×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

false
true
true
راهکارهای توسعه گردشگری در سیریک تدوین شد

محمد حمزه در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه سیریک قطب گردشگری سواحل مکران است بیان داشت: راهکارهای گسترش گردشگری سواحل شهرستان سیریک با هدف توسعه پایدارگردشگری تدوین شده است.

مشاور عالی حوزه گردشگری شرق هرمزگان گفت: منابع ارزشمند اکولوژیکی، تنوع زیستی و فعالیت های اقتصادی مناطق ساحلی را به یکی از حساس ترین و ارزشمندترین مناطق گردشگری درجهان امروز تبدیل کرده است.

وی ابرازداشت: طی دهه های اخیر بهره برداری نادرست از منابع ارزشمند اغلب مناطق ساحلی را با وضعیتی بحرانی و خطرناک مواجه ساخته و مسائلی نظیر تغییرات خط ساحلی، نابودی زیستگاه های ساحلی و به خطرافتادن بهداشت وسلامت جوامع انسانی را تهدید می کند بهترین راه برای حل مشکلات توسعه پایدارگردشگری است.

حمزه تصریح کرد: توسعه پایدار به معنای سنتی نگهداری منابع و استفاده عاقلانه از مناطق گردشگری که می توان با این روند تغییرات اقتصادی و اجتماعی ایجاد کرد و با استفاده از این ظرفیت ها به توسعه و بالندگی حوزه گردشگری کمک کرد.

نماینده میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری سیریک خاطرنشان کرد: تقریباً تمام روستاهای شهرستان سیریک توان بالقوه ای برای ارائه گردشگری ساحلی برخوردار هستند و برای احیا و جذب بیشتر گردشگری این امر مستلزم برنامه ریزی، سازماندهی و سرمایه گذاری است.

وی با بیان اینکه صنعت گردشگری در بعضی از کشورها به عنوان صنعت اول به حساب می آید و در کشور ما به عنوان صنعت سوم محسوب می شود اظهارداشت: حوزه گردشگری فرابخشی است و برای رونق و جذب بیشتر توریسم و گردشگر باید میان بخش های مختلف هماهنگی و برنامه ریزی صورت پذیرد تا به نتیجه مطلوب و اثر بخش برسیم.

مشاورعالی حوزه گردشگری اضافه کرد: صیانت از سواحل و گردشگری و راهبردهای ساماندهی به منظور تدوین جامع در ۱۴ آیتم تدوین شده است.

حمزه توسعه فعالیت های اقتصادی سازگار با ظرفیت های زیست محیطی مناطق ساحلی، ایجادهماهنگی و همسویی و شفاف سازی در قوانین و مقررات ناظر بر فعالیت های بخش های دولتی، تعاونی و خصوصی، ممنوع نمودن استفاده های اختصاصی از حریم سواحل و تامین دسترسی همگانی به آن، ایجاد زمینه مشارکت همگانی در ساماندهی مناطق ساحلی، حفاظت و احیای زیست بومهای ساحلی و دریایی(بااولویت تالاب بین اللملی آذینی)، جلوگیری از تخریب و آلودگی محیط زیست مناطق ساحلی(به ویژه پارک های ساحلی)، استقرار نظام یکپارچه اطلاعات ساحلی روستاها و سه شهر ساحلی شهرستان برشمرد.

نماینده میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری  سیریک  ارتقاءظرفیت های مقابله با مخاطر محیطی و حوادث غیرمترقبه، قانونمند کردن شیوه بهره برداری، استقرار فعالیت ها و ساخت و سازها در مناطق ساحلی همراه با ایجاد بسترهای حقوقی لازم، تامین امنیت جوامع و فعالیت های مستقر در مناطق ساحلی، برقراری نظام های حقوقی و مالی ویژه در مناطق ساحلی برای هدایت فعالیت های توسعه و ارتقای نقش روستاهای ساحلی شهرستان در همکارهای منطقه ای براساس منافع شهرستان، فرهنگ سازی استفاده مناسب از سواحل و دریا و پایش و ارزیابی مستمر فعالیت ها و اقدامات مناطق ساحلی را از جمله آیتم های توسعه گردشگری دانست.

true
برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

true
true
true

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد


true