هرمزبان:رییس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش از راه اندازی دفتر پذیرش بیماران خارجی در راستای توسعه گردشگری سلامت در این مرکز درمانی خبر داد و گفت : در یکسال و نیم گذشته ۹۰ گردشگر خارجی از خدمات درمانی این بیمارستان در حوزه های مختلف بهره مند شده اند.

هرمزبان:رییس بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی کیش از راه اندازی دفتر پذیرش بیماران خارجی در راستای توسعه گردشگری سلامت در این مرکز درمانی خبر داد و گفت : در یکسال و نیم گذشته ۹۰ گردشگر خارجی از خدمات درمانی این بیمارستان در حوزه های مختلف بهره مند شده اند.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان،محمد خلخالی روز یکشنبه در نشست خبری با تبریک روز پزشک ، به ارائه گزارشی از عملکرد این بیمارستان در طول یک سال و نیم گذشته پرداخت و گفت : مطابق برنامه ششم توسعه و براساس فرمایشات رهبر معظم انقلاب تاکیدات زیادی در بحث درمان و سلامت مردم شده، دولت تدبیر و امید نیز دربحث طرح تحول نظام سلامت و بهداشت و درمان گامهای جدی برداشته است که سبب شده بسیاری از دغدغه های مردم در این زمینه کاهش یابد.

وی افزود : در دوسال اخیر موضوع گردشگری سلامت و همچنین ارائه خدمات مناسب در بیمارستان کیش به جد پیگیری شده است و تمامی پزشکان و کادر بیمارستانی هم قسم شده اند تا برای رسیدن به جایگاه شایسته و هم طراز با بیمارستان های سرزمین اصلی و منطقه تلاش مضاعفی انجام دهند .

این پزشک متخصص با تاکید بر اهمیت گردشگری سلامت در این منطقه گفت : در طی یک سال و نیم گذشته بیمارستان از حالت درمانگاهی خارج و به یک بیمارستان ۶۴ تختخوابه مجهز با امکانات لازم تبدیل شده که راه اندازی بخشهای تخصصی و مراقبت های ویژه همچون ICU، CCU، مراقبت های ویژه اطفال NICU ، بخش های آندوسکوپی ،کلونوسکوپی ، لاپاراسکوپی ، پوست و مو و زیبایی ، کلینیک و مرکز بیماری های کبدی در خاورمیانه از جمله بخش های تخصصی ایجاد شده است .

خلخالی به نصب سیستم های تصویر برداری پانورکس ، سونوگرافی ، اکوکاردیوگرافی ، سنجش تراکم استخوان ، فیبرو اسکن برای بیمارهای کبد در بیمارستان کیش اشاره کرد و گفت : این امکانات از مجهزترین امکاناتی است که در سرزمین اصلی در بیمارستان ها وجود دارد که با پیگیری ها و مساعدت های انجام شده توانستیم آن را در جزیره داشته باشیم .

رییس بیمارستان کیش یادآور شد : بسیاری از مسوولان داخلی و خارجی در بازدید از بیمارستان کیش اذعان داشتند امکانات موجود در بیمارستان کیش با مراکز درمانی اروپایی برابری می کند و همت بیشتری می طلبد تا بتوانیم در منطقه به ویژه در حوزه گردشگری سلامت سرآمد باشیم .

به گزارش ایرنا ، وی به تمایل کشورهای اسلامی ، ایرانیان مقیم خارج از کشور و کشورهای منطقه برای استفاده از خدمات پزشکی و درمانی کشور اشاره کرد و گفت : به واسطه پایین بودن هزینه درمان ، وجود پزشکان منتخصص ، اخلاق پزشکی و وجود طرح انطباق بسیاری از آنها تمایل به استفاده از این خدمات را دارند .

خلخالی در ادامه نشست در پاسخ به سوالات خبرنگاری در مورد ساخت درمانگاه بیمارستان تامین اجتماعی در کیش گفت : قرارداد بیمارستان با سازمان تامین اجتماعی بر خلاف بیمارستان های سرزمین اصلی ۹۰ به ۱۰ است و بیمه شدگان تامین اجتماعی در بحث بستری ۱۰ درصد فرانشیز پرداخت می کند ، ما از ایجاد درمانگاه تامین اجتماعی در جزیره کیش استقبال می کنیم اما این موضوع از حدود بیمارستان کیش خارج است .

رییس بیمارستان کیش در مورد ارائه خدمات به بیمه شدگان تامین اجتماعی یادآور شد : بیمارستان کیش تنها مرکز درمانی کشور است که مشمول خدمات خاص سازمان تامین اجتماعی است ، بیمه شدگان تامین اجتماعی تنها ۱۰ درصد هزینه مداوای خود را می پردازند و ۹۰درصد توسط سازمان تامین اجتماعی پرداخت می شود، در بخش مداوای سرپایی ، تامین اجتماعی ۷۰ درصد هزینه های درمانی را پرداخت می کند.


* راه اندازی اورژانس هوایی و دریایی در کیش

خلخالی در مورد راه اندازی بخش ام آر آی در بیمارستان کیش با توجه به مطالبات مردم گفت : دو دیدگاه در مورد این موضوع وجود دارد ، در بخش درمان و سلامت بیمارستان هزینه زا است ، در مذاکراتی که با وزارت بهداشت ، درمان وآموزش پزشکی انجام شده و در سطح بندی های موجود به دلیل هزینه بالای نگهداری دستگاه ام ، آر، آی و میزان جمعیت راه اندازی آن مورد قبول واقع نشده است ،اما دو گروه بخش خصوصی دراین مورد قرار دادهای خود را برای ما ارسال کرده اند که امیدواریم وارد مرحله عملیاتی شود ، نصب دستگاه های سی تی اسکن مجهز و ام آر آی مورد توجه است .

وی راه اندازی اورژانس هوایی و دریایی را از برنامه های در دستور کار عنوان کرد و افزود : اقداماتی انجام و هلال احمرنیز وارد این مقوله شده که بحث واگذاری اورژانس ۱۱۵ به بخش خصوصی و هلال احمر مطرح است ، طرح های کارشناسی آماده و پیشنهاد شده که بتوانیم از طریق بالگرد و آمبولانس هوایی و دریایی و استقرار آنها در جزیره کیش خدمات بهتری به شهروندان و گردشگران ارائه دهیم .

به گزارش ایرنا ، رییس بیمارستان کیش گفت : مذاکراتی هم در مورد ایجاد پایگاه ثابت انتقال خون شده است ، دو یخچال بانک خون در بیمارستان در کنار آزمایشگاه مجهز مستقر خواهد شد و راه اندازی سیستم های تهیه فراوده های خونی در دستور کار است ، با مسوولان انتقال خون مذاکراتی شده که در آینده نزدیک این اقدام صورت گیرد ، در شرایط فعلی هیچ دغدغه ای در مورد نیاز به خون و فراورده های آن وجود ندارد.

جواد عزیزی مدیر مالی ،اداری و پشتیبانی بیمارستان کیش نیز در مورد ارائه خدمات بخش اورژانس بیمارستان نیز گفت : خدمات اورژانس بر عهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است و بیمارستان کیش در این زمینه مسوولیتی برعهده ندارد .

وی افزود : با وجود این موضوع اورژانس ۱۱۵ کیش با سه دستگاه آمبولانس، ۸ پرسنل و هزینه سالیانه یک میلیارد تومان تا کنون خدمات خوبی به ساکنان و گردشگران ارائه کرده است ، برای کاهش زمان ارائه خدمات به مصدومان و همچنین تاسیس پایگاههای اورژانس درمناطق مختلف جزیره به تعامل بخش خصوصی نیازمندیم .

عزیزی افزود: تا کنون شرکت های در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند که پس از طی مراحل اداری و با آغاز فعالیت این شرکتها، پایگاه های اورژانس ۱۱۵در نقاط مختلف جزیره راه اندازی خواهند شد.


* گردشگری سلامت در کشور منسجم نیست / راه اندازی دفتر پذیرش بیماران بین المللی

وی با بیان اینکه در حوزه گردشگری سلامت خیلی فعال نبودیم اظهار داشت : در دوره جدید مدیریتی تاکیدات ویژه ای در این زمینه شده است ، در شهرهای بزرگ هم گردشگری سلامت مطرح است اما در مقایسه با کشورهای اطراف منسجم نیست ، یکی از دغدغه های گردشگری سلامت برقراری پروازهای مختلف و ترانسفر بیمار است ، باید پروازهایی باشد تا گردشگر وارد جزیره شود .

خلخالی اضافه کرد : در خراسان ، تبریز ، تهران و شهرهای بزرگ فعالیت هایی در راستای توسعه گردشگری سلامت انجام شده است ، در کیش ویژگی های منحصر بفرد طبیعی دسترسی آسان ، نیاز نبودن به روادید و پزشکان مطرح وجود دارد که کیش توانسته در این زمینه ورود کند ،در صورت برقراری پروازهای خارجی بسته گردشگری سلامت کامل خواهد شد و بیمارستان کیش آمادگی لازم برای ارائه خدمات به گردشگران را دارد .

به گزارش ایرنا ، وی به راه اندازی دفتر پذیرش بیماران بین المللی اشاره کرد و گفت : پذیرشی بیمارانی برای کاشت مو ، اعمال زیبایی پوست بینی ، زیبایی شکم ، قفسه سینه و برخی اعمال جراحی و همچنین بیماران کبدی داشتیم ، با راه اندازی این بخش چند آژانس آمادگی خود را برای انتقال بیماران را به کیش اعلام کرده اند ، تلاش کردیم هزینه های دریافتی از بیماران خارجی همچون بیماران داخلی باشد که این خود تبلیغی برای جذب بیشتر گردشگران خارجی خواهد بود .

ایمان الوندی رییس پرستاری بیمارستان کیش نیز در مورد گردشگری سلامت گفت : حضور بیمارستان کیش در نمایشگاه عمان دستاورهای خوبی برای ما داشت که راه اندازی پرواز مسقط – کیش مهمترین دستاورد آن است ، گردشگری حلال ، بحث حجاب و تخصص پزشکان ایرانی مورد توجه مردم عمان است و آنها تمایل زیادی برای سفر به ایران دارند ، راه اندازی این خط پروازی باب مهمی برای توسعه گردشگری سلامت است .

وی تاکید کرد : تبلیغات مناسب در کشورهای حوزه خلیج فارس ، ظرفیت های موجود در کیش ، هزینه های پایین درمان نیاز نداشتن به ویزا می تواند در جذب گردشگرخارجی بسیار اثر گذار باشد .

رییس پرستاری بیمارستان کیش نیز درمورد آمار بیماران اعزامی به سرزمین اصلی نیز گفت : برخی بنا به درخواست شخصی تقاضای اعزام دارند و اعزام آنها به معنای نبود امکانات برای ادامه درمان در کیش نیست ، در پنج ماهه نخست امسال ۱۹ بیمار به سایر شهرها اعزام شده اند که این تعداد نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد کاهش داشته است که از میان آنها سه مورد در بخش جراحی قلب کودک ، مواردی از آنژیوگرافی قلب و شش مورد نیز به دلیل نبود دستگاه آم آرآی به سرزمین اصلی اعزام شده اند.


* اخذ رتبه یک بیمارستانی در سطح بندی وزارت بهداشت

خلخالی در پاسخ به سوالات خبرنگار ایرنا در مورد رتبه بیمارستان کیش در سطح بندی وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت : بیمارستان کیش رتبه یک را در این سطح بندی اخذ کرده است ، به رغم کسب این رتبه افق های گسترده تری پیش رو داریم وبرای کسب عنوان نشان درجه یک ممتاز تلاش می کنیم.

این پزشک متخصص در مورد برنامه های پیش روی این بیمارستان در سال ۹۴ نیز گفت : راه اندازی کلینیک های فشار خون، دیابت و همچنین تغذیه در درمانگاه امام علی (ع)، ایجاد سیستم اداری مستقل از بیمارستان ، ایجاد دو سردخانه برای متوفیان، بازسازی میهمان سرای بیمارستان ، بخش مستقل درمانگاهی برای زنان با هدف تامین رفاه مادران باردار ، راه اندازی کلینیک مشاوره ویژه پدران، راه اندازی سیستم آشپرخانه مستقر در بیمارستان و اجرای کامل طرح تغذیه با شیر مادراز جمله برنامه های آینده این بیمارستان است .

خلخالی همچنین در مورد آمار گردشگران خارجی در طول یکسال و نیم گذشته به ایرنا گفت : علاوه برنیروهای کار مستقر در سکوها نفتی، ویزا چنجی ها ( تغییر روادید ) سال گذشته ۶۰ گردشگر خارجی و در پنج ماهه نخست امسال ۳۰ گردشگر از خدمات درمانی بیمارستان کیش بهره مند شده اند.

وی در پاسخ به دیگر سوال ایرنا در مورد دریافت بودجه از وزارت بهداشت و درمان همچون دیگر مناطق آزاد کشور گفت : به غیر از کیش تمام مناطق آزاد بیمارستان دولتی دارند ، بیمارستان کیش خصوصی است و تعرفه آن تعرفه خصوصی هیات دولت است و دخالتی در این زمینه نداریم . ریالی بودجه از وزارت بهداشت دریافت نمی کنیم و بیمارستان از نظر تامین هزینه خودگردان است .

مهران روشن مدیر فنی بیمارستان کیش نیز در مورد ارائه خدمات به بیماران خاص نیز در این نشست گفت: اگرچه بیمارستان برای خدمات دهی به بیماران خاص اعتباری از بخش دولتی دریافت نمی کند اما در راستای رفاه گردشگران و بر اساس سیاست مدیریت بیمارستان در شرایط کنونی به بیماران تالاسمی، هموفیلی و کلیوی نیازمند به دیالیز خدمات کاملی ارائه می شود که از مراجعه به سرزمین اصلی بی نیاز هستند .

نشست خبری رییس بیمارستان کیش امروز در سالن همایش های شماره دو این بیمارستان با حضور مدیر روابط عمومی سازمان منطقه آزاد کیش ، مدیر فنی و پشتیبانی بیمارستان و اصحاب رسانه برگزار شد .

 

 

منبع: ایرنا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد