هرمزبان:مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری هرمزگان گفت: طرح جگین ـ بشاگرد به یک‌هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که در صورت تامین اعتبار این طرح، می‌توانیم آب شرب با کیفیت در اختیار مردم بشاگرد قرار دهیم.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان،امین قصمی بعدازظهر امروز در نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد صنعت آب و فاضلاب استان با نمایندگان مردم هرمزگان در مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: در حال حاضر نیاز آبی شهرهای استان ۴ هزار و ۱۹۵ لیتر بر ثانیه بوده در حالی که میزان تولید آب در سه ماه اول سال ۹۵، ۳ هزار و ۲۹۱ لیتر بر ثانیه است و حدود ۹۰۰ لیتر بر ثانیه کمبود آب داریم.

وی در این نشست که با هدف بیان چالش‌های این صنعت و استفاده از ظرفیت نمایندگان برگزار شده بود با تصریح بر اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه، ظرفیت منابع آبی استان بایستی به ۶ هزار و ۸۰۰ لیتر بر ثانیه افزایش یابد، گفت: این شرکت در قالب برنامه جامع مدیریت مصرف و تامین آب با تکیه بر راهکارهای مصرف بهینه، طرح‌هایی را برای رفع بخش اعظم کمبود فعلی و رفع نیازهای آبی آتی تعریف نموده است.

بهره مندی ۱۵۰ روستای شرق با تکمیل فاز ۲ طرح جگین ـ جاسک

مدیرعامل آبفای شهری هرمزگان گفت: این طرح‌ها شامل؛ احداث خط انتقال جگین به جاسک، احداث و راه‌اندازی آب شیرین‌کن بندرعباس، احداث خط انتقال آب از خط محرم و احداث آب‌شیرین‌کن در منطقه چارک به شهرستان بستک و جناح، آب‌شیرین‌کن سیریک و گروک، آبرسانی از سد شمیل به شهرهای تخت و قلعه قاضی است که در مجموع با ظرفیت تولید آب به میزان یک هزار و ۸۵۰ لیتر بر ثانیه را در دست اجرا می‌باشد.

قصمی با اشاره به اهمیت تکمیل طرح آبرسانی جگین ـ جاسک که فاز اول آن در بهمن ماه سال ۹۴ بهره‌برداری شد، گفت: هم اکنون این طرح ۷۳ درصد پیشرفت داشته که با تکمیل فاز دوم آن، ۱۵۰ روستای شرق استان از نعمت آب بهره‌مند خواهند شد.

به گفته وی، طرح جگین ـ بشاگرد نیز در افق سال ۱۴۱۵ برای جمعیت ۷۰ هزار نفر پیش بینی شده که ۸۵ درصد آن را جمعیت روستایی است و در صورت تامین یک‌هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز این طرح می‌توانیم طی ۱۲ ماه آینده بدون احداث تصفیه خانه، آب شرب با کیفیت در اختیار مردم بشاگرد(سردشت و گوهران) قرار دهیم.

اجرای پروژه‌های آبرسانی در اولویت آبفای هرمزگان

مدیرعامل آبفای شهری هرمزگان در ادامه، شهرستان بستک را از جمله شهرهای بحرانی خواند و گفت: در همین راستا؛ احداث خط انتقال چارک به بستک و روستای حدفاصل به روشBOT و تامین آب شهر بستک با اجرای خط انتقال آب از کوهیج تا فشارشکن، ازجمله پروژه‌های اقتصاد مقاومتی غرب استان بوده که ضروریست که در سال ۹۵ به بهره‌برداری برسد.

قصمی همچنین با اشاره به چالش محدودیت منابع آبی و کم آبی استان به‌ویژه شهرهای مرکز استان، گفت: مرمت و بازسازی تصفیه خانه آب بندرعباس، احداث آبشیرین‌کن شهر بندرعباس، تامین آب شهر تخت و قلعه قاضی و ترمیم و بازسازی مخازن ذخیره شهر بندرعباس از پروژه‌های اولویت دار این شرکت است که با توجه به اهمیت تامین کیفیت و بهداشت آب شرب، بازسازی مخازن دامایی بسیار ضروری است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری فارس (hbref.ir/b6)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد