هرمزبان: استاندار هرمزگان گفت: برای گذر از بحران بی آبی در بندرعباس ۱۱۰ میلیارد ریال بودجه از اعتبارات تملک دارایی استان اختصاص یافت .

هرمزبان: استاندار هرمزگان گفت: برای گذر از بحران بی آبی در بندرعباس ۱۱۰ میلیارد ریال بودجه از اعتبارات تملک دارایی استان اختصاص یافت .
به گزارش پایگاه خبری هرمزبان به نقل از  خبرگزاری صداوسیما ؛ جادری امروز در نشست شورای بحران هرمزگان افزود : وزارت نیرو حتی یک ریال اعتبار هم برای طرح تامین آب آشامیدنی بندرعباس اختصاص نداده است.
استاندار هرمزگان با بیان اینکه بندرعباس بحرانی ترین شهر کشوراز لحاظ کمبود آب است گفت : اعتبارات استانی دیگر بیش از این پاسخگوی حل مشکل آب بندرعباس نیست و مدیران دستگاه های اجرایی باید جذب اعتبارات بیش تر را از طریق وزارتخانه های مربوطه پیگیری کنند.
جادری افزود : برای برطرف کردن مشکل کم آبی در بندرعباس، شبکه اضطراری تامین آب بندرعباس و بندرخمیر از پایین دست سد شمیل و نیان نیز اجرا شده است.
با بهره برداری از این شبکه ، ۵۰۰ تا ۶۰۰ لیتر در ثانیه به آب بندرعباس و بندرخمیر اضافه و این آب جایگزین بخشی از آب سد میناب شد .
استاندار هرمزگان گفت : با وجود تلاش های بسیار، به سبب گسترده بودن بحران کم آبی در هرمزگان، شاهد خشک شدن باغهای کشاورزان میناب به دلیل کم آبی هستیم.
جادری افزود: هرمزگان استان ۳۱ و آخر کشور از لحاظ میزان بارندگی است و با کاهش ۶۵ درصدی میزان بارندگی در استان نسبت به سال آبی گذشته مواجه هستیم.
وی گفت: هدر رفت آب در استان در شرایط بحرانی کمبود آب در هرمزگان، قابل پذیرش نیست و باید هر چه سریعتر جلوی این هدررفت را گرفت وشبکه ها توزیع اصلاح شود.
استاندار هرمزگان افزود : استفاده از آب آشامیدنی شهری برای آبیاری چمن و فضای سبز در شرایطی که استان با بحران بی آبی روبروست جایز نیست وشهرداری باید برای آبیاری فضای سبز و کشت چمن چاره اندیشی کند.
جادری همچنین رسیدگی و قطع انشعابات آب پرمصرف و بدون مجوز را از شرکت آب و فاضلاب استان خواستار شد.
استاندار هرمزگان با تاکید بر اینکه احداث آب شیرین کن نیز باید جدی گرفته شود، گفت: در بخش کشاورزی نیز باید به سمت اصلاح الگوی کشت و آبیاری تحت فشار و ایجاد تحول و دامداری نوین برویم.
۱۶سال خشکسالی و کم آبی در هرمزگان موجب خشک شدن ۳۶۵حلقه چاه آب آشامیدنی، ۱۸دهنه چشمه و قنات ، ۱۰۰ حلقه چاه و کاهش آب ۱۳۵حلقه چاه بین۳۰ تا ۷۰ درصد شده است.
شهر بندرعباس مرکز استان هرمزگان به همراه دو شهر بزرگ دیگر در کشور از نظر تامین آب آشامیدنی در وضعیت قرمز قرار دارند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد