×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

آخرین اخبار سایت

true
    امروز  شنبه - ۲۷ بهمن - ۱۳۹۷  
true
true
مهارتهای زندگی/ راهکارهای سودمند برای کنترل خشم

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان، خشم امری اجتناب ناپذیر است که برای بقا و پایداری انسان ها ضرورت دارد و آن را می توان نوعی هیجان روحی و یا عکس العمل طبیعی دانست که به افراد در هنگام خطر و یا تهدید اجازه دفاع از خود را می دهد.

کنترل خشم یکی از مهارت های زندگی است که فراگیری آن باعث کنترل بیشتر بر خود در هنگام عصبانیت می شود.

۱- استفاده از واگویه های مثبت

جملاتی که افراد به خودشان می گویند «واگویه» نامیده می شوند. واگویه را می توان خودتلقینی هم نامید که این می تواند شامل مثبت اندیشی و مثبت نگری و حتی منفی بافی باشد. برای رهایی از خشم استفاده از واگویه های مثبت مانند “آرام باش و آرام باقی بمان” ، “عصبانی شدن کمکی به من نمیکنه” ، “خونسرد باش و فکرت را به کار بینداز” و … می تواند مفید و ثمربخش باشد. اگر با این واگویه ها موفق به کنترل خشم شدید برای خود پاداشی در نظر بگیرید حتی تشویق کلامی مثل “روز به روز بهتر می توانم خشمم را کنترل کنم” ، ” از اینکه دیگران نمی توانند با خشمگین کردن، مرا به هم بریزند خوشحالم” و…

همپنین مطالعه کنید:  مراسم تودیع و معارفه رییس اداره آب شهرستان بستک

۲- اشعار و یا جملات آرامش بخش بخوانید

هنگامی که احساس می کنید در موقعیت ناخوشایندی قرار گرفته اید و این موضوع شما را ناراحت و عصبانی می کند، برای کاهش خشم و عصبانیت می توانید عباراتی مانند: “این نیز بگذرد” ، “همه چیز درست می شود” ، “زندگی جویبار خاطره هاست تلخ و شیرین زندگی زیباست” و…  را زمزمه نمایید.

۳- شمارش اعداد

هنگامی که عصبانی هستید شروع کنید به شمارش اعداد، این کار باعث می شود قدری از موقعیت تنش زا فاصله بگیرید و از شدت فشارهای منفی بر شما کاسته شود.

۴- نفس عمیق بکشید

عموماً خشم یک پدیده صرفاً روانی نیست و اجزای جسمانی و فیزیولوژیک نقش مهمی در بروز آن ایفا می کنند. از متغیر های جسمانی که هنگام بروز خشم و بعلت فعالیت دستگاه سمپاتیک افزایش می یابند می توان به فشار خون، ضربان قلب، تعداد نفس ها و حتی دمای بدن اشاره نمود. در بین متغیرهای اشاره شده، بر روی تنفس بهتر می توان تمرکز و به وسیله دم و بازدم عمیق فعالیت آن را کنترل کرد. معمولا با تنفس عمیق می توان عوامل فیزیولوژیک موثر در تشدید خشم را کنترل نمود. بنابراین هنگام بروز عصبانیت همواره به تنفس عمیق توصیه می شود.

همپنین مطالعه کنید:  پیش بینی برداشت ۶۰ تن حنا از زمین‌های زیر کشت هرمزگان

۵- موسیقی گوش بدهید

گوش دادن به موسیقی های آرامش بخش می تواند تا حدود زیادی به شما در کنترل خشمتان کمک کند. با شنیدن موسیقی اعصاب خرد شده شما تسکین می یابد و شما آرام می شوید.

۶- ایجاد حواس پرتی و مشغول کردن ذهن به موضوعی دیگر

ایجاد حواس پرتی و مشغول کردن ذهن به موضوعاتی دیگر همیشه جواب می دهد چه در مورد خودتان و چه در مورد دیگران، اگر فردی از موضوعی ناراحت است توصیه می شود ذهن وی را با موضوعات دیگر درگیر نمایید و پس از کاهش شدت خشم می توان برای رفع دلیل عصبانیت نیز چاره جویی نمود.

۷- خروج از موقعیت تنش زا

اگر تداوم حضور شما در یک مکان خاص موجب افزایش خشم و عصبانیت تان می شود و ممکن است به خود و یا دیگران آسیب برسانید، بهتر است به سرعت مکان و موقعیت تنش زا را ترک کنید. هنگامی که موقعیت تنش زا را ترک می کنید به خودتان فرصت فکر کردن خواهید داد و می توانید با دید وسیعتری به مسئله ای که موجب ناراحتی تان شده است فکر کنید و راهکارهای بهتری بیابید. شما می توانید حتی برای چند دقیقه از موقعیت خارج شوید و قدمی بزنید، آبی بنوشید و هوای تازه ای استشمام کنید و سپس با کنترل بیشتر بر روحیات تان به موقعیت بازگردید.

همپنین مطالعه کنید:  خرید تضمینی 49000 تن گندم از کشاورزان هرمزگانی

۸- روحیه خود را قوی کنید

در داستان های مختلف از افراد بزرگ می بینیم که با آرامشی مثال زدنی با موقعیت های تنش زا برخورد کرده اند که این نوع برخورد نشان از روح و روحیه قوی آن افراد دارد. پرداختن واقعی و حقیقی به معنویات در تقویت روح موثر است.

همچنین پرداختن به ادعیه و زیارات به ویژه زیارت آل یاسین نیز توصیه شده است که البته با توجه و از دل خوانده شود.

ضمناً آیت الله بهجت نیز فرموده بودند صلوات بفرستید با توجه به قصد حل مسئله خشم و عصبانیت این هم خوبست.

به یاد داشته باشید در هنگام عصبانیت نه سخنی بگویید، نه تصمیمی بگیرید و نه اقدامی بکنید. چراکه اول خشم دیوانگی و آخر آن پشیمانی است.

منبع: مجله آبی (BlueMag.ir)

true
true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true