هرمزبان:با وجود اراضی بسیار زیاد و بایر در اطراف روستاها در هرمزگان‏، جوانان روستاهایی همانند برکه‌ سفلین در کنار صدها روستای دیگر برای دریافت زمین مسکونی همواره دچار مشکلات عدیده‌ای هستند.

هرمزبان:با وجود اراضی بسیار زیاد و بایر در اطراف روستاها در هرمزگان‏، جوانان روستاهایی همانند برکه‌ سفلین در کنار صدها روستای دیگر برای دریافت زمین مسکونی همواره دچار مشکلات عدیده‌ای هستند.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان به نقل از گزارش خبرگزاری فارس از غرب هرمزگان‏، برخلاف تصورات پیرامون فراهم و کافی بودن اراضی در روستاهای این منطقه از هرمزگان‏، منتها اغلب جوانان برای ساخت منازل مسکونی در بعد زمین با مشکل مواجه هستند.

تقاضا برای قرار دادشتن منازل جدید در جوار و یا بافت کنونی‌ روستاها یکی از مسائلی است که از پراکندگی روستاها جلوگیری و به باقی ماندن المان‌های روستایی و فرهنگی کمک می‌کند.

در روستاها معمولا اراضی نزدیک‏، مجاور و پیرامونی روستاها معمولا در دست مالکان معدود است‏، این در حالیست که بخشی دیگر از اراضی روستاها نیز با کاربری کشاورزی شناخته می‌شود.

این امر تهیه زمین برای ساخت مسکن توسط جوانان اینگونه روستاها را با مشکل روبرو کرده و درخواست برای دریافت اراضی دولتی از نهادهای همانند منابع طبیعی و بنیاد مسکن همواره مطرح است.

محمد بحری رئیس شورای اسلامی «برکه سفلین» در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرلنگه ضمن گلایه از عدم واگذاری زمین مسکونی به جوانان روستا به بهانه‌های غیر موجه گفت: روند عدم واگذاری زمین باعث شده بسیاری از جوانان برای ادامه زندگی روستاها یا شهرهای دیگر را انتخاب کنند و این موضوع به بافت فرهنگی روستا لطمه‌های زیادی وارد کرده است.

۳۶ سال است که در برکه‌سفلین زمین واگذار نشده است

 

رئیس شورای اسلامی «برکه سفلین» یکی از دلایل مهاجرت جوانان از روستا را عدم واگذاری ۳۶ ساله زمین مسکونی در روستا دانست و خواستار رفع این مشکل شد.

وی اضافه کرد: روستای «برکه سفلین» از سه جهت شرق، غرب و جنوب به زمین‌های کشاورزی محصور است و فقط از طرف شمال روستا امکان واگذاری وجود دارد که آن هم به بهانه دو قسمت شدن روستا هیچ‌گونه واگذاری صورت نمی‌گیرد.

رئیس شورای اسلامی برکه سفلین گفت: این روستا در ۴۵ کیلومتری بندرلنگه به عنوان مرکز شهرستان قرار دارد و ۵۶۰ نفر در آن زندگی می‌کنند اما ادامه این روند وضعیت را برای مردم با چالش مواجه کرده است.

بحری ادامه داد: تاکنون مراجعات زیادی به روستاها داشته‌ایم اما همیشه جواب مسئولان این بوده که قرار است روستا به دو قسمت تبدیل شود و لذا واگذاری زمین مورد تأیید کارشناسان نیست.

رئیس شورای اسلامی روستای برکه سفلین در پایان گفت: بسیاری از این مهاجرت‌های اجباری مشکلاتی را در زمینه‌های مختلف برای مردم بوجود آورده و ما این را در راستای کوچ اجباری ساکنین روستا می‌دانیم و از مسئولان شهرستانی و استانی خواستار پیگیری این موضوع هستیم.

حال انتظار می‌رود مسئولان مربوطه در باب واگذاری اراضی به روستاییان برای ساخت منازل و واحدهای مسکونی جدید‏، تدابیر لازم را به کار گیرند‏، چرا که در برخی از روستاها گاها مشاهده می‌شود که اراضی با قیمت‌های غیرمنطقی در رویه‌ای غیر رسمی قیمت‌گذاری و متقاضیان مجبور به خرید آن‌ هستند./خبرگزاری فارس

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد