هرمزبان:مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میناب با بیان اینکه کار برداشت صیفی جات در این شهرستان آغاز شده، گفت: ۵۰۰ هزار تن صیفی جات در شهرستان میناب تولید شد.

هرمزبان:مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میناب با بیان اینکه کار برداشت صیفی جات در این شهرستان آغاز شده، گفت: ۵۰۰ هزار تن صیفی جات در شهرستان میناب تولید شد.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان،محمد سالاری در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آغاز فصل برداشت صیفی جات از اراضی کشاورزی شهرستان میناب بیان داشت: صیفی جات اصلی کشت شده در شهرستان میناب در سال گذشته  شامل خیار سبز، گوجه فرنگی ، پیاز، هندوانه و بادمجان بود که در مجموع  در سال زارعی گذشته ۵۰۰ هزار تن محصول صیفی در شهرستان میناب توسط کشاورزان تولید شد.

سالاری سطح زیر کشت صیفی جات را در شهرستان میناب ۲۳ هزار تن عنوان کرد و بیان داشت: میزان برداشت این محصولات نسبت به سال گذشته تفاوتی نداشته است. قطب های اصلی تولید این محصولات در شهرستان میناب مناطقی چون هشتبندی، توکهور، چراغ آباد، گوربند و کریان بوده است.

سالاری مقصد محصولات تولید شده کشاورزان را عمدتاً شهرهای بزرگ کشور نظیر تهران، اصفهان، تبریز، مشهد، فارس،اراک ، برخی کشورهای حوزه خلیج فارس، عراق و کشور افغانسان عنوان نمود.

وی عنوان کرد: کشت صیفی و غلات در شهرستان میناب هر ساله از تیرماه با کشت کنجد آغاز و در پایان خردماه هر سال با برداشت پیاز و بادمجان پایان می یابد.

وی یادآور شد: امسال در ۱۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی هشتبندی کنجد کاشته می شود. هدف از کشت کنجد در هشتبندی ایجاد تنوع کشت در محصولات کشاورزی این منطقه ، کاهش سطح زیر کشت صیفی جات و جلوگیری از افت قیمت محصولات صیفی است.

وی گفت: بذر محصول کنجد برای کشت تابستانه با یارانه ۵۰ درصد از سوی جهاد کشاورزی بین متقاضیان توزیع می شود. کشاورزان می توانند برای دریافت بذر یارانه ای کنجد به مرکز جهاد کشاورزی هشت بندی مراجعه کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میناب در خصوص  آخرین وضعیت مبارزه با بیماره جاروک جادوگر در باغات هشت بندی  بیان داشت:از ابتدای تسطیح اراضی آلوده به بیماری جاروک جادگر تاکنون پنج هزار هتکار باغات آلوده در هشتبندی امحاء و تسطیح شده است. پنج هزار هکتار باغات معدم شده از ابتدای سال ۸۶ تاکنون بوده است و اعتبار تسطیع و احاء باغات به صورت متمرکز از سوی سازمان جهاد کشاورزی استان پوشش داده شده است.

وی در ادامه افزود: جهاد کشاورزی با توجه به بحران منابع آب به دنبال افزایش سطح زیر کشت باغات نیست و تنها به دنبال افزایش کیفیت محصولات تولیدی است. تاکنون انواع مرکبات شامل پرتقال، نارنگی، لیموشیرین و انواع نهال های گرمسیری شامل کنار، انبه، گوا چیکو جایگزین باغات شده است./خبرگزاری مهر

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد