هرمزبان:مدیر آب خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: از دو دهه گذشته تاکنون، حدود۸۷هزار هکتار از زمین های باغی و زراعی این استان به آبیاری نوین مجهز شده است.

هرمزبان:مدیر آب خاک و امور فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: از دو دهه گذشته تاکنون، حدود۸۷هزار هکتار از زمین های باغی و زراعی این استان به آبیاری نوین مجهز شده است.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان،علی باقرزاده اظهار کرد: با بهره برداری از طرح های در دست اقدام، این رقم تا هفته دولت امسال به ۹۰هزار هکتار افزایش می یابد.

این مقام مسوول در سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان خاطرنشان کرد: مجهز شدن این مقدار از زمین های کشاورزی به آبیاری نوین موجب صرفه جویی سالانه ۳۶۰میلیون متر مکعب از آبهای زیرزمینی این استان در سال شده است.

مدیر آب و خاک و فنی مهندسی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان تصریح کرد: به منظور تقویت سفره های آب زیر زمینی، شورای عالی آب( به ریاست رییس جمهوری) مصوب کرده که آب مازاد بر نیاز بهره برداران را خریداری و از مصرف آن تحت هر عنوان جلوگیری کند.

وی با تشریح عملکرد دولت تدبیر و امید در دو سال گذشته دراین بخش اضافه کرد: نتایج بررسی های به عمل آمده (از کنتورهای حجمی کارگذاشته شده روی موتورپمپ های کشاورزی) نشان می دهد که با اجرای طرح های آبیاری نوین، راندمان آب به بیش از ۹۰درصد افزایش می یابد.

مدیر آب و خاک و فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان راندمان آب در روش سنتی (غرقابی) را بین ۳۸تا ۴۰درصد عنوان و یادآورشد: در روش های آبیاری نوین این رقم به بیش از ۹۰درصد افزایش می یابد.

باقرزاده به خشکسالی های ۱۷ساله و مواجه شدن مزارع و باغ های این استان با تنش های آبی گفت: با اجرای آبیاری نوین ضمن جلوگیری از افزایش این تنش ها ،در هر هکتار نیز چهار هزارمتر مکعب (درسال) آب صرفه جویی می شود.

به گفته وی هم زمان با هفته دولت امسال سه هزار هکتار از زمینهای زراعی و باغی مجهز شده به آبیاری نوین با اعتباری بالغ بر حدود ۲۰۰ میلیارد ریال در سطح این استان مورد بهره برداری قرار می گیرد.

وی از اجرای عملیات تسطیح، تجهیز و نوسازی اراضی کشاورزی در سطح ۷۰۰هکتار بعنوان بخشی دیگر از فعالیت های این مدیریت در سال جاری نام برد و هدف از اجرای آنرا تسطیح، یکپارچه سازی، جلوگیری از خرد شدن زمین های کشاورزی، بهبود وضعیت مدیریت مزرعه، سهولت آبیاری و افزایش راندمان و همچنین افزایش سطح زیر کشت ذکر کرد.

وی گفت: عمده طرح های مدیریت آب و خاک و فنی و مهندسی در چهار قطب کشاورزی استان هرمزگان شامل شهرستان های میناب، رودان، حاجی آباد و بندرعباس اجرا شده است.

۸۵درصد از هزینه آبیاری نوین را دولت و ۱۵درصد باقی مانده را نیز بهره برداران با دریافت تسهیلات ارزان قیمت تامین و پرداخت می کنند.

وسعت زمین های کشاورزی هرمزگان ۱۵۴هزار هکتار با تولید سالانه دو میلیون و۴۰۰ هزار تن محصول باغی و زراعی اعلام شده است./ایرنا

 (لینک)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد