هرمزبان: مدیرعامل شرکت منابع آب ایران گفت: هم اکنون ۱۱۹ سد در کشور در دست ساخت است که از این تعداد، ۲۴ سد تا اوایل سال آینده آبگیری شده و به بهره برداری می رسد.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان به نقل از ایرنا، محمد حاج رسولی ها بعدازظهر پنجشنبه در نشستی با مسوولان حوزه آب هرمزگان اظهار داشت: ظرفیت آب این سدها دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون مترمکعب است که به منظور تامین آب شرب در دست ساخت هستند.

مشاور وزیر نیرو با بیان این که در ۱۰ سال گذشته میزان بارندگی در کشور از ۲۵۰ میلی متر به ۲۰۳ میلی متر کاهش یافته است، افزود: میزان بارش ها در کشور نسبت به دوره دراز مدت، ۲۰ درصد و نسبت به سال گذشته، ۱۴ درصد کاهش دارد.

وی خاطرنشان کرد: کاهش شدید بارندگی ، تغییر اقلیم و تغییر درجه حرارت در سالهای اخیر و تغییر نوع نزولات از مهمترین دلایل کاهش منابع آبی کشور است.

حاج رسولی ها تصریح کرد: منابع آب های زیر زمینی نیز از ۱۲۳ میلیارد متر مکعب به ۸۸ میلیارد متر مکعب کاهش یافته که سالانه پنج تا شش میلیارد متر مکعب اضافه برداشت می شود که قابل برگشت نیست.

مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان این که شرایط کنونی می طلبد که با دقت بیشتری فعالیت شود، یکی از کارهای این وزارتخانه در سالجاری را تعادل بخشی به منابع آب های زیر زمینی اعلام کرد.

وی بیان داشت:در همین راستا در هر استان دو تا سه دشت با کمک کشاورزان و تشکل های کشاورزی انتخاب شده و برنامه کاملی در خصوص مدیریت بخش منابع آب و سفره های زیر زمینی ساماندهی می شود.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد