هرمزبان:عالی ترین مقام حوزه دریایی و بندری هرمزگان از تخلیه و بارگیری حدود ۲۰ میلیون تن انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی در بنادر تجاری این استان طی سه ماهه سال ۹۴ خبر داد.

هرمزبان:عالی ترین مقام حوزه دریایی و بندری هرمزگان از تخلیه و بارگیری حدود ۲۰ میلیون تن انواع کالاهای نفتی و غیرنفتی در بنادر تجاری این استان طی سه ماهه سال ۹۴ خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان،ابراهیم ایدنی که در جمع شورای معاونین اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان سخن می گفت، ضمن ارایه گزارشی از عملکرد سه ماهه نخست بنادر تجاری این استان طی سال ۹۴، اظهار کرد: طی این مدت، در مجموع ۱۹ میلیون و ۹۱۶ هزار و ۱۸۲ تن کالای نفتی و غیر نفتی از طریق بنادر تجاری استان تخلیه و بارگیری شده است.
 
وی ادامه داد: از کل عملیات انجام شده در سطح بنادر استان طی این مدت، ۱۲ میلیون و ۷۵ هزار و ۸۶۹ تن مربوط به کالاهای غیر نفتی و ۷ میلیون و ۸۴۰ هزار و ۳۱۳ تن نیز به مواد نفتی اختصاص دارد.
 
ترانزیت ۱٫۲ میلیون تن کالای غیرنفتی در بنادر هرمزگان

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان حجم ترانزیت کالاهای غیرنفتی طی سه ماهه نخست سال جاری را یک میلیون و ۱۱۲ هزار و ۳۲۴ تن عنوان کرد.
 
به گفته ایدنی، حجم کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) اینگونه کالاها طی فصل بهار سال ۹۴ افزون بر ۲ میلیون و ۲۲۳ هزار و ۶۸۷ تن می باشد.
 
وی از صادرات ۵ میلیون و ۲۹۰ هزار و ۱۷۴ تن کالای غیرنفتی به خارج از کشور طی مدت یادشده، خبر داد.
 
ایدنی اضافه کرد: همچنین بیش از ۲ میلیون و ۷۳۳ هزار و ۳۸۵ تن کالای غیر نفتی وارد کشور شد که این رقم نشانگر کاهش ۹ درصدی است.
 
وی گفت: طی مدت یاد شده، بالغ بر ۳۸۳ هزار و ۵۴۵ تن کالای غیرنفتی از طریق این بنادر ترانشیپ شد که رشد ۲ درصدی در این بخش از فعالیت های تجاری به ثبت رسید.
 
صادرات ۲٫۵ میلیون تن انواع مشتقات و فرآورده های نفتی

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در بخش دیگری از اظهارات خود از صادرات ۲ میلیون و ۵۵۵ هزارو ۲۱۴ تن انواع مشتقات و فرآورده های نفتی از طریق پایانه های بنادر این استان به خارج از کشور طی سه ماهه نخست سال ۹۴ سخن به میان آورد.
 
به گفته ایدنی، همچنین ۳۴۲ هزار و ۷۲۳ تن مواد نفتی از طریق بنادر این استان، وارد کشور شد.
 
این مقام مسئول میزان ترانزیت مواد نفتی در بنادر هرمزگان را ۲۳۷ هزار و ۲۴۷ با رشد ۱۶۸ درصدی و حجم کابوتاژ (حمل و نقل ساحلی) اینگونه مواد را ۴ میلیون و ۶۹۹ هزار و ۱۵۷ تن عنوان کرد.
 
افزایش پهلوگیری کشتی ها در بنادر تجاری هرمزگان

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان تعداد شناورهای ورودی به بنادر تجاری این استان را ۶ هزار و ۷۹۵ فروند اعلام کرد و افزود: از این میزان، یکهزار و ۱۸۲ فروند شناور بالای هزار تن و ۵ هزار و ۶۱۳ فروند از کشتی های پهلو گرفته در بنادر تجاری هرمزگان، زیر هزارتن وزن داشته اند.
 
ایدنی ضمن اشاره به رونق تردد شناورها در بنادر تجاری این استان طی سال گذشته، گفت: پهلوگیری کشتی های بالای هزارتن نسبت به مدت مشابه ۱۲ درصد رشد داشته است.
 
وی بیان کرد: طی مدت یاد شده، ۳۸۹ هزار و ۹۲۳ تی.ای. یو کانتینر در پایانه های بنادر تجاری استان تخلیه و بارگیری شده است.
 
ثبت ۶ میلیون نفر- سفر دریایی طی سه ماه اخیر

این مقام مسئول ضمن اشاره به اهمیت و جایگاه ویژه استان هرمزگان در کشور به عنوان پایتخت مسافرت های دریایی ایران، گفت: ۶ میلیون  و ۳۵۴ هزار و ۵۸۹ نفر- سفر جابجایی مسافران در بنادر مسافری و چندمنظوره این استان طی مدت یاد شده، به ثبت رسید که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲ درصدی داشته است.
 
یادآور می شود، اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان راهبری بیش از ۷۰ بندرکوچک و بزرگ را بر عهده دارد که بندر شهید رجایی، بندر شهید باهنر و بندر لنگه به عنوان مطرح ترین بنادر تجاری کشور تحت نظر این اداره کل مدیریت می شوند./خبرگزاری شبستان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد