هرمزبان:رییس جهاد دانشگاهی هرمزگان با بیان اینکه یکی دیگر از بحث هایی که جهاد در زمینه آب پیگیر آن است تامین آب از منابع نامتعارف است، گفت: هدف جهاد استان است که با توجه به کمبوداتی که کشور و استان در مسئله آب با آن مواجه است بومی سازی فناوری ساخت آبشرین کن ها و استفاده از دستگاه های تولید آب از رطوبت هوا، راه حلی برای عبور از این بحران است.

هرمزبان:رییس جهاد دانشگاهی هرمزگان با بیان اینکه یکی دیگر از بحث هایی که جهاد در زمینه آب پیگیر آن است تامین آب از منابع نامتعارف است، گفت: هدف جهاد استان است که با توجه به کمبوداتی که کشور و استان در مسئله آب با آن مواجه است بومی سازی فناوری ساخت آبشرین کن ها و استفاده از دستگاه های تولید آب از رطوبت هوا، راه حلی برای عبور از این بحران است.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان، سهیل دادخواه در نشست خبری که به مناسبت سالروز تاسیس جهاد دانشگاهی برگزار شد، در خصوص اهداف و برنامه های جهاد دانشگاهی اظهار کرد: یکی از بحث هایی که جهاد در زمینه آب پیگیر آن است تامین آب از منابع نامتعارف است.

وی با بیان اینکه در همین راستا جلسات متعددی را با مسئولین استانی برگزار کردیم، افزود: با شناسایی و برگزاری این جلسات به این نتیجه رسیدیم که اصلی ترین مسئله در استان معضل آب است به همین منظور راه اندازی پژوهشکده با عنوان آب را در دستور کار خود داریم.

دادخواه عنوان کرد: در اکثر استان های دیگر پژوهشکده آب وجود دارد اما تمام تحقیقاتی که انجام می دهند متناسب با اقلیم شهر آنها است در حالی که بازار آنها در استان هرمزگان  قرار دارد با این وجود راه اندازی این پژوهشکده با مرکزیت و اساس قراردادن شرایط اقلیمی باعث خواهد شد ما زود تر به هدف مان در زمینه آب دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه بومی سازی آب شیرین کن ها یکی از اهداف جهاد است، اضافه کرد: توانایی انجام این کار توسط تیم جهاد دانشگاهی وجود دارد.

دادخواه گفت: تولید و ساخت دستگاه های تامین آب از شرجی یکی دیگر از اهداف مهم جهاد دانشگاهی است که در کشورهای دیگر تجاری سازی شده است.

این مقام مسئول افزود: موضوع استفاده از رطوبت هوا برای تولید آب موضوع جدیدی نیست اما در کشور زیاد جدی گرفته نشده است به همین منظور جهاد دانشگاهی با توجه به کمبودات جدی که کشور و استان در زمینه آب با آن مواجه است در حال پیگیری این موضوع است.

وی با بیان اینکه در کشورهای خارجی این موضوع به مرحله تجاری سازی رسیده است، گفت: در داخل کشور عده‌ای نمونه هایی از دستگاه های تولید آب از رطوبت را ساخته اند اما تاکنون به مرحله تجاری سازی نرسیده است و یکی از مسائلی هم که در ساخت نمونه داخلی با آن رو به رو هستیم اختلاف میزان تولید روزانه آب دستگاه‌های داخلی نسبت به نمونه های خارجی است.

دادخواه با اشاره به اینکه این دستگاه های تولید آب از رطوبت در سه حجم هستند، افزود: خانگی، نیمه صنعتی و صنعتی سه حجم متفاوت این دستگاه هستند که نمونه خانگی آن روزانه ۲۰ لیتر، نمونه نیمه صنعتی این دستگاه روزانه یک هزار و ۵۰۰ لیتر و صنعتی آن دو هزار و ۵۰۰ تا سه هزار لیتر در روز تولید آب دارد.

رییس جهاد دانشگاهی هرمزگان در مورد کیفیت آب تولید شده از این دستگاه ها گفت: آبی که از این دستگاه ها بدست می آید از کیفیت مطلوب برخوردار است.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع با تاکید امام جمعه بندرعباس و استاندار هرمزگان، از طریق جهاد دانشگاهی در حال پیگیری است و روی نمونه های خانگی این دستگاه ها نیز در حال فعالیت است و به دنبال این هستیم که در این خصوص به استانداردهای بین الملل برسیم این حالی است که استاندار هرمزگان تاکید ساخت تعدادی از این گونه دستگاه را جهت تامین آب شرب برخی از روستاهای استان را داشته است.

دادخواه با تاکید بر اینکه دستگاه های دیگر باید در این زمینه همکاری کنند، گفت: نیاز داریم که مدل های دستگاه خارجی تولید آب از شرجی را به داخل بیاوریم و فناوری آنها را به فناوری خودمان اضافه کنیم تا در نهایت محصولی که ارائه می شود در رده جهانی باشد.

وی افزود: با توجه به اینکه جهاد دانشگاهی خود هیچ بودجه ای برای این کار در دست ندارد در حال حاضر مسائل مالی و بودجه یکی از اصلی ترین مشکلات است و به علت همین محدودیت های بودجه ای حرکت جهاد در این عرصه آهسته شده است و اگر مسئولین حمایت کنند قطعا ظرف مدت بسیار کوتاهی این توانایی را داریم که نمونه های خارجی را بومی سازی کنیم.

وی با بیان اینکه این نهاد در زمینه صرفه جویی آب نیز برنامه های اساسی دارد، بیان کرد: در زمینه صرفه جویی سعی ما بر این است که این موضوع را از دستگاه های اجرایی آغاز کنیم و برای اولین بار به عنوان یک نهاد انشعاب شهری خود را جدا کنیم این به نوعی خودکفایی جهاد دانشگاهی از آب شهری است.

دادخواه اظهار کرد: یکی دیگر از اهداف جهاد که تا چند وقت آینده به آن خواهد رسید این است که در زمینه آب خودکفا شود و در حال حاضر نیز برای فضای سبز محیط این نهاد نیز از آب شرب شهری استفاده نمی کند و در این خصوص چند دستگاه داریم که از شرجی و رطوبت محیط استفاده می کنیم و تلاش بر این است که بعد از خودکفایی جهاد دانشگاهی این موضوع را در سایر دستگاه های اجرایی استان پیاده کنیم.

 

منبع: خبرآنلاین(لینک)

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد