هرمزبان:مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: ۱۲۰ هزار تن محصول امسال از باغهای لیموترش این استان برداشت شد.

هرمزبان:مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: ۱۲۰ هزار تن محصول امسال از باغهای لیموترش این استان برداشت شد.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان،امیرحمزه بهاری چهارشنبه درگفت وگو با خبرنگارایرنا با اشاره به خشکسالی و بیماری جاروک اظهار کرد: میزان تولید نسبت به سال گذشته افزایشی نداشته است.

وی ، وسعت باغهای لیموترش این استان را درحال حاضر هشت هزارو ۷۰۰هکتار عنوان کرد و افزود: دریک دهه گذشته تاکنون حدود ۱۲ هزار هکتار از آنها به دلیل بیماری جاروک، خشک و یا امحاء شده اند.

در اطلاعات منتشره سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان وسعت باغهای لیموترش این استان تا قبل از بیماری جاروک حدود ۲۰هزار هکتار اعلام شده که این بیماری بدون درمان، موجب از بین بردن هفتاد درصد از آنها شده است.

تا قبل از آلوده شدن باغ های لیموترش هرمزگان به بیماری جاروک (۸۲و۸۳ خورشیدی) این استان با تولید سالانه بیش از ۲۲۰هزارتن رتبه اول کشور را داشت.

بیماری خطرناک جاروک لیموترش یا جاروی جادوگر بوسیله نوعی موجود ذره بینی بسیار ریز تک سلولی به نام فایتوپلاسما (زنجرک)بوجود می آید.

این بیماری قرنطینه ای شاخه درختان لیموترش آلوده شده را به حالت جارو درآورده و موجب کاهش کمیت و کیفیت میوه و در نهایت باعث مرگ تدریجی درختان آلوده می گردد.

این بیماری برای نخستین بار اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی از کشور عمان و سپس در سال ۱۹۸۹از امارات متحده عربی گزارش شد که در نتیجه آن باغ های لیموترش عمان بطور کامل امحا گردید.

در ایران نیز بیماری جاروک لیموترش اولین باردر سال ۱۳۷۶خورشیدی از باغ های چابهار و ایرانشهر در استان سیستان و بلوچستان گزارش شد و پس از مدت کوتاهی به ترتیب به استان های هرمزگان ، کرمان و فارس نیزسرایت کرد.

این بیماری سال ۷۷ خورشیدی به استان هرمزگان وارد شد وبخشی از باغ های استان را آلوده کرد طوریکه ازسال ۸۲شمسی تاکنون از ۲۰ هزار هکتار باغ تنها کمتر از هشت هزار هکتار، آن هم با آلودگی ۵۰درصد باقی مانده است.

منبع: ایرنا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد