آخرین خبرها
خانه » اقتصادی » سیدمهدی میرصالحی: خرمای پیارم و نارنگی سیاهوی هرمزگان ثبت ملی می شود
سیدمهدی میرصالحی: خرمای پیارم و نارنگی سیاهوی هرمزگان ثبت ملی می شود

سیدمهدی میرصالحی: خرمای پیارم و نارنگی سیاهوی هرمزگان ثبت ملی می شود

هرمزبان:مدیرکل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: خرمای پیارم و نارنگی سیاهوی هرمزگان که از محصولات مهم کشور به شمار می روند، پس از کارشناسی های لازم ثبت ملی می شود.

به گزارش پایگاه خبری هرمزبان،سیدمهدی میرصالحی در نشست ثبت جغرافیای ملی و بین المللی خرمای پیارم و نارنگی سیاهوی هرمزگان در بندرعباس اظهار داشت: میزان تولید، سطح زیرکشت، میزان صادرات، اشتغالزایی و منطقه کشت از مهمترین معیارهای ثبت ملی و بین المللی محصولات کشاورزی به خصوص خرمای پیارم و نارنگی هرمزگان است.

وی افزود: ثبت ملی و بین المللی این دو محصول مهم هرمزگان برای افزایش و انحصاری کردن صادرات آن و افزایش ارزآوری در دستور کار این وزارتخانه است.

میرصالحی گفت: در تلاش هستیم تا پس از ثبت این دو محصول در کشور، خرمای پیارم به نام شهرستان حاجی آباد و نارنگی به نام دهستان سیاهوی هرمزگان در سطح بین المللی ثبت شود.

این مقام مسئول تصریح کرد: ارسال پرونده خرمای چهار استان کشور از جمله سیستان و بلوچستان ، بوشهر ، کرمان و هرمزگان برای ثبت بین المللی از مهمترین برنامه های این دفتر در سال ۹۵ است.

مدیرکل دفتر مالکیت صنعتی وزارت صنعت معدن و تجارت گفت: انحصار در صادرات محصول و کالای ثبت شده، افزایش ارزش افزوده محصول و حفظ حریم کالا به نام منطقه ثبت شده از مهمترین مزایایی ثبت بین المللی محصولات است.

خرمای پیارم هرمزگان با سطح زیرکشت ۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از مهمترین ارقام صادراتی خرمای کشور است.

منبع: خبرگزاری مهر / صنعت، معدن و تجارت هرمزگان (hbref.ir/Oa)

http://www.hormozban.ir/?p=4505
عضویت در کانال تلگرام پایگاه خبری هرمزبان

یک نظر

  1. با سلام متاسفانه نارنگی سیاهو دیگر
    آن کیفیت قبل را ندارد

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*