دفاعیات وزیر احمدی نژاد برای بازگشت دوباره به پاستور /اندکی صبر…

0

احمد وحیدی امروز برای دومین بار برای کسب رأی نمایندگان در پارلمان حاضر شد؛ او که در دولت احمدی نژاد رأی نمایندگان برای وزارت دفاع را کسب کرده بود امروز تلاش کرد صلاحیت خود برای تصدی وزارت کشور را اثبات کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، در چهارمین روز از بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی رئیسی نوبت به سیاسی ترین وزیر کابینه سیزدهم رسید تا صلاحیتش زیر ذره بین نمایندگان مجلس برود.

احمد وحیدی گزینه پیشنهادی ابراهیم رئیسی برای تصدی وزارت کشور در حالی امروز رودروی نمایندگان قرار گرفت که سال ها قبل و در دولت احمدی نژاد در قالب وزیر دفاع از نمایندگان پارلمان رأی اعتماد گرفته بود.

وحیدی که بسیاری از گمانه زنی ها حکایت از کسب رأی حداکثری او از مجلس دارد، صلاحیتش امروز با مخالفت هم همراه بود.

مُهر تایید ۳ کمیسیون بر صلاحیت وزیر پیشنهادی کشور

در ابتدای جلسه بررسی صلاحیت وزیر پیشنهادی وزارت کشور، سخنگویان سه کمیسیون مرتبط با این وزارتخانه گزارش تخصصی خود درباره صلاحیت و برنامه های وزیرپیشنهادی را قرائت کردند و از قضا هر سه کمیسیون مُهر تایید بر توانمندی احمد وحیدی برای تصدی وزارت کشور زدند.

مجلس در ادامه و بعد از تنفس کوتاه وارد نطق مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی وزارت کشور شد.

مخالفتی که به مزاق نمایندگان خوش نیامد

در ابتدا محمدرضا صباغیان، نماینده بافق پشت تریبون رفت تا علت مخالفت خود را بیان کند. حضور او پشت تریبون از همان ابتدا با حواشی و مخالفت نمایندگان همراه بود و نمایندگان در جریان صحبت او بارها با سروصدا اظهاراتش را زیر سوال بردند.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس هم دوبار به او تذکر داد که مخالفتش در موضوع باشد و مسائل مربوط به مخالفتش با وزیر پیشنهادی را مطرح کند.

صباغیان در نطق مخالفتش گفت:  برنامه آقای وحیدی ۶۶ درصد با اسناد بالادستی همسو است و از انسجامی هم برخوردار است اما قابل سنجش نیست. 

او ادامه داد: امروز یکی از مشکلات جامعه ما که ام المفاسد است، اعتیاد است. برنامه ریزی برای حل این مشکل برعهده وزارت کشور است، اعتیاد یعنی جنگ و دعوا، فقر، سرقت، ناامنی، قتل، خشونت، خودکشی، رها شدن کودکان، افزایش طلاق و …سر ریز این مشکل اجتماعی امروز در جامعه مشهود است، من از آقای وحیدی می خواهم که به سطح شهر، مانند میدان شوش بروند و مصرف مواد مخدر در ملاعام را ببینند. فرزندان خردسال در کنار پدر و مادر خود شاهد مصرف مواد مخدر هستند، مسئول این امر کیست؟ جوانان ما امروز در جلوی چشمانمان در حال نابودی هستند، ما نمایندگان مجلس چه کردیم؟

صباغیان بافقی بیان کرد: مبارزه با این امر در برنامه آقای وحیدی دیده نشده است. شما برای خانواده معتادان چه برنامه ای دارید؟ آیا این مسئله مربوط به وزرای دیگر است؟ خیر در چارچوب کار شماست. باید اقداماتی برای مقابله با ترانزیت مواد مخدر اجرا شود، قطعا مبارزه با اعتیاد مهم است. 

این نماینده مجلس در بخش دیگری از مخالفتش گفت: آنقدر قدرت به استانداران داده شده است که ما نمایندگان را هم به اندازه آن ها حساب نمی کنند، نهادهای مردمی روز به روز در حال ضعیف شدن است و نهادهای منصوبی روز به روز قدرت پیدا می کنند. آقای وزیر شما باید به شوراها قدرت بدهید، اگر مدیریت واحد شهری باشد قطعا مردم قدرت خواهند داشت. متاسفانه فرماندار به جای اینکه ناظر باشد به کار اجرایی می پردازد، این مسایل مانع پیشرفت کشور است.

صباغیان همچنین درباره برنامه وزیر پیشنهادی برای احزاب گفت: آقای وحیدی شما امروز برای احزاب چه گفتید؟ احزاب مانند رودخانه های فصلی برخی اوقات خوب هستند و برخی اوقات بد، احزاب باید شناسنامه دار شود. نهادها و تشکل های صنفی باید تقویت شوند، کارگران امروز هیچ پشتوانه ای ندارند و کارفرما هر برخوردی بخواهند با آن ها انجام می دهند. 

۲ موافق هم آمدند

همانقدر که مخالفت با وزیر پیشنهادی کشور چشمگیر و جنجالی نبود، موافقت ها با احمد وحیدی نیز چندان قوی نبود.

البرز حسینی نماینده خدابنده به عنوان موافق وزیر گفت: معرفی ایشان نیاز به پشت تریبون آمدن نداشت او در مدیریت های متفاوت در کشور حضور داشته و نیاز به معرفی ندارد.

او از جنگ روانی رسانه های معاند و اسرائیلی درباره احمد وحیدی روایت کرد و گفت که حضور او در کابینه پیشنهادی باعث عصبانیت دشمنان شده است.

او افزود: آقای وحیدی یکی از ستون های این کابینه است و به روایتی شهید زنده است که ای کاش خودشان در این جلسه حضور نداشتند چرا که من مطالبی را آماده کرده بودم تا توضیح دهم.

نماینده کیار نیز که بخشی از وقت نماینده خدابنده را برای دفاع از وزیر پیشنهادی وزارت کشور به خود اختصاص داده بود در این رابطه به صحبت های صباغیان بافقی نماینده مخالف وزیر اشاره کرد و گفت:  درباره فرمایشات مخالف عزیز من باید بگویم  دکتر وحیدی در همین دو مورد یعنی موضوع معیشت و مواد مخدر و اعتیاد برنامه های متعددی دارند. 

این نماینده مجلس گفت: وزیر پیشنهادی برنامه های متعددی در زمینه‌های  سیاسی- امنیتی،  اقتصادی و اجتماعی و هویت ایرانیان دارند که مجموع آنها شامل ۱۴۸ برنامه است.

دفاعیات وزیر پیشنهادی برای بازگشت دوباره به پاستور

اما وحیدی روز سختی را در مجلس سپری نکرد، مخالفت صباغیان با او چندان چشمگیر نبود و بعد از او هم دیگر کسی به مخالفت برنخواست تا خودش پشت تریبون برود و ضمن ارائه برنامه هایش به نمایندگان به برخی سوالات نیز پاسخ دهد.

او در جایگاه ارائه برنامه هایش گفت: من کاملا می دانم چه سیاست هایی به زمین مانده و باید اجرا شود. قوانین مصوب هم در ۹ مورد وزارت کشور را به صورت مستقیم مورد خطاب قرار داده است. برنامه بنده در قالب ۱۳ موضوع اساسی، ۱۸ راهبرد کلان و ۱۴۸ اقدام اجرایی حول محور گفتار راهبردی شکل گرفت. ۱۶۷ نماینده محترم برنامه ها و دغدغه های خود را بیان کردند که در ۳۶۵ موضوع بخش بندی و تحلیل شد.

او افزود: شایسته سالاری، تعامل دولت و مجلس، انتخاب مدیران، آسیب های اجتماعی، ثبات و نشاط سیاسی، مدیریت بحران، تقسیمات کشوری و اصلاح قوانین و مقررات از جمله مواردی بود که در نظرات و دغدغه های نمایندگان مطرح شده بود و بنده نیز در برنامه به آن ها پرداخته ام.

وحیدی درباره نقش های وزارت کشور توضیح داد: اولین نقش وزارت کشور بسیج ظرفیت هاست، ما در کشور ظرفیت و قابلیت های فراوانی داریم اما باید برای اهداف مدنظر بسیج شوند. این موضوع برعهده وزارت کشور است که سه هدف فوری گذر از مشکلات اقتصادی، پرداختن به ریشه‌های محرومیت و محرومیت زدایی و پیشرفت عمومی کشور را دنبال می کند. ما با برنامه ریزی خوب می توانیم در ۱۰ تا ۱۵ سال کشور را در بین ۱۰ اقتصاد برتر جهان قرار دهیم، حق کشور ما این است و باید به آن برسد. نقش دوم وزارت کشور یکپارچه سازی و میان داری است. تقسیمات ما وزارتخانه ای است اما آنچه در صحنه باید رخ بدهد، مجموعه ای از اتفاقات است که اگر در کنار هم نشیند ثمره لازم را نخواهد داشت. یکپارچه سازی را باید در وزارت کشور و رده های آن اعم از استانداری ها، فرمانداری ها و … محقق کنیم.

او در بخش دیگر سخنان خود به اقدامات کلیدی بدین شرح اشاره کرد: تقویت قرارگاه مقابله با کرونا، پشتیبانی از زنجیره های ارزش ملی، تقویت اقتصاد و آبادانی، بهبود وضعیت بخش ها و استان ها، ساماندهی به مسئله تقسیمات کشوری، پیگیری پروژه های نیمه تمام عمرانی، مهار و کاهش آسیب های اجتماعی از جمله مواد مخدر، بهبود وضعیت مدیریت بحران، بسترسازی گفتگوهای مستمر با نخبگان و تشکل ها، تقویت امنیت اجتماعی و…

وحیدی تاکید کرد: ما همه این اقدامات را به جز با همراهی شما نمایندگان نمی توانیم پیش ببریم و بهترین بازو مشورتی و نظارتی نمایندگان هستند. کسی بهتر از شما مشکلات استان ها و شهرها را نمی داند و کسی بهتر از شما در یافتن راه حل مشکلات نمی تواند ما را همراهی کند. ما در این حوزه باید از حداکثر ظرفیت های موجود استفاده کنیم و انتخاب های ما باید براساس انتظارات باشد. حضرت امام در وصیتنامه سیاسی اعتقادی خود می فرمایند: «به وزرای کشور توصیه می کنم که در انتخاب استانداران دقت کنند و اشخاص لایق، متعهد و… را انتخاب کنند.» ما هرگز از این شاخص ها نمی توانیم کوتاه بیاییم. اصل ماجرای وزارت کشور ارتباط مردمی است، من این را از فرمایشات حضرت آقا در تنفیذ حکم آقای رئیسی پی می گیرم که فرمودند کلید اصلی حضور مردم در همه مسایل است که حل کننده مشکلات است. 

وزیر پیشنهادی کشور همچنین گفت: این موارد منشور حرکت ما درباره مردم است، ما باید بدانیم شانی جز خدمتگزاری به مردم نداریم. امروز که دولت سیزدهم به عنوان آخرین دولت منتهی به چشم انداز ۱۴۰۴ و اولین دولت گام دوم انقلاب اسلامی است، ما با صحنه های عجیبی مواجهه هستیم. امروز مقاومت مردم در قبال توطئه های دشمنان حیرت انگیز است. امروز پنجه های قدرتمند ملت ایران، مشت های خونین استکبار جهانی و آمریکا را در حال خواباندن کامل است. امروز ما در حال اخراج آمریکا از منطقه را نظاره گر هستیم. امروز ملت ایران در اوج می درخشد و این همه توطئه و تبلیغات برای عقب نشاندن ایران موفق نبوده است. ملت ایران در همین شرایط مجلس و رییس جمهور انقلابی انتخاب کرد و حال اندکی صبر لازم است تا این پیروزی کامل ملت ایران را جشن بگیریم. شکرانه این نعمت بزرگ چیست؟ جز با خدمت شبانه روزی، تلاش دائمی و جهاد همه جانبه توسط کسانی که مدال خدمتگزاری نصیب شان شده است این شکرانه محقق نخواهد شد. دشمنان از هیچ ترفندی برای تضعیف ملت ما خودداری نمی کنند اما ملت ما به خوبی در حال فائق شدن نهایی بر این ماجراست و به برکت دولت انقلابی این امر سرعت بیشتری خواهد گرفت.

وحیدی در پایان گفت: همه معیارها و شاخص های ما یک چیز است و آن پایداری از ارزش های نظام اسلامی است که شهدا پرچم دار آن بودند و ما ادامه دهنده راه آن ها هستیم.

بعد از پایان دفاعیات وزیر پیشنهادی کشور، نمایندگان یکصدا چندین بار شعار مرگ بر اسرائیل دادند.

۲۷۲۷

منبع: خبرآنلاین

hormozban هرمزبان ivlcfhk اخقئخظذشد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.