هرمزبان:رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی هرمزگان گفت : درآمد وصولی این استان در دوسال دولت یازدهم ۱۰هزارو ۶۲۴ میلیارد ریال نسبت به آنچه مصوب شده بود، افزایش یافته است.

هرمزبان:رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی هرمزگان گفت : درآمد وصولی این استان در دوسال دولت یازدهم ۱۰هزارو ۶۲۴ میلیارد ریال نسبت به آنچه مصوب شده بود، افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان،صالح دریانورد از افزایش درآمد وصولی هرمزگان طی دو سال تصدی دولت تدبیر و امید بعنوان بهترین گواه در زمینه پویایی اقتصاد این خطه نام برد و اظهار کرد: درآمدهای استانی مصوب این استان از شش هزارو ۴۹۲ میلیارد ریال در سال ۹۱ به ۱۷ هزارو ۱۱۶میلیارد ریال در سال ۹۳ رسیده که شش هزارو ۳۹۳میلیارد ریال بیش از میزان مصوب است.

وی ادامه داد:درخصوص اعتبارات تملک دارایی های سرمایه ای مصوب استان نیز از تمامی منابع از پنج هزارو ۷۵۸میلیارد ریال سال ۹۱ خورشیدی با رشدی معادن ۳۳درصد به هفت هزارو ۶۹۸ میلیارد ریال در سال ۹۳افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: عملکرد اعتبارات عمرانی (حجم سرمایه گذاری دولت درهرمزگان) از دو هزارو ۸۳۹ میلیارد ریال سال ۹۱ با رشدی ۴۳درصدی به بیش از چهارهزارو ۸۷میلیارد ریال در سال ۹۳ رسیده است.

بنا به اظهار رییس سازمان مدیریت وبرنامه ریزی هرمزگان، طی دو سال فعالیت دولت یازدهم بانک های فعال دراین این استان نیز از عملکرد مناسبی برخوردار شده اند طوریکه میزان سپرده ها از۴۵هزارو ۸۴۷میلیارد ریال سال ۹۱به ۶۸هزارو ۴۹۴میلیارد ریال در سال ۹۳افزایش یافته که در میزان سپرده ها (جذب منابع) با رشدی ۴۹درصدی و تسهیلات اعطایی (سرمایه گذاری در بخش خصوصی ) رشد ۳۱درصدی را نشان می دهند.

دریانورد ، میزان تسهیلات اعطایی نیز با رشد ۳۱درصدی از ۴۴هزارو ۹۲۴میلیارد ریال سال ۹۱ به ۵۸هزارو ۹۰۳میلیارد ریال در سال ۹۳رسیده که بطور متوسط نسبت تسهیلات اعطایی به تولید ناخالص داخلی بیش از ۲۲درصد است.

به گفته وی بررسی وضعیت عملکرد گمرکات استان نیز در زمان تصدی دولت یازدهم بهبودی فراگیری را در بخش های صادرات و واردات نشان می دهد، هرچند از لحاظ وزنی ۲۰درصد کاهش نشان می دهد اما از لحاظ ارزشی ۱۴درصد افزایش داشته است.

وی خاطر نشان کرد: متوسط قیمت یک تن کالای صادراتی غیر نفتی به کشورهای امارات متحده عربی، چین، هند و ترکیه در سال ۹۳با ۴۲درصد افزایش به ۳۲۸دلار رسیده است، اینکه دلیل این کاهش جلوگیری از خام فروشی و جایگزینی آن با فرآوری شده یا… بوده گزارشی اعلام نشده است.

درآمد گمرکات هرمزگان نیز در دوره دو ساله با رشد ۱۰۲درصدی از ۴۱هزارو ۴۹۶میلیارد ریال در سال ۹۱ به ۸۳هزارو ۵۲۳میلیارد ریال در سال ۹۳افزایش یافته است.

در آمارهای منتشره سازمان مدیریت و برنامه ریزی هرمزگان میزان صادرات کالا از بنادر این استان در سال ۹۱۲۹میلیون و ۱۶۳ هزارتن به ارزش هفت میلیاردو ۶۰۷میلیون دلار و واردات ۱۰میلیون و ۳۵۹ هزارتن به ارزش ۱۸میلیاردو ۷۱۳میلیون دلار اعلام شده است.

دراین آمارو طی سال یاد شده(۹۱) میزان ترانزیت خارجی چهار میلیون و ۴۶۲هزارتن به ارزش ۲۲میلیارد دلار و مجموع درآمدهای گمرکی نیز ۴۱هزارو ۴۹۶میلیارد ریال اعلام شده است.

هرچند در سال ۹۲یعنی حدود یکسال از آغاز به کار دولت تدبیر و امید شاهد ارتقای آمارهای عملکردی گمرکات استان هرمزگان هستیم اما میزان صادرات صورت گرفته طی سال ۹۳از این استان به ۲۹ میلیون و ۴۶۱هزارتن به ارزش ۹میلیاردو ۶۸۶میلیون دلار رسیده که از لحاظ ارزشی حدود دو میلیارد دلار افزایش نشان می دهد.

میزان واردات کالا نیز در سال ذکرشده ۱۰میلیون و ۹۳۲هزارتن به ارزش ۲۰میلیاردو ۵۸۳میلیون دلار اعلام شده است.

آمارهای ارائه شده از سوی سازمان مدیریت و برنامه ریزی هرمزگان گویای دو برابری میزان درآمدهای گمرکی این استان در سال ۹۳ نسبت به سال ۹۱ است طوریکه مجموع درآمدهای گمرکی این استان از ۴۱هزارو ۴۹۶میلیارد ریال سال یاد شده به ۸۳هزارو ۵۲۳میلیارد ریال در سال ۹۳افزایش یافته است.

منبع: ایرنا

(لینک)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد