×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

اخبار ویژه

امروز : سه شنبه, ۲۴ تیر , ۱۳۹۹  .::.   برابر با : Tuesday, 14 July , 2020
ثبت بزرگترین زلزله در “قلعه قاضی”/ سه زلزله بزرگتر از ۴ در سه استان

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هرمزبان به نقل از ایسنا، بر اساس گزارش مرکز لرزه نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در روز ۹ دی زلزله‌ای با بزرگی ۵.۴ در ۲۵ کیلومتری جنوب شرق قلعه قاضی هرمزگان رخ داد. رومرکز این زلزله در امتداد گسل “پیش ژرفای زاگرس” (ZFF) رخ داده است و احتمالا جنبایی این عارضه تکتونیکی موجب رخداد زلزله قلعه قاضی شده است.

بر اساس آمارها تعداد ۱۶۴۷ زلزله بالای ۵.۲ در مدت ۱۳ سال اخیر در شعاع ۱۰۰ کیلومتری اطراف رومرکز زلزله قلعه قاضی رخ داده است که از آن میان ۱۷۳ زلزله آن بالای ۴، ۲۲ زلزله با بزرگی ۵ و بالاتر از آن و یک زمین لرزه با بزرگی ۶ بوده است.

علاوه بر آن پهله استان ایلام زلزله ۴.۳، یاسوج استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۴.۱ و تخت استان هرمزگان زلزله ۴.۱ را تجربه کردند. همچنین در رودسراستان گیلان زلزله ۳، سیرچ استان کرمان زلزله ۳.۲، قلعه گنج استان کرمان زلزله ۳.۱، سالند استان خوزستان زلزله ۳.۱ و بندر مقام استان هرمزگان زلزله ۳ به ثبت رسید.

جزئیات زلزله‌های هفته گذشته به این شرح است:

شنبه ۷ دی

در اسفراین استان خراسان شمالی زلزله ۲.۹ رخ داد.

پهله استان ایلام با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۴.۳ در عمق ۹ کیلومتری لرزید و کانون این رخداد در ۲۱ کیلومتری پهله، ۳۳ کیلومتری میمه و ۴۰ کیلومتری ارکواز این استان گزارش شد. زلزله ۳.۷ در عمق ۸ کیلومتری از دیگر زلزله‌های این منطقه است.

یکشنبه ۸ دی

در نیر استان یزد زلزله ۲.۵ و صیدون استان خوزستان زلزله ۲.۵ رخ داد.

دوشنبه ۹ دی

در دهرم استان فارس زلزله ۲.۶،شول آباد استان لرستان زلزله ۲.۷، باخرز استان خراسان رضوی زلزله ۲.۷، اردکان استان یزد زلزله ۲.۹ و در لیکک استان کهگیلویه وبویراحمد زلزله‌ای به بزرگای ۳.۶ در عمق ۱۴ کیلومتری به ثبت رسید که کانون آن در ۷ کیلومتری لیکک استان کهگیلویه و بویر احمد و ۱۶  کیلومتری جایزان و ۲۹ کیلومتری آغاجاری استان خوزستان بوده است.

بیشتر بخوانید:  قطعه هنری "این ده نفر" قدمی در راه ساخت بیمارستان کودکان جدید بندرعباس

تخت استان هرمزگان نیز زلزله‌ای به بزرگای ۴.۱ در عمق ۲۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۹ کیلومتری تخت،۱۹ کیلومتری قلعه قاضی و  ۳۸ کیلومتری جزیره هرمز این استان گزارش شد.

قلعه‌قاضی استان هرمزگان با زلزله‌ای به بزرگای ۵.۴ در عمق ۲۰ کیلومتری لرزید و کانون این رخداد لرزه‌ای در ۲۵ کیلومتری قلعه قاضی، ۲۶ کیلومتری تخت و ۳۴ کیلومتری جزیره هرمز این استان گزارش شد. زلزله ۳.۷ در عمق ۲۰ کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه‌ای این منطقه است.

همچنین در تخت استان هرمزگان بعد از زلزله‌ای به بزرگای ۲.۸، زلزله دیگری به بزرگای ۳.۴ در عمق ۱۸ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۱۶ کیلومتری تخت، ۲۰ کیلومتری قلعه قاضی و ۴۳ کیلومتری بیکاه این استان گزارش شد. دو زلزله ۲.۸ از دیگر زلزله‌های این منطقه بوده است.

در رودسر استان گیلان زلزله‌ای به بزرگای ۳ در عمق ۱۷ کیلومتری رخ داد و کانون این زمین‌لرزه در ۱۶ کیلومتری رودسر،۱۷  کیلومتری لنگرود و ۱۹ کیلومتری کومله این استان گزارش شد.

سه‌شنبه ۱۰ دی

تخت استان هرمزگان زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳ را تجربه کرد که عمق آن در ۱۴ کیلومتری و کانون این زلزله در ۶ کیلومتری تخت، ۲۸ کیلومتری قلعه قاضی و ۳۶ کیلومتری میناب این استان گزارش شد.

در سیرچ استان کرمان زلزله‌ای به بزرگای ۳.۲ در عمق ۸ کیلومتری رخ داد و کانون این زلزله در ۱۶ کیلومتری سیرچ، ۲۲ کیلومتری شهداد و ۲۷ کیلومتری اندوهجرد این استان بوده است.

بیشتر بخوانید:  الزام کارکنان ادارات هرمزگان به استفاده از ماسک

در یاسوج استان کهگیلویه و بویراحمد زلزله ۲.۶ و قصرشیرین استان کرمانشاه زلزله ۲.۷ به ثبت رسید.

قلعه گنج استان کرمان نیز با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۹ کیلومتری لرزید و کانون این زلزله در ۲۵ کیلومتری قلعه گنج، ۲۶ کیلومتری کهنوج و ۳۶ کیلومتری نودژ این استان بود.

چهارشنبه ۱۱ دی

در دوگنبدان استان کهگیلویه وبویراحمد زلزله ۲.۵، محمله استان فارس زلزله ۲.۹ به ثبت رسید.

تخت استان هرمزگان بعد از یک زلزله ۲.۹ زلزله دیگری با بزرگای ۳.۱ در عمق ۶ کیلومتری را تجربه کرد و کانون این زلزله در ۱۴ کیلومتری تخت،۲۳ کیلومتری قلعه قاضی و ۳۵ کیلومتری سرگز این استان بوده است.

در گهواره استان کرمانشاه بعد از زلزله ۲.۶ زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳.۳ در عمق ۸ کیلومتری رخ داد که کانون آن در ۲۴ کیلومتری گهواره،۲۶ کیلومتری کرند و ۲۷ کیلومتری تازه آباد این استان بوده است.

در یاسوج استان کهگیلویه و بویراحمد نیز پس از دو زلزله به بزرگای ۲.۶ و ۲.۸ زمین‌لرزه‌های ۴.۱ در عمق ۵ کیلومتری و ۲.۶ به ثبت رسید.

راور استان کرمان نیز زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۳ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۳۳ کیلومتری راور، ۵۹ کیلومتری هجدک و ۷۱ کیلومتری خانوک این استان بوده است.

پنج‌شنبه ۱۲ دی

در تنکابن استان مازندران زلزله ۲.۹، در ترکمانچای استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۷، سرد رود استان آذربایجان شرقی زلزله ۲.۵ ، عماده استان فارس زلزله ۲.۷ رخ داد.

سنگان استان خراسان رضوی با زمین‌لرزه‌ای به بزرگای ۵.۸ در عمق ۸ کیلومتری لرزید. کانون این زلزله در ۴۱ کیلومتری سنگان و ۴۷ کیلومتری نشتیفان استان خراسان رضوی و ۵۶ کیلومتری حاجی‌آباد استان خراسان جنوبی بوده است.

بیشتر بخوانید:  توزیع ۱۰۰۰ بسته معیشتی توسط «بسیجیان» یک محله/ عطر «مواسات» از مسجد «غدیر» به مشام می‌رسد+عکس

زلزله‌های ۳ در عمق ۱۰ کیلومتری، ۲.۷، دو زلزله ۲.۶، دو زلزله ۲.۹، ۴.۶ در عمق ۱۰ کیلومتری، ۳ در عمق ۱۰ کیلومتری، ۳.۴ در عمق ۱۲ کیلومتری، سه زلزله ۲.۵، ۲.۸ ، دو زلزله ۳.۷ در عمق ۵ و ۷ کیلومتری، دو زلزله ۲.۶، سه زلزله ۲.۵، ۲.۸، ۲.۷، دو زلزله ۳.۶ در عمق ۱۰ کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه‌ای سنگان بوده است.

حسینیه استان خوزستان نیز زلزله‌ای به بزرگای ۳ در عمق ۱۷ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۱۹ کیلومتری حسینیه و ۴۵ کیلومتری اندیمشک استان خوزستان و ۵۰ کیلومتری مورموری استان ایلام گزارش شد.

درز استان فارس زلزله‌ای به بزرگای ۳ در عمق ۱۰ کیلومتری را تجربه کرد و کانون آن در ۳۰ کیلومتری درز استان فارس و ۳۸ کیلومتری فین و ۴۵ کیلومتری حاجی آباد استان هرمزگان بوده است.

سالند استان خوزستان با زلزله ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۱۰ کیلومتری لرزید و کانون این زمین لرزه در ۱۵ کیلومتری سالند، ۳۹ کیلومتری اندیمشک و ۳۹ کیلومتری دزفول این استان به ثبت رسید.

جمعه ۱۳ دی

در تخت استان هرمزگان زلزله ۳.۱ در عمق ۱۲ کیلومتری رخ داد و کانون آن در ۱۸ کیلومتری تخت، ۲۴ کیلومتری قلعه قاضی و ۳۹ کیلومتری بیکاه این استان گزارش شد.

در سنگان استان خراسان رضوی زلزله ۲.۶، دو زلزله ۳.۳ در عمق ۸ کیلومتری، ۲.۷، ۲.۵ به ثبت رسید.

در بندر مقام استان هرمزگان نیز زلزله‌ای به بزرگای ۳.۱ در عمق ۸ کیلومتری رخ داد که کانون این زلزله در ۲۰ کیلومتری بندرمقام و ۳۴ کیلومتری پارسیان استان هرمزگان و ۳۹ کیلومتری لامرد استان فارس بوده است.

انتهای پیام

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در هرمزبان منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.