هرمزبان:امام جمعه قشم با اشاره به حوادث ناگوار حج امسال، تاکید کرد: باید شورایی برای اداره اماکن اسلامی حرمین شریفین تشکیل و راه چاره ای برای بی تدبیری های حکومت سعودی اندیشیده شود.

هرمزبان:امام جمعه قشم با اشاره به حوادث ناگوار حج امسال، تاکید کرد: باید شورایی برای اداره اماکن اسلامی حرمین شریفین تشکیل و راه چاره ای برای بی تدبیری های حکومت سعودی اندیشیده شود.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان، حجت الاسلام رضا جوکار در خطبه دوم نماز جمعه این هفته قشم حوادث غمبار حج را به محضر حضرت ولی عصر (عج)، رهبر معظم انقلاب، بازماندگان و خانواده جانباختگان ایرانی تسلیت گفت و افزود: این حوادث ناگوار برای امت اسلام بسیار دردناک و از فجایع روزگار است و اگر آل سعود نمی تواند آیین های حج را مدیریت کند باید این کار را به دیگر کشورهای اسلامی محول کند.

خطیب جمعه قشم حوادث ناگوار یاد شده را ناشی از بی کفایتی و نبود صلاحیت آل سعود در مدیریت آیین های حج ارزیابی کرد و خواستار همفکری کشورهای اسلامی برای پایان دادن به این شرایط شد.

وی با بیان اینکه توجیه های مطرح شده توسط مقام های سعودی در این زمینه مضحک و ننگین است، افزود: متاسفانه مقام های سعودی با اینچنین بینش و تفکری قصد ترویج دین مبین اسلام را دارند.

حجت الاسلام جوکار ادامه داد: سررشته فاجعه روز گذشته حج را نیز می توان در قدرت طلبی و جنگ داخلی آل سعود ریشه یابی کرد و باید حکومت سعودی در این زمینه پاسخگو باشد.

وی اضافه کرد: نتیجه این جنگ قدرت، کشته شدن مسلمانان بی گناه و تبدیل شدن عید بزرگ جهان اسلام به عزای عمومی است.

امام جمعه قشم تاکید کرد: مقایسه آیین اربعین حسینی سال گذشته که در آن حدود ۲۰ میلیون زائر با پای پیاده در ناامن ترین نقطه آن روز جهان زیارت خود را بدون هیچگونه اتفاق ناگواری به پایان رساندند با اتفاقات اخیر که در آن آل سعود نمی تواند با وجود دریافت هزینه های هنگفت حج حداکثر دو میلیون زائر را مدیریت کند، نشان از بی کفایتی این حکومت دارد.

وی گفت: اندک توجهی اگر در بین مسوولان آل سعود وجود دارد بر روی مسلمان کشی در دیگر کشورهای اسلامی همچون یمن، فلسطین، سوریه و بحرین متمرکز شده است و در هنگام بروز فجایع حج امسال نیز مسلمان کشی آل سعود در یمن و بحرین متوقف نمی شد.

امام جمعه قشم در بخش دیگری از خطبه ها با تبریک دهه امامت و ولایت و عیدهای غدیر و خم، اظهار کرد: باید محور اصلی برگزاری جشن های این روز مردم باشند و تکریم این روزها وظیفه همه ملت بزرگ اسلام است.

حجت الاسلام جوکار همچنین با اشاره به هفته دفاع مقدس، گفت: این هفته یادآور رشادت ها، دلاور مردی ها، غیرت دینی و ولایتمداری ما ایرانی ها است.

وی با اشاره به شکسته شدن حصر آبادان در پنجم مهر سال ۱۳۶۰ یادآوری کرد: پس از آنکه دشمن آبادان را محاصره کرد یک فرمان چند کلمه ای امام راحل که فرمودند حصر آبادان باید شکسته شود، تحولی در نیروهای مسلح ایجاد کرد و نیروهایی که تا آن روز به وظیفه نظامی خود عمل می کردند وظیفه دینی و شرعی خود را احساس کردند و با ولایتمداری و دینداری خود محاصره آبادان را شکستند.

وی اضافه کرد: جانفشانی های نیروهای مسلح ایران در دوران هشت سال دفاع مقدس لوح افتخاری برای رزمندگان آن دوران و درس هایی برای نسل امروز و آیندگان کشور است تا از گنج تمام نشدنی دفاع مقدس استفاده کنند.

حجت الاسلام جوکار با بیان اینکه امروز نیز دفاع مقدس دیگری در جریان است، تاکید کرد: ملت ایران باید با استقامت بیشتر و عزمی راستخ تر در مقابل دشمن بیاستد و با بصیرتی افزون تر از دیروز و با اعتقادی راسخ تر نسبت به اصل مترقی ولایت فقیه پشت رهبر معظم انقلاب جانانه از ارزش ها نظام مقدس جمهوری اسلامی دفاع کنند.

به گزارش هرمزبان به نقل از ایرنا، درحادثه مرگباری که صبح پنجشنبه دوم مهرماه جاری در اثر ازدحام جمعیت در رمی جمرات در منا رخ داد، صدها نفر از حجاج جان خود را از دست دادند.
رهبر معظم انقلاب اسلامی در پی فاجعه مصیبت بار در منا که در آن جمع کثیری از میهمانان الهی جان خود را از دست دادند؛ با صدور پیامی ضمن ابراز همدردی با مصیبت دیدگان این حادثه اندوهبار و تسلیت به بازماندگان آنان تاکید کردند: دولت سعودی موظف است مسوولیت سنگین خود را در این حادثه تلخ پذیرفته و به لوازم و قاعده حق و انصاف عمل کند، ضمن اینکه مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته ای که عامل این فاجعه بوده است نیز نباید از نظر دور بماند.
ایشان همچنین در کشور سه روز عزای عمومی اعلام کردند.
منبع: ایرنا
(لینک)
کد خبر: ۳۹۴۷۶۶

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد