خبر فوری
مجتبی قهرمانی

طرح ارجاع مستقیم پرونده‌های تصادفات جرحی به بیمه‌ها در هرمزگان اجرا شد

هرمزبان – رئیس کل دادگستری هرمزگان از اجرای آزمایشی طرح ارجاع مستقیم پرونده‌های تصادفات جرحی به بیمه‌ها به منظور تسریع در جبران خسارت زیان دیدگان و کاهش ورودی پرونده‌ها خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هرمزبان به نقل از خبرگزاری تسنیم ، مجتبی قهرمانی ‌بیان کرد: با هدف تسریع در جبران خسارت مصدومین و زیان دیدگان ناشی از تصادفات رانندگی، کاهش بار ورودی پرونده‌ها و خدمت رسانی مطلوب (سریع، آسان و کم هزینه) طرح ارجاع مستقیم پرونده‌های تصادفات جرحی به شرکت‌های بیمه در استان هرمزگان وارد فاز اجرایی شده است.

رئیس کل دادگستری هرمزگان با بیان اینکه برخی پرونده‌های تشکیل شده در خصوص حوادث و تصادفات رانندگی یا فاقد ماهیت قضایی بوده و یا از پیچیدگی قضایی کمتری برخوردار است، گفت: ضرورتی ندارد اینگونه پرونده‌ها بدواً در محاکم قضایی مطرح شوند و بر این اساس، اجرای طرح ارجاع مستقیم پرونده‌های تصادفات جرحی به بیمه‌ها با موافقت زیان دیده و همکاری شرکت‌های بیمه، ضمن صرفه جویی در وقت و هزینه مردم، نقش مهمی در کاهش مشکلات موجود و ورودی پروند‌ها خواهد داشت.

وی در خصوص ویژگی‌های این طرح اظهار کرد: بر اساس طرح مذکور، مصدومین حوادث رانندگی موضوع مواد 716 و 717 قانون مجازات اسلامی در صورت تمایل و با توجه به قابل گذشت بودن این جرایم، بدون نیاز به تشکیل پرونده قضایی جهت دریافت دیه به شرکت‌های بیمه طرف قرارداد، معرفی می‌شوند.

قهرمانی یادآور شد: با توجه به اینکه هدف اصلی مقنن از تصویب قانون بیمه اجباری خسارات وارده به اشخاص ثالث نیز جبران سریع و بدون هزینه خسارات توسط شرکت‌های بیمه می‌باشد، لازم است بیمه‌ها از ظرفیت ایجاد شده، نهایت استفاده را ببرند و با اجرای این طرح، شرایط تسریع در پرداخت دیه مردم را فراهم سازند.

وی همچنین تصریح کرد: با توجه به حجم بالای پرونده‌های مرتبط با تصادفات رانندگی، بی تردید اجرای این طرح، باعث تسریع در روند رسیدگی‌ها و کاهش ورودی هزاران پرونده در هرماه به شورای حل اختلاف، دادسرا و محاکم قضایی می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان اذعان کرد: در خصوص اجرای طرح مذکور، ضمن تشکیل جلسات تعاملی متعدد با شرکت‌های بیمه فعال در استان هرمزگان تاکنون 26 پرونده به شرکت‌های بیمه گر ارسال شده که شرکت‌های بیمه پاسارگاد، آسیا و البرز بیشترین موارد پرداختی خسارات بدنی به مصدومین را داشته اند و شرکت‌های بیمه تجارت نو و معلم نیز نسبت به تشکیل پرونده اقدام نموده اند.

قهرمانی با بیان اینکه سایر شرکت‌های بیمه نیز آمادگی خود را برای پرداخت خسارات و دیه صدمات مصدومین به صورت مستقیم و بدون نیاز به طرح شکایت در مراجع قضایی اعلام کرده اند، تأکید کرد: این طرح در سال 1402 با جدیت و در کل استان عملیاتی خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: نکته بسیار مهم در خصوص اجرای طرح ارجاع مستقیم پرونده‌های تصادفات جرحی به بیمه‌ها، توجه به این مورد است که در فضای رقابتی قطعاً مشتریان به سراغ شرکت‌هایی خواهند رفت که در پرداخت دیه و خسارت طبق مقررات و بدون الزام بیمه گذار به طی فرآیند‌های پیچیده قضایی و در زمان کوتاه، پیشگام باشند.

انتهای پیام/

درباره تحریریه خبر هرمزبان

اخبار دیگر رسانه ها صرفاً به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آنها، الزاماً بیانگر دیدگاه های هرمزبان نیست. ---- صاحب امتیاز و مدیرمسئول: مهدی کمالی وبگاه شخصی: MahdiKamali.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *