آخرین خبرها
خانه » اقتصادی » بخش کشاورزی هرمزگان نیازمند بیش از ۲۰۰۰ میلیون متر مکعب آب است
بخش کشاورزی هرمزگان نیازمند بیش از ۲۰۰۰ میلیون متر مکعب آب است

بخش کشاورزی هرمزگان نیازمند بیش از ۲۰۰۰ میلیون متر مکعب آب است

هرمزبان: رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: برای تولید محصولات زراعی وباغی سالیانه بیش از ۲۳۱۸ میلیون متر مکعب آب شیرین نیاز است.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان،ناصر حیدری پوری در نشست مدیریت مصرف و ارتقاء کارایی مصرف آب کشاورزی در بندرعباس اظهار داشت: علت کاهش تولیدات باغی از جمله انبه و نارنگی در هرمزگان تنش آبی است.

وی بیان‌ کرد: در استان ۷۴ دشت وجود دارد که ۵۳ درصد آنها از کیفیت آب مناسبی برخوردار نیستند و ۳۵ دشت در وضعیت ممنوعه قرار دارند.

حیدری پوری با اشاره به شوری بخش عمده آب‌های استان هرمزگان تصریح‌کرد: در کشور ۱۱۰ گنبد نمکی وجود دارد که ۷۳ گنبد آن در هرمزگان بوده و باید با برنامه‌ریزی مناسب سرچشمه‌های آب شیرین را به دشت‌های کشاورزی هدایت کرد.

وی بیان کرد: در سال‌های اخیر حدود ۶۰۰۰ سازه آبخیزداری در استان ساخته شده ولی به دلیل عدم جانمایی مناسب و احداث آنها بر روی سنگ بستر رودخانه‌ها نتوانسته نقشی مناسب در تامین آب مورد نیاز بخش کشاورزی داشته باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان برداشت بی‌رویه و وجود چاه‌های غیرمجاز را از دیگر علل کاهش ذخایر آبی استان دانست و اظهار داشت: در استان ۲۱ هزار و ۲۴۱حلقه چاه، ۶۳۹ چشمه و ۱۶۹ قنات وجود دارد.

حیدری پوری گفت: سازمان جهاد کشاورزی در سال‌های اخیر با هدف افزایش راندمان بهره‌وری آب، بیش از ۵۶ درصد از اراضی کشاورزی را به سیستم آبیاری نوین مجهز کرده است.

وی گفت: در کشور ۴ میلیون اراضی کشاورزی با قابلیت اجرای سیستم آبیاری نوین وجود دارد و این رقم در استان ۱۲۰ هزار هکتار بوده که تاکنون ۹۰ هزار هکتار آن به سیستم آبیاری تحت فشار مجهز هستند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان گفت: افزایش بهره‌وری آب نیازمند ارتقاء و تقویت دانش و فرهنگ بهره‌برداران نسبت به شیوه استفاده از سیستم‌های آبیاری نوین است.

انتهای پیام/

منبع: خبرگزاری تسنیم

http://www.hormozban.ir/?p=5238
عضویت در کانال تلگرام پایگاه خبری هرمزبان

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*