×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

آخرین اخبار:

افزونه جلالی را نصب کنید.  .::.   برابر با : Friday, 28 January , 2022

هرمزبان – تیم های ایران و عراق به مصاف هم رفتند و این دیدار با پیروزی قاطع 3 بر صفر تیم ملی ایران به پایان رسید.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هرمزبان، شاگردان دراگان اسکوچیچ از دو بازی ابتدایی خود در رقابت‌های مرحله نهایی انتخابی جام جهانی 6 امتیاز به دست آورده باشند. در طول تاریخ همواره عراق یکی از مهمترین و سرسخت ترین رقبای تیم ملی ایران بوده و حساسیت حاکم بر بازی این دو تیم غالبا دیدارهای کم گلی را خلق می کرد و قبل از این بازی کمتر کسی به یاد داشت که تیم ملی ایران بتواند بی‌دردسر عراقی‌ها را شکست دهد اما ما امشب شاهد یک نمایش به جا و درست از تیم ملی ایران بودیم که توانست با نتیجه ای قاطعانه شاگردان دیک ادووکات را شکست دهد.
دراگان اسکوچیچ که در بازی مقابل سوریه به دلیل ابتلا به ویروس کرونا نتوانست از کنار زمین تیم ملی را هدایت کند، امشب پس از گذراندن دوران بیماری اش کنار تیم ملی بود و ما در طول بازی نیز شاهد تاثیرات حضور او کنار زمین بودیم. تیم ملی ایران امشب نمایشی به مراتب بهتر و قدرتمند تر از بازی مقابل سوریه در استادیوم آزادی داشت. نمایش خوب از یوزپلنگ‌های ایرانی با چندین تغییر در ترکیب تیم‌ ملی همراه شده بود. 
برای مثال در بازی مقابل سوریه سمت راست خط دفاعی تیم ملی در حضور جعفر سلمانی نتوانست روز خوبی را داشته باشد و تا زمانی که حردانی به میدان نیامده بود، سمت راست ایران سوری ها را تهدید نکرد اما در این دیدار صادق محرمی به جای جعفر سلمانی به بازی رفت و توانست نمایش خوبی هم از لحاظ دفاعی از خود برجای بگذارد. با توجه به اینکه جعفر سلمانی ذاتا یک وینگر چپ است و با اشراف به این قضیه هم که او در صنعت نفت آبادان در پست دفاع راست بازی کرده است شما نمی توانید از یک وینگر چپ انتظار بالایی در پست دفاع راست داشته باشید چرا که در تیم هایی مثل ایران نفوذ های مدافعین کناری به یک سانتر یا پاس کات بک ختم می شود و همین قضیه چپ بودن جعفر سلمانی برای این بازیکن مشکل ایجاد می کرد چرا که او باید حتما به تو می زد تا توپ را روی پای تخصصی اش بیاورد البته دراگان اسکوچیچ از این قضیه میان وینگرهای تیمش هم استفاده می کرد.
برای مثال در بازی گذشته علیرضا جهانبخش راست پا را یک نیمه در جناح چپ و علی قلی زاده چپ پا را یک نیمه در جناح راست بازی داد و همین قضیه باعث می‌شد تا وینگر های تیم ملی ایران بیشتر روی به عرض آوردن توپ بیاورند تا این که به دنبال ارسال و موقعیت سازی باشد. اما در این بازی علیرضا جهانبخش در سمت راست خط حمله قرار گرفت و صادق محرمی نیز به عنوان مدافع راست بازی کرد.
علاوه بر این ها با توجه به مصدومیت میلاد سرلک امروز از همان ابتدا سعید عزت‌اللهی به جای او بازی کرد تا نوراللهی و سعید زوج خط میانی تیم ملی را تشکیل بدهند زوجی که به خوبی توانست هنگام حضور در فاز دفاع و انتقال از حمله به دفاع مقابل حملات عراق پایداری کند. البته باید این نکته را ذکر کنیم که تیم ملی در مقاطعی از بازی از سه نفر در خط میانی خود استفاده می‌کرد و نفر سوم خط میانی تیم ملی کسی نبود جز وحید امیری.
در خط هافبک سه نفره سعید عزت‌اللهی به عنوان بازیکن پست 6 عقب‌تر حضور می یافت و جلوتر از او احمد نوراللهی و وحید امیری حضور داشتند. یکی از نکات مهم ترکیب تیم ملی ایران در این دو بازی اخیر تغییر و تست سیستم های مختلف به هنگام حضور در فاز تدافعی بود و حضور بازیکن چند پسته ای مثل وحید امیری کمک شایانی به این قضیه کرده است چرا که برای مثال وحید امیری هم می‌تواند در پست دفاع چپ، وینگر چپ، مهره پشت مهاجم و یکی از اضلاع هافبک سه نفره برای تیم بازی کند.
تیم ملی این بازی را با آرایش اولیه 4231 آغاز کرد، آرایشی که در بازی مقابل سوریه نیز چیده شده بود البته در این بازی هم مثل بازی مقابل سوریه این چینش نفرات دستخوش تغییرات زیادی شده و نمونه‌ای از آن هم همان تغییر پستهای وحید امیری بود که چینش های مختلفی به ترکیب تیم ملی ایران می داد. برای مثال دقایقی از بازی تیم ملی با سیستم 442 به حمله می پرداخت در چنین زمانی مهدی طارمی کنار سردار آزمون قرار می‌گرفت و وحید امیری در پست هافبک چپ قرار می گرفت و در مقاطعی هم تیم ملی با سیستم 433 بازی می‌کرد و آن زمان مهدی طارمی به عنوان وینگر چپ ،سردار آزمون به عنوان مهاجم به وسط و علیرضا جهانبخش نیز به عنوان وینگر راست برای تیم ملی بازی می کردند. 
اگر به صحنه گل اول هم دقت کرده باشید متوجه می‌شوید مهدی طارمی با یک سانتر از جناح چپ و علیرضا جهانبخش با یک نفوذ جناح راست پایه‌گذار گل زودهنگام تیم ملی در این دیدار می‌شوند. همین تغییر پست ها و تغییر چینش در فاز حمله انعطاف خوبی را به تیم ملی داده بود و هارمونی خوبی در فاز حمله تیم برقرار کرده است. برای مثال حضور همین وحید امیری در چند پست و جابجایی های مهدی طارمی به خوبی می‌تواند مهره‌های تیم حریف را دچار مشکل کند وحید امیری یا مهدی طارمی با عوض کردن موقعیت مکانی شان در صحنه‌های زیادی باعث ایجاد برتری عددی در زمین حریف می شدند برتری های عددی که باعث ایجاد موقعیت شد، البته این الگوی هجومی باید در بازی‌های مهم تر و آینده تیم ملی به صورت جدی تری اجرا شود و موقعیت‌های تاثیرگذارتری برای تیم ملی ایران خلق کند.
یکی از اتفاقات مثبتی که ما در بازی تیم ملی شاهد آن بودیم تعویض‌های دراگان اسکوچیچ در نیمه دوم و زمانی بود که تیم ملی باید از گلش محافظت می‌کرد. زمانی که کریم انصاری فرد و علی قلی زاده به عنوان مهره های هجومی جای مهره های هجومی دیگری را گرفتند و قرار نبود مدافعی به تیم اضافه شود و تیم ملی بیش از حد به دفاع کردن بپردازد. همین ذهنیت و همین نوع تعویض ها می تواند نمایانگر چیزهای زیادی باشد. همین نوع تعویض بود که باعث شد ما به گل سوم برسیم و در مجموع همین نوعی نگرش بود که باعث شد تیم ملی تنها به یک گل بسنده نکند و به نوعی از ترس گل خوردن آنقدری دفاع کند که روی اتفاقات و شانس دروازه‌اش باز شود و همه چیز را به دست سرنوشت بسپارد. این قضیه یک نکته مثبت در بازی تیم ملی است که باید ادامه دار باشد. ایران در آسیا یکی از قدرت‌های اصلی فوتبال است و نباید مقابل هر تیمی به راحتی به دفاع کردن بپردازد و تنها به دنبال محافظت از یک گل و حداقل پیروزی اش باشد. تیم‌های بزرگ و قطب‌های فوتبال در هر منطقه باید جاه طلب باشند و به دنبال گل ها و پیروزی های سنگین و در خور شان تیم بروند.
تیم ملی ایران شاید اردوی تدارکاتی قوی و خوبی نداشت اما ما در این بازی شاهد رگه هایی از پیشرفت و اتفاقات خوب فنی در تیم ملی بودیم از کیفیت بازیکنان گرفته تا تفکرات دراگان اسکوچیچ همه و همه در این پیروزی سهیم هستند و مسئولان تیم ملی باید بدانند این تیم از همه چیز بیشتر به آرامش نیاز دارد، این تیم باید در آرامش به اردوی تدارکاتی برود، در آرامش به مصاف رقبا برود و در آرامش از آن حمایت شود.

منبع: خبرگزاری آریا

hormozban هرمزبان ivlcfhk اخقئخظذشد

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در هرمزبان منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.