هرمزبان:مدیر کل کمیته امداد هرمزگان گفت: ۲۹ هزار کودک بدسرپرست در این استان در قالب طرح محسنین حمایت و پوشش داده می‌شوند.

هرمزبان:مدیر کل کمیته امداد هرمزگان گفت: ۲۹ هزار کودک بدسرپرست در این استان در قالب طرح محسنین حمایت و پوشش داده می‌شوند.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان،مرتضی موصلی امشب در نشستی مرتبط با حمایت از ایتام و حامیان‏، اظهار داشت: انسان در نظام اجتماعی اسلام دارای ارزش والایی بوده و حفظ حرمت و کرامت او بر همگان واجب است و خداوند رحمان دوست دارد که همه بندگانش در عزت به سر برند، از سوی دیگر خداوند متعال خواسته است تا نیاز محرومان بدست هم‌نوعانشان و به قصد قرب و رضایت پروردگار برطرف گردد و همگان در امر انفاق و نیکوکاری مشارکت کرده تا زمینه زندگی عزت‌مندانه برای همه آحاد جامعه فراهم گردد.

وی افزود: در کنار فرزندان محروم از نعمت پدر، نوگلان دیگری هم هستند که تقدیر به گونه‌ای دیگر آنان را از وجود این پشتوانه عظیم بی‌بهره نموده است پدرانی که علی‌رغم میل باطنیشان به دلیل بیماری، کهولت، از کار افتادگی و گسستن از فضای پر مهر خانوادگی توان اداره زندگی خود را نداشته و با تامین معیشت خانواده بر دوش زنان سرپرست خانوار نهاده شده است.

موصلی تصریح کرد: به منظور جاری ساختن اهداف متعالی ارزش‌های اصیل اسلامی و جوشش رافت و الفت بین اقشار مختلف مردم با اجرای طرح محسنین شرایطی فراهم گردیده تا خیران و نیکوکاران به نیازمندترین خانواده‌ها مساعدت کنند.

این مسئول افزود: نیکوکاران و خیران‏، با واریز ماهیانه مبلغی هر چند کم می‌توانند نیات خیرخواهانه خود را جامه عمل پوشانده و تصنیف مهربانی را در وجود فرزندان محروم زمزمه کنند.

وی خاطر نشان کرد: با استفاده از این مفاهیم بلند اعتقادی و ارزشی طرحی دیگر مبتنی بر باورهای ایمانی مردم نیکوکار و خیر کشورمان پا به عرصه حیات نهاده که همانند طرح اکرام ایتام و مبتنی بر روش‌های این طرح پر برکت، به دنبال رسیدگی به امور نیازمندان جامعه با ویژگی‌های اجتماعی و اقتصادی خاص، همانند سالمندان، کودکان، بیماران، از کار افتادگان، زنان سرپرست خانواده و در یک کلام خانواده‌های نیازمند است.

موصلی یادآور شد: این طیف از اقشار تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) علی‌رغم دریافت خدمات اولیه از این نهاد فاقد امکانات افزون‌تر برای تامین نیازهای اساسی و حیاتی خود بوده و ضرورت رسیدگی ویژه به امور آنان با استفاده از کمک‌های مردم خیر و نوع‌دوست در مقطع کنونی محسوس می‌باشد.

وی اظهار داشت: طرح اکرام ایتام، با هدف رسیدگی به نیازهای مادی و معنوی فرزندان محروم از نعمت پدر اجرا شد و به دلیل همسویی و همخوانی این طرح گرانمایه با انگیزه‌ها و خواست‌گاه انسانی و فطری بشر و مطابقت با اعتقادات مردم متدین ایران اسلامی، شاهد میلاد انفاق و احسان مبارکی در اقصی نقاط کشور گشتیم و به مرور زمان مرزهای فکری و جغرافیایی را در نوردیده و در اقصی نقاط گیتی با پیوند قلب‌های حامیان و ایتام گستره آن فرآگیر شد.

به گفته موصلی کسب رضای الهی، احیای سنت‌های حسنه، پیشگیری از آسیب‌های فردی و اجتماعی ایتام و نیز ارتقا عزت نفس و امید آفرینی در آنان از جمله اهداف متعالی این طرح است که انعکاس صمیمیت و همراهی حامیانی که تصنیف مهربانی را زمزمه کرده‌اند روشنی بخش وادی تکریم ایتام بوده است.

مدیر کل کمیته امداد امام خمینی (ره) هرمزگان عنوان کرد: طرح «محسنین»، از جمله طرح‌هایی است که کمیته امداد امام خمینی (ره) به منظور استفاده از مشارکت مردمی در رسیدگی به نیازمندان اجرا می‌کند که بیشترین استقبال از این طرح توسط مردم عزیز کشورمان، در ایام ماه مبارک رمضان به خصوص در شب‌های قدر انجام می‌شود.

وی به اهداف این طرح اشاره کرد و گفت: توسعه انفاق و اکرام در جامعه، یاری‌رسانی به فرزندان نیازمند غیر یتیم و بهبود وضعیت معیشتی، تحصیلی و درمانی آنان، بهره‌گیری از نیات خیرخواهانه نیکوکاران به عنوان حامیان و نیروهای افتخاری در امر حمایت نیازمندان، ایجاد شبکه اجتماعی از خیران و نیکوکاران در راستای رسیدگی به نیازمندان از جمله اهداف اجرای طرح محسنین می‌باشد.

موصلی یادآور شد: از اهداف ملی این طرح می‌توان به بسترسازی جهت ریشه‌کنی فقر در جامعه، کاهش آلام روحی و ذهنی خانواده‌های نیازمند، حفظ عزت نفس خانواده‌های نیازمند قبل از درخواست، ارتباط عاطفی بین دو قشر برخوردار و غیر برخوردار جامعه، تبدیل باورهای ملی و همسو در جامعه با باورهای استراتژیک نظام اشاره کرد.

وی در پایان اظهار داشت: در استان هرمزگان ۲۹ هزار فرزند بدسرپرست در طرح محسنین هستند که تاکنون بیش از ۴۵۰ نفر حامی برای هزار نفر از کودکان نیازمند جذب و تحت حمایت قرار گرفته‌اند./خبرگزاری فارس

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد