رقص باد و موج بر دامان خلیج فارس

0

 

هرمزبان – نخستین وزش باد نعشی یا ناشی از روز ۲ گذشته به سمت هرمزگان آمده است تا با رقص درختان و امواج دریا بر دامان خلیج فارس از نیمه مهرماه خبر از پاییز و خنکای هوا را به ما نوید دهد.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هرمزبان به نقل از ایرنا، نعشی بادی سرد و طوفان زا بوده که در فصل زمستان و گاهی در فصل پاییز در سواحل استان هرمزگان می‌وزد؛ جهت این باد از شمال شرقی به سمت جنوب غربی است و گاهی در تنگه هرمز به طور پیوسته و به مدت سه تا پنج روز ادامه می یابد.

البته این باد نعشی اکنون ۲ روز است که مهمان هرمزگان بوده و تا امروز سه شنبه ادامه داد. در دم دمای صبح تا نرسیده به ظهر با گرد و خاکی که به همراه دارد هوا را تاریک و آلوده کرده و دید افقی را کاهش داده است؛ این وضعیت هوایی طبق اعلام محیط زیست استان برای همه گروه های سنی، ناسالم است.

گرد و خاک از ساعت ابتدایی صبح تا ظهر بیشتر است و سرعت آن در نیمه دوم روز کاهش می‌یابد به گونه ای که هرچه زمان به سمت عصر سپری می‌شود، هوا به سمت صاف شدن سوق می‌یابد.

وزش باد شاخ و برگ درختان را به رقص و لرزه  درآورده،  برگ های زرد و نارنجی را در کف خیابان ها و کوچه ها به این سو و آن سو روانه  کرده است که با گذر عابران از روی آن ها صدای خش خش برگ ها را می توان شنید.

به هر سو می نگریم پر از خار و خاشاک و برگ های خشک پاییزی شده است و برخی از درختان که تحمل این باد را ندارند علاوه بر جداشدن شاخ و برگ آن ها، شکسته شده و یا به کلی از زمین کُنده شده اند.

کار برای نظافت چی های ساختمان ها و اداره ها، زنان خانه دار و بیشتر از همه رفتگران زحمتکش شهرداری زیاد شده است، چرا که از ساعت پنج بامداد صدای جارو کشیدن آن ها بر کف خیابان ها و کوچه ها شنیده می شود

با وزش باد نعشی از روز گذشته شرق خلیج فارس و غرب دریای عمان در جنوب کشور نیز مواج بوده و صیادان و جاشوها را خانه ‌نشین کرده است اما این امواج خروشان در کنار سواحل صخره ای و ماسه ای هرمزگان جلوه زیبایی دارد.

صبح امروز دوشنبه شدت این باد از سوی هواشناسی هرمزگان معادل ۲۵ نات اعلام شد و با ورود سامانه جوی به آب‌های این استان افزایش سرعت وزش باد در محدوده ۴۰ کیلومتر در ساعت و افزایش ارتفاع موج تا حداکثر۱۵۰ سانتیمتر در تنگه هرمز گزارش شد.

پاییز هرمزگان با وزش باد نعشی آغاز شده است

باد نعشی که از آن در اصطلاح محلی به عنوان «باد بالا» نیز یاد می شود؛ طبق اعلام اداره کل هواشناسی هرمزگان نشانه تغییر فصل در استان است و پاییز هرمزگان با وزش این باد در این استان آغاز می‌شود و در واقع تابستان جای خود را به پاییز می‌دهد.

معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی هرمزگان گفت:‌ باد نعشی  موجب کاهش دما پس از فروکش کردن خود می‌شود و پاییز هرمزگان هم با وزش این باد آغاز شده و انتظار کاهش دما در روزهای آینده می‌رود.

کیانوش عارفی تاکید کرد: انتظار هم این است که روند دمایی هرمزگان به سمت کاهشی باشد.

وی بیان داشت: گرد و خاک به همراه باد شمال شرقی یا نعشی موجب کاهش قابل ملاحظه دید افقی شد به گونه‌ای که در برخی مناطق این استان به زیر یک کیلومتر رسید.

معاون فنی و شبکه ایستگاه های هواشناسی هرمزگان ضمن اشاره به هشدار زرد هواشناسی که روز گذشته صادر شد، اظهارداشت: براساس پیش بینی‌ها این شرایط  تا فردا سه‌شنبه ادامه می‌یابد و گرد و خاک از ساعت ابتدایی صبح تا ظهر این روزها بیشتر است.

وی ادامه داد: اوج این شرایط آب و هوایی هم تا امروز دوشنبه پیش بینی شده و از روز سه شنبه وضعیت بهبود می‌یابد.

عارفی یادآورشد: دما در زمان وزش باد بالا یا نعشی یا شمال شرقی در طول روز به دلیل کاهش میزان رطوبت هوا افزایش می یابد و با فروکش کردن این باد در روز سه‌شنبه به علت وزش باد از سمت دریا به خشکی کاهش می‌یابد.

کاهش ۲ تا ۴ درجه ای دمای هوا درهرمزگان

کارشناس اداره کل هواشناسی هرمزگان نیز در این زمینه گفت: امروز دوشنبه همچون روز گذشته همچنان کاهش رطوبت نسبی هوا به خصوص در نیمه شرقی استان پیش بینی می‌شود و از نظر دمایی تا روزهای پایانی هفته به تدریج کاهش دمای کمینه بین ۲ تاچهار درجه سلسیوس مورد انتظار است.

مجتبی حمزه نژاد افزود: وزش باد که بیشینه سرعت آن به بیش از ۴۰ کیلومتر بر ساعت و ارتفاع امواج دریا تا ۱.۵ متر می رسد همچنین سبب کاهش کیفیت هوا، کاهش دید افقی و مواج شدن دریا خواهد شد.

وی یادآورشد:  طی امروز دوشنبه تا فردا سه شنبه، وزش بادهای به نسبت شدید شمال شرقی و گرد و غبار بویژه در نیمه ابتدایی روز در مناطق شرقی، مرکزی و برخی نقاط شمالی استان، تنگه هرمز، خلیج فارس و غرب دریای عمان پیش بینی می‌شود.

حمزه نژاد توصیه کرد: شناورهای سبک از رفت و آمدهای دریایی در مناطق یادشده خودداری نمایند و تمهیدهای لازم در بنادر استان در نظر گرفته شود.

هوای بندرعباس ناسالم برای همه گروه‌ها سنی

باتوجه به اینکه کیفیت هوای کمتر از عدد ۱۰۰ قابل قبول است و در وضعیت سالم قرار دارد لذا طبق اعلام مرکز سنجش آلودگی محیط زیست هرمزگان، امروز دوشنبه هوای بندرعباس که بر اساس پارامتر ۱۰ میکرون، برابر با ۱۸۸ بوده، برای تمام گروه‌های سنی ناسالم است.

رییس مرکز سنجش آلودگی هوای محیط  زیست هرمزگان گفت: امروز دوشنبه به علت وقوع پدیده گرد و غبار، دید افقی در شهرهای استان بویژه بندرعباس را کاهش داده و برای تمام گروه‌های سنی ناسالم است.

مریم سلیمی زاده افزود: براساس پارامتر۱۰ میکرون، شاخص کیفی هوای ۲ شهرستان بندرخمیر و جاسک  نیز به ترتیب با ۱۱۵ و ۱۳۵،  برای گروه‌های حساس ناسالم است.

فاطمه نوروزیان سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز توصیه کرده است: افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی، سالمندان و کودکان باید فعالیت‌های طولانی و سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.

مردم هرمزگان از رفت و آمدهای غیرضرور اجتناب کنند

مدیریت بحران استانداری هرمزگان نیز اعلام کرده است با توجه به خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در شهرستان های بندرعباس، میناب، رودان، جاسک، سیریک و بشاگرد ، افراد از رفت وآمدهای غیر ضروری به خصوص در ساعت‌های صبح تا ظهر روزهای یاد شده (تا فردا سه شنبه) اجتناب کنند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان با اشاره به ورود سامانه افزایش شیو فشاری بیان داشت: همچنین در مدت زمان یادشده در مناطق شرقی و مرکز استان شاهد وزش باد به نسبت شدید شمال شرقی همراه با گرد و خاک، کاهش موقتی میدان دید افقی و کاهش کیفیت هوا را خواهیم شد.

مهرداد حسن زاده افزود: مسافران دریایی مرکز این استان با توجه به مواج شدن تنگه هرمز از رفت و آمد با شناورهای سبک  تا فردا سه شنبه ۲۰ مهرماه خودداری کنند.

وی همچنین هشدار داد: اختلال در رفت و آمد شناورهای سبک، اختلال در رفت و آمد شناورهای مسافربری و احتمال پاره شدن تورهای صیادی در محدوده تنگه هرمز با توجه به پیش بینی هواشناسی رخ خواهد داد.

باد نعشی اسکله های مسافری بندرعباس، قشم و هرمز را تعطیل کرد

طبق گفته رییس هیات مدیره تعاونی شناورهای مسافری بندرعباس، از روز یکشنبه تا امروز سه شنبه، رفت وآمد شناورها به دلیل شرایط  نامساعد جوی و دریایی در مرکز استان از ساعت صبح تا ظهر متوقف شده است.

عبدالله نهالی در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: مسافران درحال حاضر امکان رفت وآمد از مسیر بندر شهید حقانی به جزیره های قشم و هرمز به صورت رفت و برگشت را ندارند.

وی ادامه داد: این احتمال وجود دارد که در صورت مساعد شدن شرایط دریایی تردد شناورهای مسافری در ساعت‌های بعد از ظهر ( ساعت ۱۶ به بعد) از سر گرفته شود که این درصورت مجوز بندر شهید حقانی میسر خواهد شد.

رییس هیات مدیره تعاونی شناورهای مسافری بندرعباس اضافه کرد:‌ تصمیم بر توقف سفر شناورهای مسافری در مرکز هرمزگان برای حفظ سلامت و آرامش خاطر مسافران در شرایط وزش باد و مواج بودن خلیج فارس اتخاذ شده است.

رییس اداره بنادر و دریانوردی قشم نیز به خبرنگار ایرنا گفته است: اسکله مسافری شهید ذاکری قشم به دلیل شرایط  نامساعد جوی و دریای مواج تا اطلاع بعدی تعطیل شد.

علی اشتری افزود: هم اکنون بادهای شمال شرقی با سرعت ۲۴ نات باعث مواج شدن دریا شده است و ارتفاع موج دریا به پنج  پا و وسعت دید به کمتر از یک کیلومتر رسیده است.

وی تصریح کرد: پیش بینی می‌شود تا روز سه‌شنبه وزش باد، گرد و خاک و مواج بودن دریا ادامه داشته باشد.

رییس اداره بنادر و دریانوردی قشم اظهارداشت: مناطق دریایی شرق و مرکز تنگه هرمز شامل بندرعباس، شمال قشم، درگهان، هرمز و لارک تحت تاثیر این سامانه قرار دارند.

اشتری ادامه داد: سرعت باد در دریای جنوب و غرب قشم، باسعیدو و نیز وضعیت به همین ترتیب خواهد بود.

وی اظهار کرد: وضعیت دریا به صورت مستمر پایش می‌شود و در صورت احراز شرایط  جوی بلافاصله بندر شهید ذاکری بازگشایی می‌شود.

رییس اداره بنادر و دریانوردی قشم افزود: تردد لندینگ کرافت ها در مسیر بندرهای لافت به پُهل همچنان در حال انجام است و مسافران می توانند از این مسیر تردد کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.