه و اخلال در نظم عمومی به هفت سال و ۶ ماه حبس محکوم شده بود و در ویزیت دوره‌ای توسط دو پزشک در حضور رئیس زندان و دو نفر از پرستاران هیچ‌گونه مشکلی نداشته است، گفت: او پس از خوردن شام می‌خوابد و متأسفانه زندانی در خواب فوت می‌کند و مطابق نظر پزشکی قانونی، علت فوت سکته قلبی در خواب اعلام شد.

قاضی صلواتی از دادگاه انقلاب نرفته

 با خبر شدیم که، مدیرعامل خبرگزاری قوه قضائیه با انتشار پیامی توئیتری رفتن قاضی صلواتی از دادگاه انقلاب را تکذیب کرد. مهدی کشت‌دار، نوشت: «ادعاهای مطروحه از سوی کانال‌های خبری خارجی و برخی مرتبطین داخلی آنها در مورد رفتن قاضی صلواتی از دادگاه انقلاب صحت نداشته و وی کماکان در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و شعبه چهارم دادگاه‌های ویژه مشغول خدمت است».

تکذیب احضار امامان جمعه اهل سنت گلستان

 یک خبر دیگر اینکه،رئیس مرکز بزرگ اسلامی و دفتر رسیدگی به امور اهل سنت شمال کشور با تأیید برگزاری نماز جمعه هفته گذشته در برخی شهرهای گلستان علیرغم محدودیت ناشی از خطر ویروس کرونا گفت که هیچ‌یک از روحانیون و ائمه جمعه استان به دادگاه معرفی یا احضار نشده‌اند. به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام نورعلی دیلم گفت که برگزاری نماز جمعه هفته گذشته در دو نقطه از گلستان به سبب بی‌اطلاعی مردم و ائمه جمعه آن مناطق از آخرین مصوبه ستاد کرونا بوده است.

احتمال مخالفت پزشک قانونی با حبس صدیقه وسمقی

 شنیدیم که، وکیل مدافع صدیقه وسمقی از اعضای سابق شورای شهر تهران درباره آخرین وضعیت پرونده موکلش اطلاع‌رسانی کرد و گفت: موکلم با طرح درخواست اعاده دادرسی موافق نبود و با توجه به وضعیت جسمی ایشان، پزشکی قانونی اجازه تحمل حبس نخواهد داد. به گزارش ایلنا، به گفته سید محمود علیزاده طباطبایی حکم یک سال حبس برای خانم وسمقی قطعی شده اما هنوز پرونده به اجرای احکام ارسال نشده است.

درخواست حضور مجلس در ستاد کرونا

 دست آخر اینکه، یک عضو هیأت رئیسه مجلس مدعی شد که قالیباف درباره نقش مجلس در ستاد ملی مبارزه با کرونا به رهبر معظم انقلاب نامه نوشته و درخواستی را مطرح کرده است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، احمد امیرآبادی فراهانی، با اشاره به حضور نداشتن نمایندگان پارلمان در ستاد ملی مبارزه با کرونا اظهار کرد: قالیباف، رئیس مجلس برای پیگیری این موضوع نامه‌ای به مقام معظم رهبری نوشته‌ است تا رئیس‌های دو کمیسیون «بهداشت‌ودرمان» و «اجتماعی» عضو این ستاد شوند.

خراسان

کارمندان دورکار حق مسافرت ندارند

یک مسئول در ابلاغیه جدید خود خطاب به تعدادی از سازمان ها و ادارات دولتی، با اشاره به دستورالعمل های جدید ابلاغی توسط دولت برای دورکاری کارمندان دستگاه ها در دو هفته اول آذر، متذکر شده مخاطبان موظف هستند به افراد دورکار اعلام کنند از هرگونه تردد غیرضروری، بی مورد یا مسافرت خودداری کنند و در صورت اثبات این موضوع و عدول از مقررات مربوط، مطابق قانون رسیدگی به تخلفات اداری با آن ها برخورد خواهد شد.
 
تعلل در ابلاغ دستورالعمل«جهش تولید»

در حالی که شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه شماره ۸۳۰ خود مورخ ۲۴ تیرماه امسال، سیاست ها و برنامه های مربوط به اقدامات علمی، فناورانه و فرهنگی با هدف جهش تولید و عملی کردن بیانات رهبر انقلاب در نام گذاری امسال را مورد بررسی و تصویب قرار داد، این موضوع ۴ ماه بعد و در اواسط آبان ماه توسط رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی به نهادهای مسئول از جمله اعضای کابینه ابلاغ شده است.

آرمان ملی

تجمع وکلای شیراز علیه یک طرح مجلس

جمعی از وکلای کانون وکلای دادگستری فارس با حضور مقابل ساختمان کانون وکلا، اعتراض خود را نسبت به کسب وکار معرفی کردن حرفه وکالت اعلام کردند. در این تجمع که در سکوت و با در دست داشتن بنر وپلاکارد برگزار شد، وکلای دادگستری اعتراض خود را به اقدام نمایندگان مجلس در تغییر سازوکار صدور مجوز وپروانه وکالت، اعلام کردند. به گفته وکلای معترض با این طرح که در کمیسیون ویژه جهش و رونق تولید مجلس تصویب شده، حرفه وکالت از یک خدمت عمومی و مبتنی بر علم و مهارت در راستای دفاع از حقوق موکل و اجرای عدالت، تبدیل به تجارت و کاسبی می‌شود در حالی که دادگستری و امر وکالت، عرصه دادوستد حقوق نیست.

دادگاهی شدن ۵ داماد تربت‌جامی

رئیس دانشکده علوم پزشکی تربت‌جام گفت: ۵ داماد تربت‌جامی به دلیل نقض پروتکل‌های بهداشتی به مراجع قضائی معرفی شدند. محمد افکار افزود: متأسفانه این افراد بدون‌توجه به پروتکل‌های بهداشتی مراسم عروسی را برگزار کردند که بر اساس هماهنگی‌های به عمل آمده به مراجع قضائی معرفی شدند. وی اظهار کرد: این مجالس عروسی از ابتدای شروع پیک سوم کرونا تاکنون در شهر و روستا برگزار شده بودند که برخوردهای لازم صورت گرفته است. وی افزود: در حال حاضر فقط ۵۲ درصد ماسک و ۵۸ درصد پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند.

فوت یک زندانی در گرگان؟

رئیس کل دادگستری گلستان خبر فوت یک زندانی در اثر شکنجه در گرگان را تکذیب کرده است. هادی هاشمیان اظهار کرد: این زندانی به دلیل جرائمی از جمله سرقت مسلحانه و اخلال در نظم عمومی به هفت سال و ۶ ماه محکوم شده بود. وی تصریح کرد: این زندانی توسط دو پزشک در حضور رئیس زندان و دو نفر از پرستاران ویزیت می‌شود و هیچ‌گونه مشکلی نداشته است. پس از خوردن شام می‌خوابد و متاسفانه در خواب فوت می‌کند. وی بیان کرد: مطابق نظر پزشکی قانونی، علت فوت سکته قلبی در خواب اعلام شده است.

فروش استثنایی کتاب اوباما

بخش نخست کتاب خاطرات باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا با عنوان «سرزمین موعود» روز سه‌شنبه(۱۷ نوامبر) در ۷۰۱ صفحه منتشر شده و فروش بالای ۸۹۰ هزار نسخه را پس از گذشت تنها چند ساعت از انتشار به ثبت رسانده است. طبق خبرها به نظر می‌رسد کتاب اوباما با سرعتی باورنکردنی در حال تبدیل شدن به پرفروش‌ترین کتاب سال است؛ عنوانی که پیش از این میشل اوباما، همسر او با انتشار کتاب «شدن» و کسب رتبه نخست پرفروش‌ها در سال ۲۰۱۸ به دست آورده بود.

پیرترین مرد ایرانی فوت کرد

براساس سرشماری سال ۱۳۹۵، احمد صوفی به عنوان پیرترین مرد ایرانی شناخته شد، آن زمان ۱۳۵ سال داشت، ولی در ۱۳۹ سالگی در سقز فوت کرد. حاج احمد صوفی متولد ۱۲۶۰ هجری شمسی بوده و در محله میدان آهنگران سقز زندگی می‌کرده، مردی که خودش هیچ‌گاه صاحب فرزند نشده است، ولی ۱۰۰ نوه دارد. او از سال ۱۳۷۵ در سقز زندگی می‌کند، با خانمی ازدواج کرده که پنج فرزند داشته و سرپرستی آن‌ها را بر عهده گرفته و اگر تا ۹ اسفند امسال زنده می‌ماند، ۱۴۰ سالگی خود را جشن می‌گرفته است.

کنایه آشنا به یک نماینده مجلس

پس از تصویب طرح یارانه معیشتی مجلس توسط شورای نگهبان و مطرح شدن یارانه ۱۰۰ هزارتومانی از سوی دولت، بهروز محبی یکی از نمایندگان مجلس در یک توئیت مخالفت دولت با پرداخت یارانه معیشتی مجلس به بهانه کمبود بودجه را نوعی عناد خواند.حسام‌الدین آشنا نیز در پاسخ به اعتراض این نماینده درباره عدم‌همراهی دولت با طرح یارانه جدید مجلسی‌ها نوشته است: اشتباه نکنید. اداره مدبرانه کشور نیازمند همکاری همه قواست نه کسی عناد دارد و نه کسی کرنش می‌کند، مجلس در طرح‌های خود باید بتواند منابع مالی را معرفی کند.

احضار امامان جمعه اهل سنت گلستان؟

رئیس مرکز بزرگ اسلامی و دفتر رسیدگی به امور اهل سنت شمال کشور با تایید برگزاری نماز جمعه گذشته در برخی شهرهای گلستان گفت که هیچ یک از روحانیون و ائمه جمعه استان به دادگاه معرفی یا احضار نشده‌اند. حجت‌الاسلام نورعلی دیلم اظهار داشت: نمازجمعه گذشته در دو نقطه از گلستان به سبب بی‌اطلاعی مردم و ائمه جمعه آن مناطق از آخرین مصوبه ستاد کرونا بوده وگرنه در مجموع همراهی خوبی را شاهد هستیم. در پی برگزاری نماز جمعه گذشته اهل سنت شایعاتی مبنی بر معرفی ائمه جمعه این مناطق به دادگاه ویژه روحانیت به سبب رعایت نکردن شیوه نامه بهداشتی بازتاب یافت.

تکذیب اظهارات طبری درباره نحوه بازداشتش

به گفته یک منبع آگاه، بازداشت اکبر طبری طبق روال معمول انجام شده و داستان دستگیری در خانه یکی از مسئولان کذب است. یک منبع آگاه درباره صحت ادعای اکبر طبری در موضوع کیفیت بازداشتش گفت: بازداشت طبری طبق روال معمول انجام شده و مطالب مطرح‌ شده از جانب این محکوم، تقریبا شبیه یک داستان پلیسی است. این منبع افزود: بازداشت طبری در مرداد سال ۹۸ با حکم قضائی و با حضور معدودی از مأموران انجام شده، چون برای بازداشت چنین شخصی اساسا به نفرات و امکانات ویژه‌ای نیاز نبود؛ بنابراین، ادعاهایی مبنی‌ بر دستگیری او در منزل یکی از مسئولان به دست ۵۰ مأمور و درگیرشدن آن‌ها با تیم حفاظت ایشان کاملا کذب و داستان‌سرایی است.

کتاب جدید مهاجرانی مجوز گرفت

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت اصلاحات در صفحه توئیتر خود، از صدور مجوز انتشار کتاب تازه خود توسط وزارت ارشاد خبر داده است. سیدعطاءا… مهاجرانی نوشت: با سپاس از همکاران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مجوز نشر کتاب جرعه‌ای از جام عاشورا، صادر شده است. انتشارات امید ایرانیان در تدارک چاپ و نشر کتاب است. جرعه‌ای از جام عاشورا، حلقه سوم از سه‌گانه عاشورایی: پیام آور عاشورا و انقلاب عاشوراست و نیز سه گانه حاج آخوند، شیخ بی خانقاه.

آغاز کار ستادهای انتخاباتی لاریجانی؟

برخی خبرهای رسیده حاکی از این است که طی روزهای گذشته برخی از نزدیکان علی لاریجانی با برگزاری دیدار با فعالان سیاسی اصلاح‌طلب و میانه‌رو و اعضای دولت حسن روحانی ستاد تبلیغاتی خود برای انتخابات ۱۴۰۰ را به راه انداخته‌اند. یک منبع آگاه در همین رابطه به دیده‌بان ایران گفته است که با توجه منع ورود افرادی که از رهبری حکم گرفته‌اند به انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده به نظر می‌رسد، رقابت اصلی برای ۱۴۰۰ بین محمدباقر قالیباف و علی لاریجانی برگزار شود.

تکذیب ادعای یاشار سلطانی

بر اساس حکم دادگاه دو طبقه غیرقانونی ویلای مشهور فردی به نام میرمحمد علی تخریب شده است. در پی ادعای خلاف‌واقع مطرح شده از سوی یاشار سلطانی فعال رسانه‌ای مبنی‌بر عدم اجرای حکم تخریب دو طبقه غیرقانونی ویلای فردی به نام میرمحمد علی در لواسان، به اطلاع می‌رساند، براساس حکم صادره هر دو طبقه ویلای مذکور تخریب شده است و حکم قضایی در این رابطه کاملا اجرا گردیده است.

منبع: مشرق نیوز

hormozban هرمزبان ivlcfhk اخقئخظذشد

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در هرمزبان منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.