هرمزبان:وزیر نفت عصر امروز در بازدید از پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس گفت : مرحله نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس اوایل سال آینده وارد مدار می شود.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان، بیژن نامدار زنگنه افزود : برای ساخت مرحله نخست این پالایشگاه اکنون نزدیک به ۳ میلیارد و دویست میلیون دلار هزینه شده و ۵۰۰ میلیون دلار دیگر نیاز است.

وزیر نفت افزود : با راه اندازی مرحله نخست پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس در سال ۹۵،کشوربا تولید ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو چهار، خودکفا می شود.

وی گفت : اکنون ۷۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه برای ساخت پالایشگاه تصویب شده است.

پالایشگاه نفت ستاره خلیج فارس با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه میعانات گازی درروز بزرگترین پالایشگاه در جهان است.

مدیر عامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت : : در مرحله اول راه اندازی این پالایشگاه ۱۲ میلیون لیتر بنزین یورو چهار تولید می شود و پس از آن در ۳ مرحله ظرفیت تولید بنزین این پالایشگاه به ۳۶ میلیون لیتربنزین ، ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر گازوئیل ، ۴ میلیون لیتر سوخت جت و ۳ هزار و ۸۰۰ لیتر ال پی جی می رسد.

ادیب گفت : با برنامه ریزی انجام شده این پالایشگاه تا پایان سال آینده به بهره برداری کامل می رسد.

وی گفت : با بهره برداری از این پالایشگاه برای ۱۰ هزار نفر به صورت مستقیم و۳۰هزار نفر به صورت غیر مستقیم شغل ایجاد می شودو ایران به صادر کننده بنزین و میعانات گازی تبدیل می شود.

محمد علی دادور قائم مقام مدیر عامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز گفت : خوراک این پالایشگاه روزانه ۳۶۰ هزار لیتر میعانات گازی است که با یک خط لوله ۳۶ اینچی به طول ۳۸۸ کیلومتر از عسلویه تامین می شود و برای ساخت این خط لوله ۲۶۰ میلیون یورو هزینه شده است. ساخت بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی جهان در سال ۱۳۸۴ آغاز شد.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کد خبر: ۳۹۱۷

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد