×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : پنج شنبه, ۱۰ مهر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Thursday, 1 October , 2020
واردات خودروهای جدید به کیش با استفاده از ارزهای مجازی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هرمزبان به نقل از خبرگزاری فارس از کیش، علی مقدس‌زاده معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش عصر امروز در جمع خبرنگاران تحقق شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری تحت عنوان “جهش تولید” نامگذاری شده است را رویکرد مجموعه سازمان برشمرد و گفت: اقدامات متعددی در برنامه‌ریزی‌های معاونت اقتصادی در نظر گرفته‌ایم که نوید بخش روزهای بهتر و روشن‌تر در این خطه است.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به افتتاح ۱۱ طرح ملی توسط رئیس جمهور در تاریخ ۲۰ شهریور، افزود: علاوه بر اجرای این طرح های دولتی و خصوصی که با بیش از ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری به بهره برداری رسیده است، طرح های مهم دیگری در این منطقه آزاد در دست اجراست که تا پیش از پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه در دوره اخیر استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه برای تامین مالی طرح های بزرگ حاکمیتی و در ادامه توجه به طرح های مرتبط با بخش خصوصی در سطح جزیره یکی از اقدامات خوب انجام شده است گفت: تامین مالی ساخت ترمینال بزرگ مسافری کیش از طریق عرضه اوراق صکوک با نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار، یکی از اقداماتی بود که موجب تسریع اجرای این طرح ملی شد.

مقدس‌زاده افزود: نتیجه اجرای این طرح مهم افزایش امکان حضور گردشگران کیش تا ۶ میلیون نفر در سال است که رشد و شکوفایی زیادی برای سرمایه گذاران، تجار و کسبه به دنبال دارد و همه از آن منتفع خواهند شد.

وی همچنین اظهار داشت: تاسیس صندوق های پروژه، صندوق های زمین و مسکن و اجرایی کردن آن نیز اقدام موثر دیگر برای در پایداری منابع درآمدی و گردش اقتصادی مطلوب است که با اتصال فعالان اقتصادی به بازار سرمایه و استفاده از این منابع و به حداقل رساندن بروکراسی، روند پیشرفت امور سرعت می گیرد و طرح ها بدون رکود و وقفه در بازه زمانی مناسب به چرخه فعالیت وارد می شوند.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش حجم سرمایه گذاری داخلی و خارجی و تصمیمات و تدابیری لازم که موجب تداوم رشد در این زمینه شده است را یکی از مباحث مهم مرتبط با حوزه فعالیت این مدیریت عنوان داشت و گفت: در سال جاری ۶۷ پروژه عمرانی به ارزش بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد ریال توسط بخش خصوصی در سطح جزیره کیش به اجرا درآمده که پس از بهره برداری موجب اشتغال بیش از ۳۵ هزار نفر می شود.

وی با اشاره به میزان سرمایه گذاری های بخش دولتی و خصوصی در طول فعالیت دولت های یازدهم و دوازدهم که حدود ۱۱۰ هزار میلیارد ریال است افزود: برای پروژه هایی که ارز بر بوده و در سطح جزیره کیش در حال اجرا هستند ۱۰۰ میلیون دلار جذب منابع ارزی شده و به آنها زمین نیز واگذار شده است.

مقدس‌زاده در ادامه با تاکید بر میزان چشمگیر سرمایه گذاری ها گفت: مبلغ قراردادهای که در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۷ منعقد شده نیز ۱۱۳ درصد رشد را نشان می دهد. همچنین حجم سرمایه گذاری ریالی در سال ۹۹ – ۱۶۲درصد به نسبت ۹۷ افزایش یافته و حجم سرمایه گذاری ارزی بیش از ۵ برابر در سال ۹۸ به نسبت ۹۷ بوده است که این آمار نشان دهنده فعالیت های بسیار گسترده تر در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ می‌باشد.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش یکی دیگر از مزیت های فعالیت در این منطقه را معافیت گمرکی برای واردات مواد اولیه محصولات تولیدی به شرط صادرات به کشور های دیگر عنوان کرد و بیان داشت: از آنجا که تولید کنندگان در حوزه تولید دارو و تجهیزات پزشکی و تولید محصولات ارایشی و بهداشتی در سرزمین اصلی به عنوان تولید کنندگان موفق فعالیت می کنند، طی تفاهم نامه ای که با وزارت بهداشت با حضور سندیکاهای این تولید کنندگان به امضا رسید، پهنه ای را در یکی از شهرک های صنعتی را به این گونه تولیدات اختصاص دادیم.

وی ادامه داد: شرکت های دانش بنیانی که در این زمینه فعالیت می کنند و در سرزمین اصلی هم به تولید مشغول هستند با ایجاد یک چرخه و حوزه تولیدی در کیش، می توانند زمینه خیلی خوبی برای سرمایه گذاری ایجاد کنند و در عین حال به حفظ محیط زیست نیز کمک کنند.

مقدس‌زاده همچنین در خصوص فعالیت های گمرکی با ارائه توضیحاتی مبنی بر ارائه تسهیلات به سرمایه گذاران گفت: در مناطق آزاد دو نوع گمرک(کشوری و سازمانی) داریم در گمرک کشوری هر کالایی که از کشور خارج شود و از مسیر مناطق آزاد عبور کند و وارد سرزمین اصلی شود تابع ضوابط و قوانین گمرک ملی ایران می شود. گمرک سازمان منطقه آزاد کیش نیز در مناطق آزاد به‌عنوان یک گمرک مستقل وجود دارد و نظارت بر ورود کالاهایی که در سطح جزیره کیش استفاده می شود.

وی ایجاد بستر و زمینه مناسب برای توسعه واحدهای تولید ارز مجازی را یکی دیگر از اقدامات مهم سازمان منطقه آزاد کیش برشمرد و اظهار داشت: معتقد هستیم که هر چه این بخش از صنعت را توسعه دهیم و ارز مجازی بیشتر تولید شود می تواند برای کیش و همچنین کشور مفید واقع شود.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش عنوان داشت: در این راستا متقاضیانی داریم که درخواست دارند واحد های تولید ارزهای مجازی را احداث کنند و تمام این درخواست ها ضمن بررسی مجوزهای لازم صادر می شود ضمن این که این متقاضیان اعلام می کنند که نیروگاه تامین برق این واحدهای تولیدی را خودشان احداث می کنند و با این رویکرد، در سال ۹۹ تعداد قابل توجهی از مجوزهای این حوزه صادر خواهد شد و ارزهای مجازی در سطح جزیره کیش تولید می شود که می تواند ظرفیت و فرصت خیلی خوبی را برای تامین بخشی از نیاز های زیر ساختی و اساسی کیش و سرزمین اصلی را فراهم کند.

وی همچنین از تامین خودروهای جدید به جای خودروهای فرسوده شبکه حمل و نقل عمومی فعلی کیش با استفاده از ارزهای مجازی خبر داد و افزود: اخیرا مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش نامه ای را برای ریاست بانک مرکزی ارسال کردند تا برای بتوانیم خودروهای جدید را از این طریق وارد منطقه کنیم.

مقدس‌زاده معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد کیش توسعه زیرساخت های این منطقه را یکی دیگر از اقدامات خوب سال ۹۸ توسط سازمان عنوان کرد و گفت: به طور مثال در جزیره کیش شبکه جمع آوری آب های سطحی وجود نداشت و مانند برخی کشورهای مجاور خلیج فارس، در ایام بارندگی شاهد آب گرفتگی در خیابان ها بودیم که در این رابطه با ایجاد زیر ساخت های لازم، شبکه جمع آوری و هدایت آب های سطحی ناشی از بارندگی های سیل زا در جزیره کیش ایجاد شد و امروز خوشحالیم که ۹۰درصد مشکلات آب گرفتگی در سطح کیش برای همیشه حل شد.

وی توسعه تصفیه خانه پساب به ظرفیت ۱۰میلیون متر مکعب را از دیگر اقدامات زیرساختی مجموعه سازمان عنوان کرد و بیان داشت: این واحد بیش از ۳۰سی سال پیش احداث شده و با توجه به توسعه جزیره، به تدریج نیاز به افزایش ظرفیت و امکان تصفیه احساس و وارد مرحله عملیاتی شد که این اقدام تا پایان سال ۹۹ به اتمام خواهد رسید و تا ۲۵ سال آینده کیش ازاین ظرفیت برخوردار و ۶۰درصد آبیاری شهری نیز از این محل تامین می شود.

معاون اقتصادی و سرمایه‌گذاری سازمان منطقه آزاد کیش در پایان به توسعه و ارتقای تکنولوژی بازیافت زباله در کیش برای حفظ محیط زیست و پاک ماندن این منطقه از هرگونه آلایندگی به عنوان دیگر اقدام موثر زیر ساختی سازمان در این منطقه اشاره کرد و گفت: باید با همدلی و عزم راسخ در سازمان برای انجام کارهای بزرگ و تاثیر گذار گام برداریم تا کیش مسیر پیشرفت و توسعه را پله پله طی کند و شاهد روزهای زیباتری برای این نگین خلیج فارس باشیم.

انتهای پیام/

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در هرمزبان منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.