هرمزبان: ‌مدیرکل شیلات هرمزگان گفت: با تعامل خوبی که بین شیلات هرمزگان و جامعه صیادی برقرار شده است، هرچه زودتر و در آینده‌ای نزدیک شاهد بر چیده شدن صید غیر مجاز هستیم.

هرمزبان: ‌مدیرکل شیلات هرمزگان گفت: با تعامل خوبی که بین شیلات هرمزگان و جامعه صیادی برقرار شده است، هرچه زودتر و در آینده‌ای نزدیک شاهد بر چیده شدن صید غیر مجاز هستیم.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان،سید پرویز محبی در نشست کمیته مدیریت صید شیلات هرمزگان با تاکید بر نقش مهم صیادی و شیلات در اشتغال و معیشت مردم استان اظهار کرد: صید و صیادی پایدار از اهداف عالی شیلات هرمزگان است.

وی با اشاره به معضلات صید غیرمجاز در استان گفت: خوشبختانه با تعامل خوبی که بین شیلات هرمزگان و جامعه صیادی برقرار شده است امید است هرچه زودتر و در آینده‌ای نزدیک شاهد بر چیده شدن صید غیر مجاز هستیم.

وی همچنین با اشاره به نزدیک شدن فصل صید میگو و آغاز آن در استان از صیادان خواست تا بیش از پیش با یگان حفاظت منابع آبزیان شیلات هرمزگان همکاری کنند و در این راستا افزود: با توجه به چندمین مرحله گشت تحقیقاتی که به همت پژوهشکده اکولوژی خلیج فارس و دریای عمان و همچنین کارشناسی‌های انجام شده و تبادل نظر با صیادان در سال ۹۴ فصل صید میگو از هشتم مهرماه آغاز شده که بر اساس پایش‌های انجام شده در مدت صید زمان پایان صید اعلام می‌شود.

محبی با بیان اینکه رعایت این فصول زمانی با همکاری صیادان نقش مهمی در حفظ منابع آبزیان برای نسل آینده و صید پایدار خواهد داشت، افزود: با توجه به صدمه‌های جبران‌ناپذیری که تورهای صید نامرئی ( منوفیلامنت ) به منابع آبزی و حتی اکوسیستم آبزیان وارد می‌کنند، استفاده از این نوع تورها به صورت زیرآبی برای تمامی فصول ممنوع است.

وی با بیان اینکه ‌در فصل صید میگو تنها شناور های کلاس لنج صیادی میگوگیر، مجاز به فعالیت صید میگو هستند، گفت: البته تعدادی از شناورهای کلاس قایق نیز به عنوان شناوهای جمع کننده صید در این فصل در کنار شناورهای لنج را داریم.

در ادامه سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری شیلات هرمزگان با بیان اینکه سال گذشته فصل صید در ۳۸ روز بوده است، گفت: در این مدت بالغ بر یک هزار و ۶۰۰صیاد با بیش از یکصد و ۳۶ فروند شناور صیادی به صید میگو مشغول شدند.

مسعود بارانی خاطر‌نشان کرد: درفصل صید میگو سال ۹۳بالغ بر هزار و ۴۷۱ تن میگو صید شد که از این میان یک هزار و ۷۷ تن میگوی درشت و ۳۹۴ تن میگو سر تیز بوده است.

وی افزود: مقایسه صید میگو در سال ۹۳ نسبت به سال قبل افزایش یکصد و ۵۲ درصدی ( با احتساب صید ضمنی افزایش ۷۳درصدی) را نشان می‌دهد.

بارانی اظهار کرد: تعطیلی مجدد صیدگاه چاهو شرقی به منظور حفظ و بازسازی ذخائر میگو در خوریات و جنگل های حرا شمال جزیره قشم، شروع فصل صید میگو از صیدگاه‌های سیریک و کوهستک، رها سازی ۳۰میلیون قطعه بچه میگوی یک تا سه گرمی گونه غالب استان (موزی) در صیدگاه های استان به منظور کمک به بازسازی ذخایر و کمک به بهره برداری، اجرای دوره‌های آموزشی و ترویجی برای کلیه صیادان میگوگیر استان و افزایش ‌تعداد شناورهای لنج میگوگیر در مقایسه با سال قبل از ویژگی های شاخص فصل میگو سالگذشته است..

وی در خصوص مهم ترین برنامه های شیلات برای فصل میگوگیری امسال گفت: برنامه ریزی برای حضور منظم و بموقع نیروهای حفاظت منابع، استفاده ازمشارکت صیادان میگوگیر، پیشنهاد ادغام صیدگاه های میگوی استان(۶صیدگاه) و تعیین ۳صیدگاه درصورت وجود ذخیره مناسب، بازدید منظم کارشناسان صید و کارشناسان پژوهشکده ازعملیات صیدشناورها، جلوگیری ازصیدشناورهادر در شب ‌و ساعات خارج از زمان تعیین شده ‌و همچنین برخورد با صیادان متخلف از اهم برنامه‌های مدیریتی در فصل صید میگو و امسال است.

بارانی با بیان اینکه سمپاشی شناور و ارایه گواهی سمپاشی توسط مالک شناور، شرکت در دوره های آموزشی و توجیهی حفظ ذخایر و افزایش کیفیت محصولات، ارایه بیمه بدنه و بیمه مسئولیت، دارا بودن سامانه کنترل تردد و به روز بودن سامانه از اهم اقدامات قبلا از صدور مجوز صید میگو است، گفت: نصب پلاک مربوط به اداره بنادر(شماره ثبت پروانه بهره برداری)، بغل نویسی شماره ثبت پروانه بهره برداری بصورت واضح، نصب پلاک صید، انجام بازدیدهای لازم توسط کارشناسان شیلات و نیروهای حفاظت منابع از دیگر اقدامات مهم قبلا از صدور مجوز صید میگو برای صیادان است.
انتهای پیام
منبع: ایسنا
(لینک)
کد خبر: ۳۹۴۷۶۲

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد