۱۰۰ مقاله به کنگره بین المللی فرهنگ و هنر در تمدن اسلامی ارسال شد

0

هرمزبان – دبیر علمی نخستین کنگره بین المللی فرهنگ و هنر در تمدن اسلامی گفت: ۱۰۰ مقاله علمی و پژوهشی به دبیرخانه این کنگره از سوی پژوهشگران اسلامی کشورهای مختلف ارسال شد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هرمزبان، حجت الاسلام داود رنجبران عصر سه شنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این مقالات از پزوهشگران کشورهای مختلفی همچون پاکستان، عراق، افغانستان، سوریه، لبنان، مالزی، بوسنی و هرزگوین به دبیرخانه کنگره ارسال شده است.

وی اضافه کرد: عمده مقالات ارسال شده پژوهشی در انعکاس موضوعات مختلفی مانند بعثت، معراج و شخصیت فردی پیامبر گرامی اسلام در آثار هنری همچون نگارگری، نقاشی، خوشنویسی و سفالگری است.

حجت الاسلام رنجبران با بیان اینکه ۲۳ مورد از این مقالات از سوی هیات داوران کنگره علمی به عنوان برگزیده انتخاب شده است افزود: برگزیده ها در قالب کتابی به چاپ و در اختیار دانشگاه ها و مراکز پژوهشی اسلامی قرار خواهد گرفت.

وی یادآور شد: دکتر سیدسعید سیداحمدی‌زاویه، آذر جهان یار، خانم آمنه مافی تبار و سعید چاواری، ابوالفضل عبدالهی فرد و شیوا کاشانی ایلخچی، امیر مازیار، ایوب شافعی، رقیه السادات وزیری بزرگ، سحر اتحاد محکم و سمیرا نصر اصفهانی از جمله پژوهشگرانی هستند که مقالات آنان از سوی هیات داوران برگزیده شده است.

دبیر علمی نخستین کنگره بین المللی فرهنگ و هنر در تمدن اسلامی با بیان اینکه برخی از پژوهشگران مقالات خود را به صورت مشترک ارایه کرده اند افزود: مهدی خرد، سمانه (ثمین) رستم بیگی صفورا حکیمی گیتا مصباح، مریم اخباری، مائده جابری راد و متین آهنگری، محمد اعظم زاده و همایون حاج محمدحسینی و سرکار خانم نیلوفر شیرافکن، و  نغمه بهبودی از دیگر افراد برگزیده این کنگره هستند.

این کنگره در هفت محور شامل مباحث نظری پیرامون هنر و فرهنگ در تمدن اسلامی، تجلی شخصیت رسول الله (ص) در آثار هنری (نگارگری، خوشنویسی، شعر، ادبیات داستانی، انیمیشن، نمایش، سینما، معماری، هنرهای تزیینی) و جایگاه حضرت ختمی مرتبت در اتحاد اسلامی از دریچه فرهنگ و هنر برگزار می شود.

اهمیت و نقش نعت و منقبت رسول الله (ص) در هنر و ادبیات (منقبت‌خوانی، پرده خوانی، مدایح )، جمال و کمال رسول الله (ص) در قرآن کریم، تعاملات فرهنگی در جوامع اسلامی با تکیه بر سنت رسول الله (ص) (با رویکردهای ارتباط فرهنگی، قوم‌نگاری و گردشگری) و ظرفیت‌های جهان اسلام در توسعه ارتباط و تقریب از طریق گردشگری مذهبی از دیگر محورهای این همایش است.

نخستین کنگره بین المللی فرهنگ و هنر در تمدن اسلامی با محوریت تجلی رسوال الله در فرهنگ و هنر اسلامی با حضور اندیشمندانی از نقاط مختلف جهان به مدت هفت روز در تهران برگزار می شود.

این کنگره که به همت دانشگاه هنر تهران برگزار می شود و افتتاحیه آن به مناسبت هفته وحدت به میزبانی جزیره کیش برگزار شد.

منبع: ایرنا

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.