حجت الاسلام سهرابی: حدیث سلسله الذهب صریح‌ترین تبیین امام رضا(ع) از ولایت

هرمزبان – رییس اداره تبلیغات اسلامی میناب گفت: حدیث ارزنده سلسله الذهب را صریح‌ترین تبیین امام رضا علیه السلام در باب ولایت و امامت است.

حجت الاسلام والمسلمین مفید سهرابی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر ضمن تبریک ایام دهه کرامت و گرامیداشت ایام ولادت امام رضا علیه السلام، حدیث ارزنده سلسله الذهب را صریح‌ترین تبیین امام رضا علیه السلام در باب ولایت و امامت دانست و اظهار کرد: امام رضا علیه السلام در مواضع بسیاری با صراحت لهجه مبانی ولایت و امامت را تبیین کرده‌اند.

وی افزود: ایشان تهدید ولایتعهدی را که برگرفته از مکر و خدعه مامون بود به فرصتی برای تبیین امر امامت و مشخص کردن جایگاه واقعی ولایت استفاده کردند و به حدی در این موضع خوب عمل کردند که مأمون خودش را مجبور دید امام رضا علیه السلام را به شهادت برساند.

رییس اداره تبلیغات اسلامی میناب با تاکید بر اینکه امام رضا علیه السلام به هیچ وجه اهل مماشات نبود، گفت: حضرت در دفاع از حق و بیان آن با کسی تعارف نداشتند و حتی با وجود اینکه ممکن بود تامین امنیت خودشان به خطر بیافتد نیز چشم پوشی نمی‌کردند.

حجت‌الاسلام والمسلمین سهرابی عنوان‌کرد: اگر گاهی امام از مولفه صبر استفاده می‌کردند به دلیل ظرفیت مردم و امنیت شیعیان بود تا بتوانند آنها را برای آینده آماده کنند.

وی بیان کرد: طبیعتاً این جمله ای که حضرت رضا علیه السلام در حدیث سلسله الذهب در نیشابور بیان فرمودند بی سابقه ترین و بی نظیر ترین جمله ولایی است که در میان ائمه معصوم علیهم السلام شنیده شده و این اتفاق نشان دهنده همان صراحتی است که حضرت داشتند؛ البته حضرت موقعیت روشنگری در این سطح را هم داشتند و نمی‌توان گفت که بقیه امامان در تبیین امر ولایت کوتاهی کرده‌اند بلکه قبل از امام رضا علیه السلام معرفت به ولایت در سطح خواص بود اما در زمان حضرت رضا علیه السلام به عمومیت رسید.

رییس اداره تبلیغات اسلامی میناب تصریح کرد: حدیث سلسله الذهب را باید سر در تاریخ ایران اسلامی نصب کرد چرا که رویداد بیان این حدیث گهربار نشان دهنده ظرفیت مردم ایران برای حمل امر ولایت است‌.

سهرابی افزود: حضرت رضا علیه السلام ایرانی ها را محققینی بدون تعصب و افرادی عمیقی دیدند که سلسله الذهب را به عنوان امانتی بزرگ به آن‌ها عرضه کردند؛ این حدیث در ظاهر خطاب به مردم نیشابور بود اما شمولیت آن برای تمام مسلمانان به ویژه مسلمانان کل ایران بود.

رییس اداره تبلیغات اسلامی میناب گفت: این کلام حضرت ابعاد گوناگونی دارد و ضمن اینکه آخرین فرقه‌های مذهبی ایجاد شده در جامعه را اصلاح می‌کند جایگاه امامت را هم تعیین می‌کند.

وی اظهار کرد: بخشی از حدیث سلسله الذهب ناظر به ثواب با عظمتی است که زیارت امام رضا علیه السلام دارد؛ حضرت در این حدیث شرط ورود به قلعه محکم الهی را با جمله «انا من شروطها» تمسک به اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام دانسته‌اند بنابراین کسی که به زیارت حضرت می‌آید از این اثر وضعی وجود مقدس حضرت تاثیر می پذیرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین سهرابی عنوان‌کرد: اثر وضعی وجود مقدس امام رضا علیه السلام تضمین سلامت تشیع و پیگیری راه اولیای خدا است؛ در بحران‌ها، طوفان‌ها و فتنه‌ها امید است که زائران امام رضا علیه السلام در سلامت و سعادت بمانند چرا که کارکرد ایشان در آن مقطع تاریخ، حفظ صراط مستقیم، در مسیر اهل بیت بود که امام رضا نقش خاصی برای آن ایفا کردند.
منبع: خبرگزاری مهر

انتهای پیام/

بستر درج آگهی تُوار

درباره تحریریه خبر هرمزگان

رسالت تحریریه خبر هرمزگان پایگاه خبری تحلیلی هرمزبان، گردآوری اخبار استان هرمزگان از منابع متنوع و معتبر و ارائه آن به خوانندگان گرامی است. چنانچه تمایل دارید اخبار فعالیت های شما در استان پوشش داده شود کافی است از طریق راه های ذکر شده در صفحه «تماس با ما» با تحریریه خبر در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *